Grūtniecības kalendārs

38.
nedēļa

„Ģimene nebūs pietiekoši stipra, ja to nestiprinās bērna roka!” (Autors nezināms)

Topošā māmiņa

Pēdējās dienās pirms dzemdībām tev noteikti ir pastiprinājusies diskomforta sajūta. Šajās dienās grūtnieces bieži sūdzas, ka slikti guļ. Tāpēc ieteicams pirms miega iedzert glāzi karsta piena, lai asinis labāk piekļūtu dzemdei, un, jā, – centies gulēt uz labā sāna.

Tu, visdrīzāk, jau zini, kas gaidāms – dēls vai meita.

Pēdējās grūtniecības nedēļās placenta sāk novecot, mazulim sliktāk piekļūst skābeklis un barības vielas.

Nepatīkamākais brīdis 9.grūtniecības mēnesī var būt strijas, kas izskatās kā sarkanas līnijas uz gurniem, vēdera un krūtīm. Pēc dzemdībām, protams, tās kļūs gaišākas un to būs mazliet mazāk. Ja turpināsi regulāri lietot pretstriju krēmu, iespējams, tev ar šo problēmu nebūs jāsaskaras.

Tu jūti, cik smagas kļuvušas tavas krūtis. Noteikti uztrauc arī sāpes jostasvietā un neregulārās treniņkontrakcijas.

Tavs organisms aktīvi gatavojas gaidāmajām dzemdībām: mainās hormonālais fons, gurnu kauli izplešas, locītavas kļūst kustīgākas, saites kļūst mīkstākas.

Velc tikai tādu apakšveļu, kas darināta no dabīgiem materiāliem. Vislabāk izvēlies kokvilnas krūšturi, kas būtu lietojams arī pēc dzemdībām un būs pielāgojams bērniņa ēdināšanai ar krūti.

Nenervozē, ja nejūti mazuļa kustības, iespējams, viņš vienkārši guļ. Bet, ja bērniņš ilgi par sevi nedod zināt, ziņo ārstam.

38.grūtniecības nedēļā daudzām māmiņām parādās ligzdas vīšanas sindroms, kad sieviete ir pilna enerģijas, gatava gāzt kalnus, lai padarītu savu ligzdiņu ērtu, mājīgu un tīru. Šis spēku pieplūdums izskaidrojams ar hormonu oksitocīnu, kurš atbrīvojas tieši pirms dzemdībām.

Ja grasies bērniņu laist pasaulē kopā ar vīru vai kādu no tuviniekiem, painteresējies par šo jautājumu dzemdību iestādē savlaicīgi, lai zinātu, vai vīram ir jāveic kādas analīzes, vai tomēr pietiek tikai ar plaušu fluorogrammu.

Dzemdības laikā no 38.līdz 42.nedēļai ir savlaicīgas un normālas.

Uz dzemdību iestādi ņem līdzi labu noskaņojumu un tikai tās pozitīvākās emocijas, galu galā, drīz taču tiksies ar savu ilgi gaidīto mazuli!

Vēlam vieglas dzemdības un būt pacietīgām!

Uzturs

Divas nedēļas pirms dzemdībām uzturā atstāj vien augļus, dārzeņus, kādu šķiedrvielām bagātu kārumu un skābpiena produktus. Pēdējā nedēļā centies lietot tikai augu valsts izcelsmes produktus.

Gaidāmais mazulis

Bērniņa svars ir aptuveni 3kg, viņa garums 48 - 50cm. Viņa garums līdz krustiem aptuveni 35cm. Vēl tikai divas nedēļas līdz dzemdībām, un mazulis pieņemsies šajā laikā gan svarā, gan garumā.

Uzturu - skābekli un barības vielas - mazulis vēl aizvien saņem caur māmiņas placentu.

Uz mazuļa ādas samazinājies pirmsdzemdību ziedes daudzums, izzudušas arī pūciņas.

Ja tev būs dēliņš, viņa oliņas ir jau nolaidušās sēklinieku maisiņos. Ja gaidāma meitiņa, šajā nedēļā tu vari jau kļūt par māmiņu, jo meitenēm ir tendence dzimt mazliet agrāk.

Vairumā gadījumu mazuļi dzimst ar svaru 3300 g (+/- 200g) un garumu ap 50-55 centimetriem. Pēc dzimšanas mazulis vecākus apbalvo ar savu pirmo kliedzienu, un kopā ar to izplešas viņa plaušas, viņš sāk elpot patstāvīgi.

38.grūtniecības nedēļā mazulis mazāk kustas un grozās, galu galā, viņam māmiņas dzemdē ir maz vietas, un mazāks ir arī augļūdens apjoms.

Mazuļa kustības ir noteiktākas, viņš intensīvi gatavojas dzīvei ārpus māmiņas punča.

Mazuļa galviņa nu jau ir piespiedusies tuvāk izejai uz ārpasauli.

Mazuļa sirsniņa normālā gadījumā tagad sitas ar ātrumu 120-160 sitieni minūtē.

Padomi

Parūpējies par sevi pirms dzemdībām!

Kurš ir teicis, ka grūtniecības laikā nevajag par sevi rūpēties? Mēs taču gribam būt skaistas, sakoptas un pievilcīgas jebkurā vecumā un arī – stāvoklī esot!

Visdrīzāk, sākumā pēc mazuļa piedzimšanas skaistumkopšanas saloni nevienai īsti nav prātā, tāpēc jāparūpējas par sevi tagad!

Saved kārtībā savus nadziņus! Nagu pieaudzēšanu gan grūtniecēm vajadzētu uz laiciņu aizmirst. Pirmkārt, izmantotie materiāli var būt toksiski. Otrkārt, bērniņa gaidīšanas laikā nagi kļūst trauslāki kalcija trūkuma dēļ un nagu pieaudzēšana nagu stāvokli var pasliktināt.

Pedikīrs ir svarīga un pat nepieciešama procedūra ikvienai grūtniecei. Kopā ar svara pieaugumu, pieaug arī slodze uz kājām, un tā nereti rada tulznas, ādas sabiezējumus, mēdz ieaugt nagi. Pēdējos grūtniecības mēnešos ar pedikīra veikšanu mājas apstākļos tev varētu iet grūtāk, tāpēc palutini sevi, aizej uz salonu, kas dāvās tev neaizmirstamu procedūru kopumu! Velti sev vismaz dažas stundas reizi divās nedēļās, lai sakoptu nadziņus. No karstajām pēdu vanniņām gan atsakies.

Manikīru un pedikīru var un vajag veikt vienmēr, tikai grūtniecības laikā būtu īpaša uzmanība jāpievērš izvēloties kvalitatīvus pēdu un roku, nagu kopšanas līdzekļus, ko pārbaudījuši atzītākie meistari, lai izvairītos no iespējamajām nepatīkamām sekām un gūtu maksimālu baudu!