Grūtniecības kalendārs

26.
nedēļa

“Vislabākā frizūra ir tīri mati. Vislabākais make-up – labs miegs. Vislabākā figūra – grūtniecība. (Autors nezināms)

Topošā māmiņa

Topošā māmiņa tuvojas finiša taisnei un ar nepacietību gaida ierodamies šajā pasaulē savu bērniņu. Drīz tavs mazulis būs klāt!

Piemēram, dzemde septītajā grūtniecības mēnesī palielinās samērā strauji un sasniedz 16cm lielumu platumā un 24cm augstumā. Katru nedēļu naba pacelsies par 1cm augstāk, un tai augot pieaugs arī spiediens uz visiem orgāniem, kas atrodami vidukļa rajonā un augstāk. Trešajam trimestrim raksturīga ir dedzināšanas sajūta kuņģī, vēdera pūšanās un aizcietējumi. Dzemdes kakla kanāls aizpildās ar gļotu korķi, kas izdalīsies brīdī, kad bērniņš izlems nākt pasaulē, un tas būs kā indikators, kas liecinās par dzemdību procesa sākšanos.

26.grūtniecības nedēļā vari sākt sajust periodiskas viltus kontrakcijas, ko mediķi sauc par treniņkontrakcijām jeb Brekstona-Hiksa kontrakcijām. Tās nav sāpīgas un nav arī regulāras. Dzemde vienkārši gatavojas dzemdībām, un ne māmiņai, ne bērniņam tās neko nenodara. Bet ja 26.grūtniecības nedēļā dzemde sāk sarauties periodiski, un šī saraušanās norit ar sāpēm, kā arī, ja novēro ūdeņainus izdalījumus, ziņo par to obligāti ārstam!

Liela slodze grūtniecības laikā ir nierēm. Pareiza nieru darbība ir ļoti svarīga šajā laikā, jo caur nierēm tiek izvadītas šlakvielas, māmiņas un bērniņa dzīvotspējas produkti. Var parādīties vēlme bieži urinēt, jo lielā dzemde spiež uz urīnpūsli.

Ja urinēšanas laikā jūti sāpes, sāpes ir arī jostasvietā, paaugstinās ķermeņa temperatūra, obligāti vērsies pie ārsta, jo tas var būt bīstami tavai veselībai un bērniņa attīstībai.

Ja tavs uzturs ir sabalansēts, tad kopējais tava svara pieaugums tagad ir aptuveni 7,2-9,9kg.

Ja joprojām neesi uzsākusi regulāri vingrot, sāc to darīt jau no šodienas. Vingrošana labi sagatavo organismu dzemdībām. Divas trešdaļas ceļa ir noietas! Apsveicam, pavisam drīz tavs mantinieks vai mantiniece sevi parādīs visā krāšņumā!

Uzturs

Ēd bieži, bet nelielās porcijās, atsakies no trekniem, asiem ēdieniem, nedzer kafiju, nelieto alkoholiskos dzērienus un aizmirsti arī par gāzētajiem dzērieniem. Neēd vēlāk kā 3 stundas pirms miega. Joprojām centies lietot pēc iespējas vairāk augu valsts izcelsmes produktus un neaizmirsti par zaļumiem!

Nedēļas produkts - Rukola

Rukolas lietošana uzturā palīdz labāk noritēt vielmaiņas procesiem, uzlabo gremošanas sistēmas darbību un nostiprina nervu sistēmu. Rukola stresa situācijās un depresijas gadījumā paaugstina hemoglobīna līmeni, palīdz tikt vaļā no liekā holesterīna un ir ieteicama lietošanai tiem, kas saskaras ar mazasinību. Regulāra rukolas lietošana labvēlīgu ietekmi izdara arī uz tiem, kas sirgst ar cukura diabētu.

Rukola ir neaizvietojams vitamīnu un mikroelementu avots, kas īpaši ieteicama lietošanai grūtniecības laikā. Laktācijas laikā tā palīdz arī piena izstrādes procesos.

Pateicoties lielajam vitamīnu saturam un mikroelementiem, rukola ir spēcīgs enerģētiķis, tā ātri tonizē cilvēka organismu, paaugstina darbspējas, normalizē ūdens un sāļu balansu organismā, kā arī palīdz izvairīties no onkoloģisko saslimšanu attīstības. Tās enerģētiskā vērtība tomēr ir visai zema 25kcal uz 100g.Interesanti, vai ne?

Tava radošuma telpa ir atvērta – ik dienas vari izdomāt jaunas receptes, gatavo dažādus rukolas salātus, pievieno citus dārzeņus, olīveļļu, un viegla, veselīga uzkoda gatava!

Gaidāmais mazulis

26.grūtniecības nedēļā tavam mazulim jau ir individuālas rakstura iezīmes, viņš izskatās citādāk kā citi bērni. Uzacis un skropstiņas ir jau izveidojušās un atrodas īstajā vietā.

Izveidojušās ir arī austiņas, bet tās atrodas nedaudz nostāk no to īstās vietas. Šajā grūtniecības nedēļā vidusauss struktūras attīstība ir beigu fāzē, tāpēc mazulis jau labi dzird un ieklausās skaņās, kas ir ap viņu. Viņa acis pamazām atveras, tāpēc centies izvairīties no spilgta apgaismojuma.

Padziedi mazulim šūpuļdziesmas, palasi pasakas, klausies klasisko mūziku, sarunājies ar bērniņu, mazulis jau tagad prot atšķirt tavu balsi no tēta balss, un tavu balsi viņš atpazīst labāk par jebkuru citu. Tas, ka abi vecāki sarunājas ar gaidāmo mazuli, labvēlīgi ietekmē bērniņa attīstību un pasaules uztveri arī pēc dzimšanas. Arī elpošanas sistēma drīz būs izveidojusies, plaušas ieņem savu īsto vietu un apveidus. Kaulu audi turpina nostiprināties. Cietāki kļūst arī pastāvīgo zobiņu aizmetņi, bet piena zobiņu aizmetņi ir jau izveidojušies pilnībā. Mazuļa āda pamazām maina krāsu un nogludinās.

Rociņas un kājiņas kļūst apaļākas, mazuļa sirsniņa sitas ar ātrumu 120-160 sitieni minūtē. Asins cirkulācija notiek, pateicoties placentai, kur asinīm pieplūst skābeklis un barības vielas. Pēc tam pa nabassaiti asinis ceļo uz mazuļa organismu.

Mazuļa smadzenes 26.grūtniecības nedēļā paveic neparasti svarīgu uzdevumu: hipofīze jau spēj izstrādāt pati savu augšanas hormonu un dažus citus hormonus. 26.grūtniecības nedēļā mazulis sver apmēram 750 gramus, un ir 35,5cm garš. Pamatā mazulis atrodas miegā, viņš guļ no 16 līdz pat 20 stundām dienā, un nomoda brīžos aktīvi kustas un pārvietojas.

Augļa aritmija

Ja esi pamanījusi, ka mazuļa sirsniņa sitas nevienmērīgi vai tās ritms ir traucēts, neuztraucies, tā mēdz gadīties un to sauc par augļa aritmiju. Nevienmērīga sirdsdarbība rodas, jo bērna sirds pastāvīgi aug un attīstās. Tiklīdz sirds ir pilnībā izveidojusies, pazūd arī aritmija. Vari vērsties pie perinatologa vai USG speciālista, kas palīdzēs izprast šo parādību. Ja aritmija diagnosticēta pirms dzemdībām, palūdziet, lai dzemdību procesā mazuļa sirdsdarbība tiktu īpaši novērota. Ja aritmija tiek fiksēta dzemdību procesā, tev ir tiesības lūgt pediatra klātbūtni, kurš palīdzēs, ja būs radušies kādi sarežģījumi.

Analīzes un izmeklējumi

Grūtnieču cukura diabēts vieglā formā novērojams 2% topošo māmiņu. Saslimšana nav pārāk izplatīta, bet jebkurā gadījumā endokrinologa konsultācija ir nepieciešama, jo glikozes pārmērīgums māmiņas organismā var izraisīt liekā svara rašanos arī bērniņam, kā arī – ja glikozes ir par daudz, pazeminās arteriālais spiediens. Cukura līmeņa korekcija norit ar speciālas diētas palīdzību, un tāds uzturs jāievēro līdz pat dzemdībām. Bez tam, asins analīzes palīdz noteikt hemoglobīna līmeni topošās māmiņas organismā, un ļauj savlaicīgi noteikt, vai neattīstās arī dzelzs deficīta izraisīta anēmija. Ja analīzes uzrāda kādas novirzes no normas, ārsts pastāsta, kas būtu jāmaina māmiņas uzturā, iesaka lietot dzelzi saturošus produktus vai izraksta pat preparātus, kas satur dzelzi.

Urīna analīzes uzrāda leikocītu un olbaltumvielu daudzumu asinīs, un tas ļauj noteikt, vai ir kāds apslēpts iekaisuma process organismā, vai tāda nav, kā arī, analīžu rezultāti ļauj saprast, cik efektīvi urīnizvadsistēma tiek galā ar pieaugošo slodzi.

Padomi

Vārdiņa izvēle

Daudzas māmiņas un tēti iedomājas par gaidāmā bērniņa vārdu, tiklīdz uzzina par grūtniecību, savukārt citi atliek vārdiņa izvēli uz pašām grūtniecības beigām. Lai arī kad tu sāktu domāt par mazuļa vārdiņu, pat, ja tas ir pēc viņa nākšanas pasaulē, pret vārdiņa izvēli jāattiecas atbildīgi un nopietni!

Katram vārdam pavisam noteikti ir dažas zināmas un nozīmīgas iezīmes, mazulis sevi atpazīs pēc sava vārdiņa, saprotot, ka viņš ir Mārtiņš, Jānis vai Roberts, viņš pārņems arī rakstura iezīmes, kas ar šo vārdu saistītas.

Vārds ir saistīts arī ar nacionalitāti. Iegūstot savas tautas vārdu, bērniņš sāks pieskaitīt sevi konkrētās valsts sastāvdaļai, viņam būs arī konkrētās tautas iezīmes. No citas puses, pastāv arī internacionālie vārdi, kas ļauj mazulim dzīvot ar lielāku nacionālo brīvību. Internacionālajiem vārdiem ir apvienojoša nozīme, un cilvēkam, kam ir internacionāls vārds, ir vieglāk sevi sajust kā pasaules iedzīvotāju.

Svarīgi, lai vārdiņš saskanētu ar uzvārdu.  Padomājiet vispirms par savu bērniņu, nevis par savām ambīcijām!

Dzenoties pakaļ oriģinalitātei un moderniem vārdiem, nedrīkst aizmirst, ka mazulim, iespējams, ar laiku būs jāsaskaras ar vienaudžu apsmieklu.

Mūsdienās ir ļoti daudz resursu, kuros var uzzināt vairāk par konkrētā vārda nozīmi, bet jāatceras, ka pārāk nopietni pieķerties šiem datiem arī nevajadzētu, galu galā, nav jau tā, ka visi viena vārda īpašnieki ir pilnīgi vienādi.

Vairāk informācijas sniedz reālie sava vārda valkātāji. Daudzi vecāki izvēlas bērniņam vārdu uzreiz pēc dzimšanas, un bieži vien šis vārdiņš ir atšķirīgs no tā, kāds bijis iedomāts grūtniecības laikā, jo izrādās, ka mazulis nav nekādā ziņā līdzīgs, piemēram, Laurai vai Ingusam, toties izskatās pēc Luīzes vai Ritvara.

Ieklausies sevī, uzzini vairāk par vārdiņa nozīmi, par tā vēsturi un noteikti izdosies izdarīt pareizo izvēli!

Ja ir grūti atrast kompromisu ar savu otro pusīti, uzraksti vārdiņus, kas tev patīk, uz lapiņas, pēc tam kopā izsvītrojat tos, kas abuprāt nepiestāv bērniņam, un atstājat tos, kas jūs apmierina vai liekas pieņemami!

Veiksmīgu izvēli!

Pirms mazuļa vārda izvēles, uzdod sev 21 jautājumu!