Grūtniecības kalendārs

15.
nedēļa

“Jaunība paiet, mīlestība pagaist, draudzības lapas nobrist, noslēpumainās mātes cerības pārdzīvo tos visus.” (Olivers Vendels Holmss vecākais)

Topošā māmiņa 

Tiek uzskatīts, ka otrais grūtniecības trimestris ir mierīgāks un daudz labāks laiks vientulīgai atpūtai par grūtniecības sākumu vai beigām. Bet šajā laikā arī parādās jaunas sajūtas. Piecpadsmitajā grūtniecības nedēļā vari sajust, ka tev pēkšņi ir aizlikts deguns vai arī var sākties deguna asiņošana. Tas grūtniecības laikā ir normāli, vienkārši – jāpiecieš.

Topošā māmiņa var pamanīt tumši brūnu līniju, kas plešas no nabas līdz pat vēdera lejasdaļai. Arī tas ir pavisam normāli, jo mainās organisma hormonālais fons un izdalās melamīns – pigmentācijas viela. Pēc dzemdībām organisms būs atkal kārtībā, un līnija izzudīs.

Ja uzmanīgi iztaustīsi vēderu, sajutīsi, ka dzemdes apakšējā daļa atrodama apmēram 7,5cm zem nabas līmeņa. Plaušu ventilācija pieaug par 50%. Tavas sirds izmēri arī palielinās, jo tai jātiek galā ar apmēram 20% lielāku asins cirkulācijas apjomu, lai tiktu nodrošināts pietiekošs skābekļa daudzums gaidāmajam bērniņam. Hemoglobīna līmenis var pazemināties, kā arī vari dzirdēt trokšņus ausīs, tev var būt arī aizdusa.

Uzturs

Īpaši aktuāli ir svaigi, tvaicēti, krāsnī cepti augļi un dārzeņi, kā arī zaļumi. Ik dienas lieto apmēram 30 gramus (2 tējkarotes) auzu pārslas, un tās palīdzēs atbrīvoties no visa liekā organismā.

Jau tagad būtu vērts uzsākt jaunu uztura režīma ieviešanu. Ja pirmajā grūtniecības trimestrī pietika ar četrām ēdienreizēm dienā, tad no otrā grūtniecības trimestra būtu jāsāk ēst biežāk, bet mazākām porcijām.

Gaidāmais mazulis

Mazulim cauri plānajai ādiņai spīd plāni asinsvadiņi. Pētījumi pierādījuši, ka šajā laikā caur mazuļa sirsniņu tiek izpumpēti apmēram 23 litri asiņu diennaktī. Acis turpina tuvināties, bet joprojām tās ir nostāk viena no otras. Turpina attīstīties ausu gliemežnīcas, lai gan austiņas nu jau līdzinās normālām austiņām. Kopumā bērnam ir visas ierastās cilvēciskās iezīmes.

Āda ir ļoti plāna, tās krāsa ir vairāk sarkanīga, nekā rozā. Vairāki plāni matiņi veido uzacis, arī uz galvas un ķermeņa sāk parādīties matiņi. Ja bērniņam lemts būt tumšmatim, viņa folikuli sāk izstrādāt speciālu pigmentu. Rociņas saliecas ne tikai plaukstas daļā, bet arī elkoņos, tāpat joprojām aktuāla ir pirkstiņu savilkšana dūrītē. Šajā nedēļā žultspūslis sāk izdalīt žulti un tā nokļūst mazuļa kuņģī. Kad mazulim būs pirmā vēdera izeja pēc dzimšanas, tieši žults būs tā, kas būs iekrāsojusi vēdera izeju tumši zaļu – melnu. Turpinās kaulu veidošanās, veidojas arī kaulu smadzenes.

Mazulis periodiski iztukšo savu urīnpūsli. Urīns nokļūst augļūdenī, un ar to tiek papildināts tā sastāvs. Mazuļa urīns nav ne tuvu galvenā augļūdens sastāvdaļa. Augļūdeņi atjaunojas 8-10 reizes diennaktī. Tas ļauj tiem būt steriliem, kā arī ik dienas tiem ir vajadzīgais ķīmiskais sastāvs – ūdens, minerālvielas, organiskās vielas. Augļūdens un augļa olas nozīmīgums ir neapšaubāms, tā ir vienlaikus gan aizsardzība no mehāniskajiem bojājumiem, gan arī kustību brīvības nodrošinājums un plaušu, nieru, gremošanas sistēmas attīstības nodrošinātājs. Un, pats galvenais,  augļūdens ir tava mazuļa pirmā dzīvesvieta. Tieši tāpēc milzīgu popularitāti visā pasaulē ieguvusi zīdaiņu peldēšana. Mazuļa garums sasniedz 93-103mm. Viņš izmēra ziņā ir kā mango, viņa svars ir jau ap 50 gramiem.

Analīzes un izmeklējumi

HCG līmenis sāk kristies otrā trimestra laikā. Ja analīžu rezultāti parāda paaugstināta līmeņa, vai tieši otrādi - pazemināta HCG līmeņa -esamību, tad jādomā par kādiem traucējumiem.

Progesterons šajā grūtniecības posmā nav vairs kā obligāts rādītājs, kas jāņem vienmēr vērā, jo tagad tas ir mazefektīvs.

Ja tavi izdalījumi no maksts izraisa niezi vai ir ar nepatīkamu aromātu, pajautā ārstam par iespēju nodot iztriepes analīzes.

Jāveic visi plānotie ārstu apmeklējumi, un tad nebūs par ko uztraukties. Ārsts pats nosaka pieņemšanas biežumu un analīzes, kas nepieciešamas konkrētās grūtniecības kontrolēšanai.

Padomi

Grūtnieču masāža

Agrākos laikos masāža tika uzskatīta par vienu no drošākajām metodēm, ar kuras palīdzību izārstēt daudzas saslimšanas, tāpat tā bija arī lielisks profilakses līdzeklis.

Par iespējām izbaudīt profecionālu masāžu bērniņa gaidīšanas laikā jārunā ar ārstu, kas novēro tavu grūtniecību. Nereti masāža palīdz atbrīvoties no muguras sāpēm un sāpēm kājās, tā uzlabo asinsriti, samazina slodzi uz locītavām, atbrīvo no noguruma un stresa, palīdz atslābināties un uzlabo noskaņojuma. Bet doties uz masāžu bez ārsta konsultācijas nevajadzētu pat tad, ja tev to iesaka darīt pazīstami cilvēki, jo grūtnieču masāža ļoti atšķiras no ierastās masāžas.

Vislabāk masāžu grūtniecības laikā baudīt guļot uz sāna vai sēžot tieši tev ērtā pozā. Galvenais, lai ķermeņa stāvoklis nesagādātu tev diskomfortu un netraucētu atslābināties.

Kustībām jābūt maigām, viļņveidīgām. Masieris var izmantot glāstīšanas, mīcīšanas, rīvēšanas paņēmienus. Vibrācija un uzsitieni grūtniecēm nederēs.

Profesionālo grūtnieču masāžu iespējams veikt praktiski jebkurā grūtniecības nedēļā, ja grūtniecība norit bez sarežģījumiem. Ja grūtniecības sākumā bijusi toksikoze vai kāds cits diskomfortabls stāvoklis, tad labāk nogaidīt vismaz līdz pirmā trimestra beigām. Masāžas seanss ilgst apmēram stundu. Šajā laikā notiek dziļa psiholoģiska atslābināšanās, tu atbrīvosies no noguruma, muskuļu spriedzes, pazudīs arī sāpju sajūtas. Tādus seansus vislabāk apmeklēt 1-2 reizes nedēlā. Ļoti labi, ja masāžas laikā iespējams izmantot dabīgās ētereļļas. Tas būs papildus profilaktiskais līdzeklis cīņā ar strijām, kā arī – tava āda būs maiga un elastīga. Bez tam, eļļas aromāts pastiprinās relaksācijas efektu, ko sniedz masāža.

Izbaudi topošo māmiņu masāžu Māmiņu Klubā pie masierītes Natālijas Kirjuhinas!