Grūtniecības kalendārs

11.
nedēļa

"Kad es pārstāju skatīties uz savu mammu ar bērna acīm, es ieraudzīju sievieti, kura palīdzēja man nākt pasaulē." (Nensija Fraidija)

Jau vienpadsmit nedēļas zem tavas sirds dzīvo maziņš cilvēciņš, kas visu mūžu tevi mīlēs tā kā neviens cits. Padomā par to un pasmaidi!

Topošā māmiņa

Tavā organismā paātrinās vielmaiņa par apmēram 20%. Tieši tāpēc paātrinās arī asins cirkulācija, ātrāk sadeg kalorijas, tu svīsti pastiprinātāk, kā arī – paaugstinās ķermeņa temperatūra. Lai atbrīvotos no paaugstinātas ķermeņa temperatūras un citām nebūšanām – dzer vairāk tīra ūdens.

Tava dzemde palielinās bērniņam augot tajā. Tā aizpilda jau samērā lielu tavas vēdera lejasdaļas zonu, to var pat pataustīt no ārpuses. Pagaidām gan tu vēl nejūti mazuļa kustības, bet pavisam drīz tas notiks. Ja tev šķiet, ka bērniņš kustas, tad tās visdrīzāk ir gāzes.

Daudzas sievietes grūtniecības laikā skar arī matu, roku un kāju nagu izmaiņas: gadās, ka mati un nagi aug ātrāk, bet citām – mati sāk pastiprināti izkrist.

Centrālās nervu sistēmas darbība pasliktinās, parādās straujākas garastāvokļa svārstības, emocijas kļūst intensīvākas. Iespējams, tev noderēs psihologa konsultācija, lai atjaunotu tavu emocionālo fonu. Paskaidro vīram, ka tevī norit pārmaiņas, un tev nepieciešams viņa atbalsts, šīs pārmaiņas tad arī ir tas, kas ietekmē tavu noskaņojumu.

Uzturs

Uzticies savam instinktam – ja tev gribas tieši ceptu cālīti, tad tieši tas nepieciešams tavam mazulim šajā attīstības posmā.

Gaidāmais mazulis

No vienpadsmitās līdz divpadsmitajai grūtniecības nedēļai mazulītis patiešām strauji augs. Lai apmierinātu viņa augošo apetīti, palielināsies placentā esošo asinsvadu skaits. Viņa galviņa joprojām ir neproporcionāli liela, un tā aizņem apmēram pusi no visa mazuļa izmēra. Tas viss tāpēc, ka ļoti strauji attīstās mazuļa smadzenes. Mazajā organismā attīstās iekšējie orgāni. Kuņģa daļa joprojām ir iekļauta nabiņas daļā. Šī problēma tiks atrisināta jau nākošajā nedēļā. Sāk strādāt kuņģītis un veidojas viss, kas atgādina peristaltiku. Pagaidām gan mazulītis nespēj visu pārstrādāt, bet jau vēlāk caur augļa kuņģīti izkļūs atmirušās šūnas un augļūdeņi, kas tikuši norīti.

Mazulīša ķermenītis ir jau izveidojies, ir izveidojušies pat unikālie zīmējumi uz pirkstiņiem, ko saucam par pirkstu nospiedumiem. Mazuļa garums varētu atbilst tava īkšķa garumam. Viņa kauli ar katru dienu kļūst stiprāki. Auglis var saliekt jau īkšķus un savilkt pirkstus dūrītē. Parādās plaukstu ādu jutīgums. Bērniņam veidojas tveršanas reflekss. Ādā veidojas matiņu un nadziņu aizmetņi, veidojas arī limfmezgli. Actiņas ir plaši vaļā, austiņas ir izvietotas zemu un kājiņas ir īsas, salīdzinājumā ar pārējo mazuļa ķermeni. Sākas acābolu varavīksnes veidošanās process. Strādā mazuļa mutītes muskuļi: bērniņš kustina lūpas, atver un aizver mutīti. Viņš var izsūkt un norīt šķidrumu, kas ir ap mazuli. Veidojas balss saites. Sirds un asinsvadu sistēma drīzumā būs jau izveidojusies. Aknas ir viena desmitā daļa no visa mazuļa svara. Sāk strādāt nieres, kas izvada urīnu. Šis urīns papildina augļūdens šķidrumu.  Pārstrādātie produkti caur placenta nonāk asinsritē. Mazuļa garums ir 44-60mm. Mazulis sasniedz aptuveni jau aprikozes izmēru, un viņa svars ir ap 8g.

Turpmākos 6 mēnešus tavs mazulis augs un gatavosies patstāvīgai dzīvei.

Analīzes un izmeklējumi

Šajā periodā tiek veikts pirmā trimestra skrīnings, kad USG skatās dzemdes kakla biezumu, mēra augļa garumu no dibentiņa līdz galviņas augšējai daļai, māmiņa tiek nosvērta, un viņai tiek veiktas hormonālās asins analīzes, lai savlaicīgi diagnosticētu iespējamās augļa attīstības iedzimtās kaites.

Padomi

Striju profilakse

Grūtniecības laikā strijas parādās ne tikai tāpēc, ka vēdera un krūšu āda pārāk ātri un strauji stiepjas. Hormonālais disbalanss, ko izraisa grūtniecība, var samazināt ādas elastīgumu.

Savlaicīgi uzzināt par to, ko radīs katras sievietes organismam un ķermenim hormonālās svārstības, nav iespējams. Pat tas, ka iepriekšējā grūtniecībā ir vai nav bijušas strijas, nedod nekādu garantiju par to, ka tās šajā reizē neparādīsies. Attiecīgi, profilaktiskie pasākumi jāsāk ievērot savlaicīgi jebkurā gadījumā.

Galvenais cīņā ar strijām ir sistemātiska un pastāvīga ādas aprūpe. Vislabāk ir izveidot noteiktu programmu ar procedūrām, kas tev vislabāk patīk, un šķiet, ka tu tās vari veikt katru dienu.

Arī pareizs, sabalansēts uzturs un samērīga fiziskā slodze, piemēram, garas pastaigas un peldēšanas nodarbības, var palīdzēt tev cīņā ar iespējamo striju parādīšanos.

Un tomēr, sākoties otrajam grūtniecības trimestrim, droši vari sākt ķerties vērsim pie ragiem, izvēloties speciālus līdzekļus, kuru sastāvam pateicoties, varēsi izvairīties no strijām:

  • tie padara ādu elastīgāku;
  • paātrina ādas izbalēšanu;
  • tiem ir drenāžas efekts;
  • tie intensīvi mitrina un mīkstina ādu.

Svarīgākais, lai krēms vai gēls pret strijām grūtniecēm būtu antialerģisks, netoksisks un lietošanai drošs.

Viennozīmīgi, katras sievietes āda ir unikāla, tāpēc 100% garantijas tam, ka strijas neparādīsies, tomēr nav. Bet regulāras rūpes par ādu viennozīmīgi palielina izredzes iztikt bez strijām. Turklāt, rūpes par sevi liks justies maksimāli komfortabli gan tev, gan bērniņam visas grūtniecības garumā.

Videopadoms

Tā sajūta gaidību laikā, kad puncis sāk augt, ir ļoti patīkama, jo mēs apzināmies, ka būsim māmiņas. Taču mēs nedrīkstam aizmirst rūpēties par savu ādu, jo, augot puncim, var veidoties strijas.

Noskaties video un uzzini vairāk par striju veidošanos grūtniecības laikā!

Konsultē ķermeņa estētikas speciāliste Anda Gaile