Grūtniecības kalendārs

21.
nedēļa

Sākumā mēs bērnus mācām. Vēlāk paši no viņiem mācāmies. (Rainis)

Topošā māmiņa

Sievietei šī grūtniecības nedēļa īsti ne ar ko neatšķirsies no citām, bet viena atšķirība būs – un tas ir straujš svara pieaugums. Bērniņa taukaudu apjoms pieaug, tāpēc pieaug arī tavs svars. Bet tā kā tava vielmaiņa strādā ar palielinātu jaudu, tu vari droši lietot vairāk kaloriju, jo pārtika uzsūksies bez grūtībām. Tieši tāpēc šajā grūtniecības nedēļā sieviete var izjust lielāku vēlmi uzēst, taču jākontrolē savs uzturs un jāizvairās no neveselīgas pārtikas.

Grūtniecības laikā sieviete pieņemas svarā vidēji par 7 – 12kg. Protams, katrai topošajai māmiņai šie rādītāji var atšķirties, bet sekot līdzi savam svara pieaugumam ir ļoti svarīgi. Pārmērīga pieņemšanās svarā, tāpat kā nepietiekama pieņemšanās svarā, var izraisīt dažādas novirzes augļa attīstībā.

Kā rodas svara pieaugums?

  • auglis - 3400 g
  • placenta - 650 g
  • augļūdeņi - 800 ml
  • dzemde, kas grūtniecības laikā krietni maina savus izmērus - 970 g
  • piena dziedzeri, kas arī grūtniecības laikā kļūst lielāki - 405 - 780g
  • asins apjoms palielinās par 1450 ml
  • šūnu šķidruma apjoms palielinās par 1480g
  • tauku rezerves - 2345 g

Viss, no kā veidojas topošās māmiņas svars, katrai grūtniecei var būt atšķirīgs, tāpēc ļoti svarīgi ir tas, kā sieviete jūtas, un kādi ir viņas asins, urīna analīžu, arteriālā spiediena rādītāji. Viens no galvenajiem iemesliem, kāpēc topošās māmiņas pieņemas par daudz svarā, ir nepareizs uzturs un ogļhidrātu trūkums organismā.

Apmēram 80% grūtnieču sūdzas par problēmām ar kuņģi – aizcietējumi, šķidra vēdera izeja. Tas saistīts ar ļoti daudziem iemesliem, starp kuriem, pirmkārt, jānosauc kuņģa aktivitātes samazinājums, ko izraisa sievietes organismā noritošās hormonālās pārmaiņas, kas raksturīgas tieši grūtniecēm, kā arī kuņģa mikrofloras pārmaiņas. Cīnīties ar disbakteriozi nākas tikai ar dabīgām metodēm: pareizu dienas režīmu un veselīgu uzturu.

Tavs bērniņš aug, attīstās un kļūst aizvien lielāks, grūtniecība pamazām rit uz beigām. Baudi savu neatkārtojamo stāvokli, jo tieši tāds tev vairs nebūs nekad, iegaumē to! Var rakstīt dienasgrāmatu, vēlāk būs interesanti to pārlasīt! Visas savas neatliekamās un svarīgās darīšanas centies izdarīt savlaicīgi, mazulis aug ļoti ātri, un vēlāk tev būs grūtāk visu pagūt. Divdesmit pirmajā grūtniecības nedēļā mazulis gan aug mazliet lēnāk, bet tas ir tikai pagaidām.

Uzturs

Grūtniecei piemērota ēdienkarte otrajā grūtniecības trimestrī:

Brokastis: 200g biezputras ar saldo krējumu un kādu augli. Vari pagatavot musli un augļu kokteili.

Otrās brokastis: 150g biezpiena, kāds auglis vai 1 ola.

Pusdienas: gaļas vai zivs porcija, pusporcija zupas, porcija dārzeņu salātu.

Launags: 200g biezpiena ar žāvētiem augļiem vai ogām, vai arī – kefīrs ar kādu augli vai kefīrs ar biskvītu vai kāds kārums, bet ar tiem katru dienu nebūtu jāaizraujas.

Vakariņas: 150-300g zivs vai gaļas, 2-3 ēdamkarotes ogļhidrātu, dārzeņu salāti.

Pirms miega var izdzert kefīru, ja kārojas.

Gaidāmais mazulis

No 20.nedēļas mazuli mēra jau līdz pēdiņām, un ap 21.grūtniecības nedēļu viņa garums ir jau apmēram 26,7cm. Mazuļa aptuvenais svars ir 360 gramu, viņš turpina pieņemties svarā un pastāvīgi atrodas kustībā. Viņam veidojas pirmais tauku slānītis, kas attīstīs vēl vairāk tauku rezervju.

Īpaši aktīvi attīstās gremošanas sistēma, bērniņš visu laiku norij augļūdeni, nodrošinot sevi ar nepieciešamajām barības vielām, un sagatavojot savu barības vadu dzīvei pēc dzimšanas. Trenētas tiek arī plaušas. Pirmā ēdiena garša atkarīga no māmiņas dzīvesveida un viņas uztura, bērniņš iegūst no augļūdens cukuru, ūdeni un citas barības vielas. Aktīvi veidojas garšas izjūta, tāpēc mammai jābūt uzmanīgai ar savu uzturu, jāuzņem veselīgu, organismam nepieciešamu pārtiku. No augļūdeņiem mazulis saņem arī alkoholu un tabaku, ja māmiņa tādu lieto.

Mazulis pārstrādā savu pirmo pārtiku pateicoties sālsskābei un fermentiem, kas producējas nelielās devas. Ar katru dzīves nedēļu aug un nostiprinās arī mazuļa muskuļu un kaulu audi. 

Padomi

Veselīgs uzturs grūtniecības laikā

Kas būtu jāēd topošajai māmiņai?

Tev jāēd bieži, bet tām jābūt nelielām porcijām. Vislabāk sadali visu dienas ēdienkarti 5-6 daļās. Iegaumē: labāk neizēst visu, nekā pārēsties un sajust smaguma sajūtu kuņģī. Izslēdz no sava uztura ceptus ēdienus, kūpinājumus un marinējumus. Priekšroku dod vārītiem, tvaicētiem, krāsnī ceptiem ēdieniem.

Centies neēst 2-3 stundas pirms miega, un, ja tomēr izsalkums tevi moca, izdzer glāzi kefīra, apēd kādu ābolu vai citu augli.

Ļoti svarīgi būtu saprast, ka nav nekādas nepieciešamības piebāzt sevi ar ēdienu. Ja tev kāds produkts neiet pie sirds, piemēram, tev negaršo biezpiens, tad, neskatoties uz to, ka tas ir ļoti veselīgs, tieši tev šis produkts nekādu labumu nedos. Labāk aizvieto to ar kaut ko citu, piemēram, ar sieru.

Grūtniecības laikā pieaug nepieciešamība pēc olbaltumvielām, jo tās droši var saukt par pamata būvmateriālu, kas nepieciešams bērniņa augšanai. Grūtnieces uzturā katru dienu vajadzētu būt ne mazāk kā 100 gramiem olbaltumvielu, pie tam, ideāli, ja 60% no tām būtu augu valsts izcelsmes. Tās var atrast tādos produktos kā gaļa, zivis un piena produkti. Pārējos 40% būtu jāiegūst no dārzeņu biezputrām, augļiem un pākšaugiem.

Nekādā gadījumā no savas ēdienkartes nevajadzētu pavisam izslēgt taukus, ko bieži kļūdaini dara sievietes, kas cīnās ar lieko svaru. Nepieciešamais tauku daudzums topošās māmiņas ikdienas uzturā ir 80 grami, no tiem apmēram 25 grami būtu jāiegūst no augu eļļām, kas ir ne tikai enerģijas piegādātājs, bet satur arī E vitamīnu, kas ir nepieciešams normālai grūtniecības norisei, ja vēlies izvairīties no dažādiem sarežģījumiem.

Minerālvielas un mikroelementi ir nepieciešami normālai augļa attīstībai. Svarīgākie no tiem ir kalcijs, fosfors, magnijs, kālijs, nātrijs un dzelzs.

Kalcijs, fosfors un magnijs ir tās vielas, kas palīdz izveidoties bērniņa kustību aparātam, tātad, tās atbild par kaulu un skrimšļu izveidi. Kalcija trūkuma gadījumā, bērniņš “ņems” to no taviem kauliem un zobiem, kā rezultātā vari tikt pie kaulu veselības problēmām, tie kļūs trauslāki un vari sevi pakļaut kaulu deformācijai un kariesam.

Kalciju var atrast pienā un piena produktos, tātad, jāēd siers, rieksti un zaļie dārzeņi.

Liels fosfora daudzums atrodams zivīs, gaļā, olās, bet magniju meklē arbūzos, grūbās, riekstos, dārzeņos.

Kas attiecas uz augļiem, dārzeņiem un ogām – tos vari lietot neierobežotā daudzumā, - jo vairāk, jo labāk. Lai nodrošinātu grūtnieces organismu ar diennaktī nepieciešamo minerālvielu un vitamīnu devu, uzturā jāiekļauj svaigas ogas, augļi un dārzeņi, tāpat arī zaļumi. Dod priekšroku vietējiem produktiem, kas aktuāli konkrētā gadalaikā. Piemēram, rudenī tie ir kāposti, āboli, nevis greipfrūti un ananasi.