Grūtniecības kalendārs

27.
nedēļa

"Grūtniecība ir vienīgais periods sievietes dzīvē, kad viņa beidzot var atslābināt vēdera muskuļus un tai pat laikā izskatīties vienreizīgi!"(Autors nezināms)

Topošā māmiņa

Divi trimestri, seši ar pusi mēneši, 27 nedēļas ir aiz muguras. Nav nekāds brīnums, ja jūties jau nogurusi no grūtniecības. Šajā grūtniecības posmā tevī var iezagties doma: “Kaut ātrāk pienāktu dzemdības!”. Smaguma sajūta, tas, ka jūti lieko svaru, aizdusa, aizcietējumi, dedzināšanas sajūta kuņģī, dažādas sāpes, biežā urinēšana, bezmiegs naktīs un miegainība dienas gaitā – to visu nav viegli izturēt! Daudzas grūtnieces sūdzas par to, ka rokas un kājas periodiski tirpst. Daļa topošo māmiņu izjūt asinsspiediena svārstības.

Atgādini sev, ka grūtniecība ir tikai īslaicīgs stāvoklis. Tagad tas šķiet nereāli, bet tev tā visa vēl pietrūks. Tev pietrūks mazuļa kustību puncītī, pietrūks sava veida brīvības, ķermeņa pārmaiņu. Ja tev tagad brīvībai nav laika, izmanto gadījumu, lai tomēr atslābinātos.

Sievietei strauji mainās asins sastāvs, pieaug holesterīna līmenis. Protams, holesterīns ir kaitīga viela, bet grūtniecības laikā tas ir nepieciešams, lai uzturētu placentas dzīvotspējīgumu.

Holesterīns stiprina placentu un palīdz radīt progesteronu – hormonu, kas uzlabo piena dziedzeru darbību. Bet holesterīna dēļ palielinās ķermeņa masa, apmēram par 10 kilogramiem. Neaizmirsti, ka gandrīz viss liekais svars atkarīgs arī no augļūdeņiem, un pēc dzemdībām to nebūs. Nevajag darīt pāri organismam un ievērot diētas, jo tās ir kaitīgas arī gaidāmā mazuļa veselībai un attīstībai.

Sākoties trešajam grūtniecības trimestrim, tavs organisms sāk aktīvi gatavoties dzemdībām. Kauli pakāpeniski kļūst mīkstāki, lai vieglāk atvērtos būtu dzemdību ceļiem. Tā rezultātā, iespējams, jūti sāpes gurnu rajonā un vēdera lejasdaļā. “Pīles gaita” nereti ir simfizīta pazīme.

Uzturs

Nedēļas produkts:  Ciedru rieksti

Ārsti un dietologi rekomendē lietot ciedru riekstus pilnīgi visiem cilvēkiem. Bet, runājot par bērniem un topošajām māmiņām, tad viņiem šis produkts ne ar ko nav aizvietojams. Ciedru riekstu sastāvs ir ne tikai bagāts, bet vienkārši unikāls! Ciedru riekstu sastāvā ir 19 aminoskābes un daudzas no tām nav aizvietojamas, sevišķi – bērnu uzturā. Viena no tām ir arginīns, kas nepieciešams augšanai un bērna organisma attīstībai.

Neticami vērtīgas ir arī olbaltumvielas, kas pēc sastāva un formas atgādina cilvēku olbaltumvielas, tāpēc mūsu organismos tās uzsūcas praktiski simtprocentīgi. Ar tādām īpašībām izcelties nevar nevieni citi rieksti, turklāt, šajos ir arī liels fosfora saturs.

Ciedru rieksti satur praktiski visus vitamīnus un mikroelementus, kas nepieciešami augļa augšanai un attīstībai. Pirmkārt, tie ir E un B vitamīni, tāpat arī C, D un P vitamins. Ciedru riekstos ir fosfors, kālijs, kalcijs, jods, varš, cinks, niķelis, kā arī daudzas citas vielas, to skaitā – šķiedrvielas, glikoze, fruktoze, saharoze, kartupeļu ciete, dekstrīti, pentozāni, ētereļļas un tā varētu vēl turpināt.

Grūtniecības laikā ciedru rieksti palīdz tikt gala ar hemoroīdiem: 1 ēdamkaroti rīvētu, attīrītu riekstu aplej ar 200ml verdoša ūdens, ļauj ievilkties apmēram stundu. Pēc tam nokās un ēd pa 2 ēdamkarotēm 3-5 reizes dienā.

Vairāk par 2 ēdamkarotēm attīrītu riekstu vai 3 tējkarošu ciedru riekstu eļļas dienā tomēr nevajadzētu lietot. Svarīgi, lai produkts būtu augstākās kvalitātes.

No tā atkarīgs ne tikai labums, ko sniedz šie rieksti, bet arī to garša un arīdzan iedarbība. Daudzi uzsver, ka, ēdot šos riekstus par daudz, jūtama rūgta garša mute. Tas parasti liecina par sliktas kvalitātes riekstiem – vai nu tie nav uzglabāti piemērotos apstākļos, vai nu no tiem jau ir izspiesta kāda daļa eļļas, tādā gadījumā ir zaudēta daļa veselīgo īpašību, kā arī – rieksti ātri bojājas. Labiem riekstiem ir labs, patīkams aromāts, tos ir viegli sakost. Sliktas kvalitātes rieksti var būt rūgteni, tiem var būt rūgts aromāts, un tie var būt grūtāk sakošļājami, pat tādi kā gumijoti.

Ciedru riekstus vislabāk iegādāties neattīrītus, jo bez čaulas tie var tikt uzglabāti ne ilgāk par 2 nedēļām.

Neaizmirsti par ciedru riekstiem arī pēc dzemdībām, tie palīdzēs laktācijas procesā, un būs noderīgi arī mazajam bērniņam, viņa prāta attīstībai un sevišķi labi tie ir piena zobu izkrišanas laikā, kad sāk nākt pastāvīgie zobiņi.

Gaidāmais mazulis

Tavam mazulim 27.grūtniecības nedēļa ir kārtējais aktīvās augšanas periods. Viņš sver aptuveni 900 gramus, un viņa garums ir aptuveni 36cm. Attīstās arī viņa galvas smadzenes un nervu sistēma. Sīciņā hipofīze rada hormonu sonatropīnu, kas palīdz tavam dēliņam vai meitiņai augt garumā.

Aktīvi strādā arī mazuļa endokrīnā sistēma. Aizkuņģa dziedzeris izstrādā insulīnu. Mazuļa organismā veidojas arī citi hormoni, tādi kā kalcitonīns, triodomarīns, tiroksīns, kas regulē kalcija saturu mazuļa organismā un atbild par viņa prāta spējām un vielmaiņas procesiem. Kopumā mazuļa hormonālais fons kļūst aizvien neatkarīgāks no māmiņas hormonālā fona. Visdrīzāk, to jutīsi arī tu, jo tava pašsajūta sāks uzlaboties.

Visu orgānu pamatsistēmas jau ir izveidojušās. Aktīvi attīstās imūnsistēma, elpošanas sistēma, turpinās alveolu veidošanās. Sāk izstrādāties surfaktants – ļoti svarīga viela, kas palīdz alveolām atvērties pēc tam, kad jaundzimušais veic savu pirmo ieelpu!

Uz dzimšanas brīdi surfaktanta daudzums ir pietiekošs, lai mazulis spētu patstāvīgi elpot. Pretējā gadījumā mazulis jāpieslēdz pie mākslīgās elpināšanas aparāta. Un tomēr, mazulis arī šādā gadījumā spēj dzīvot. Pat ja dzemdības sāktos pēkšņi jau tagad, tad savlaicīgas un kompetentas medicīniskās aprūpes un palīdzības gadījumā, kad tiek izmantots mūsdienīgs aprīkojums, mazulis spēj dzīvot. Bet par pilnvērtīgu mazuļa iznēsāšanu varam runāt vien pēc 13 grūtniecības nedēļām.

Augļa ārējais izskats aizvien vairāk atgādina jaundzimušo. Viņam izveidojušās actiņas, austiņas, redzamas ir arī skropstiņas, uzacis un matiņi, aug mazi nadziņi uz roku un kāju pirkstiņiem. Ļoti labi saskatāmi ir mazuļa dzimumorgāni. Āda izskatās mazliet krunkaina, jo tā visu laiku atrodas ūdenī. Tā vairs nav tik koši sārta, ar katru dienu mazuļa āda kļūst gaišāka, bērniņš uzkrāj zemādas taukus.

Tavs dēliņš vai meitiņa nu vairs ne tikai atver un aizver actiņas, bet arī labi reaģē uz gaismu. Kopumā viņš jau uzvedas kā zīdainis: jūt smaržas un garšas, dzird skaņas, izrāda emocijas un rotaļājas. Viņam ir savs miega un nomoda režīms, ko noteikti esi pamanījusi arī tu. Tavam bērniņam dzemdē vairs nav vietas lēcieniem un kūleņiem, bet viņš enerģiski trenējas, atsperoties ar kājiņām pret tavu puncīti. Tas nepieciešams viņa muskuļu attīstībai.

Dažkārt vari sajust vājas, ritmiskas kustības: tavs mazulis žagojas. Žagas parasti nav ilgas un nerada mazulim nekādu diskomfortu!

Analīzes un izmeklējumi

Parasti šajā grūtniecības nedēļā nav nepieciešamības pēc USG, bet gadās, ka ir tomēr iemesli, kāpēc topošajai māmiņai ārsts nozīmē papildus izmeklējumus. Iemesli var būt dažādi: aizdomas uz grūtniecības nelabvēlīgu norisi, māmiņas pārslimotās infekciju slimības, hroniskās saslimšanas vai kādas citas ārsta aizdomas. Nepārdzīvo, ja tevi nosūta uz neplānotu apskati. Atceries, ka drošības nekad nav par daudz, un arī informācijas par mazuļa stāvokli nevar būt par daudz.

Izmeklējumu laikā tiek novērtēts mazuļa novietojums, tiek noteikts viņa aptuvenais svars, garums, kā arī  - tā ir iespēja vairāk uzzināt par viņa attīstību. Ārsts skatās uz to, kā ir attīstīti bērniņa orgāni un sistēmas, pavēro viņa kustību aktivitāti un sirdsdarbību. 27.grūtniecības nedēļā mazā sirsniņa veic 140-160 sitienus minūtē, bet plaušas līdz pat 40 elpošanas kustībām minūtē.

Ārsts protokolā izdarīs arī atzīmes par placentas novietojumu, augļūdens apjomu un stāvokli. Novērtēta tiek arī dzemde, tās novietojums, izmērs, miometrijas stāvoklis un dažādi citi parametri. Tas viss ir ļoti svarīgi, jo šie parametri palīdz speciālistam noteikt, vai bērniņš attīstās atbilstoši grūtniecības laikam. Ja vēl nezini, kas gaidāms, tad šoreiz, visdrīzāk, to arī uzzināsi.

Ja tev ir negatīvs rēzus faktors, tad tev, visdrīzāk, būs jāveic papildu asins analīzes.

Padomi

Tūska

Tūska grūtniecības laikā nav nekas neparasts. Tūska parādās papildus asins apjoma dēļ, kas sievietei ir nepieciešams grūtniecības laikā.

Kā atbrīvoties no tūskas grūtniecības laikā?

  • Centies vairāk kustēties – sēdošs dzīvesveids tūskas gadījumā nav ieteicams;
  • Dienas gaitā apgulies uz 15 minūtēm ar piepaceltām kājām;
  • Vanniņa ar jūras sāli. Ūdens temperatūrai tajā jābūt 30-35 °C;
  • Neierobežo šķidruma patēriņu dienas gaitā. Ja organisms nesaņem pietiekoši daudz šķidruma, tad tas cenšas pats noturēt sev vajadzīgo līmeni. Dienā tev jāuzņem līdz 3 litriem šķidruma;
  • Regulāri vingro, iesildies pirms tam;
  • Izvairies no nātrija bagātiem produktiem, piemēram, no sāļajiem riekstiņiem;
  • Ierobežo sāls patēriņu līdz 1-1,5 gramiem diennaktī, īpaši smagos gadījumos iesaka vispār atteikties no sāls lietošanas uzturā. Izvairies no garšvielām, asiem ēdieniem, kūpinājumiem, kas izraisa slāpes un bremzē šķidruma izvadīšanu no organisma;
  • Neēd pārāk daudz kārumus, kā arī atsakies no gāzētajiem dzērieniem, kas kavē šķidruma izvadīšanu no organisma;
  • Centies mazāk atrasties vietās, kurās ir augsta gaisa temperatūra;
  • Izmanto tūsku mazinošu gēlu.