Grūtniecības kalendārs

23.
nedēļa

Bērni ir puķes Dieva pasaules dārzā, kas uz laiku ir uzticēti mūsu mīlestībai un kopšanai, bet kas attīstās un aug pēc viņu pašu nesatricināmiem likumiem. (Zenta Mauriņa)

Topošā māmiņa

Bērniņa aktivitātes dēļ sieviete var sākt just sāpes dzemdē. Tās parādās spontāni un ātri pāriet. Tu vari uzlikt roku uz sāpīgās vietas un sajust dīvainas kustības, it kā muskuļi sarautos bez tavas dalības. Šis ir vien pats sāpīgo sajūtu posma sākums, tālāk sāpes var būt spēcīgākas.

Dzemdei augot, pieaug slodze uz urīnpūsli. Tas liek tev biežāk doties uz tualeti, un tieši tāpēc pirms miega būtu jāsamazina šķidruma patēriņš. Dienas gaitā gan ir jādzer daudz šķidruma. Var parādīties arī tūska, bet šajā grūtniecības posmā tas ir normāli, jo placentai ir nepieciešams papildu šķidrums. Spēcīgas tūskas gadījumā būtu jāatsakās no sālītu produktu lietošanas, jācenšas izvairīties no sāls savā uzturā arī kopumā.

Ja tev šķiet, ka rokas kļūst sārtākas, nepārdzīvo – visdrīzāk tās ir hormonālo pārmaiņu sekas, kam ir tikai īslaicīgs raksturs. Āda var sākt zaudēt savu elastīgumu, tā var kļūt sausāka, niezēt, plaisāt, iespējams, uz tās pamanīsi pirmās strijas. Neskaitot sekošanu higiēnas prasībām katru dienu, jārūpējas arī par ādu. Veselīgi ir lietot mitrinošos līdzekļus, rūpējoties  par savu ādu, ja vēlies izvairīties no strijām. Ar niezi un izsitumiem uz ādas var tikt galā, ja ādu mīkstina ar olīveļļu. Parādījušies arī pigmentācijas pleķi, kas ar laiku izzudīs.

Īpaša uzmanība jāvelta mutes un zobu higiēnaai, jo kalcija trūkums, pavisam noteikti, ietekmē arī zobus.

Uzturs

Šķidruma lietošana grūtniecības laikā

Kad grūtniecība tikusi pāri ekvatoram un sācis strauji augt vēderiņš, asins apjoms pieaug trīskārtīgi. Lai uzturētu tādu asins apjomu, nepieciešams daudz šķidruma.

Asins daudzuma palielināšanās ir nepieciešama, jo šajā laikā mazulis sāk izvadīt metabolisma produktus un topošās māmiņas orgāniem ir liela slodze. Tā rezultātā vielmaiņas aktivizācija norit ar asins pieplūduma palīdzību audiem, un attiecīgi – atkal tiek ietekmēti arī hormoni. Veidojas arī lielāks hipofīlo audu daudzums, tas bauda ūdeni un intensīvas vielmaiņas gadījumā izvada metabolisma produktus.

Pat veselai grūtniecei grūtniecības pēdējā mēnesī var tikt novērota tūska, un tā ir tīri fizioloģiska mammas organisma īpatnība. Dzemdību brīdī neizbēgams ir asins zudums, un, lai tās atjaunotu, organismu nepieciešams apgādāt ar ūdeni.

Katru dienu ar urīnu izvadās 1,5 litru ūdens, tāpēc sievietei būtu dienā jāuzņem vismaz zaudētais šķidruma daudzums. Bez tam, grūtnieces svīst vairāk un zaudē vēl līdz pat 0,5 litriem ūdens ar elpošanu un svīšanu, tāpēc attiecīgi dienā grūtniecei būtu jāuzņem vismaz 2 litri ūdens.

Gaidāmais mazulis

Bērniņš kļūst aizvien gudrāks un saprātīgāks, pēdējo 3 mēnešu laikā viņa galvas smadzenes svarā pieņēmušās līdz 10 reizēm. Tagad tās sver 20-24 gramus un tuvāko 2 nedēļu laikā tās palielināsies vēl par 5 reizēm. Lai mazuļa smadzenes attīstītos veiksmīgi un pareizi, tām nepieciešama laba skābekļa apgāde, tāpēc ļoti svarīgi ir katru dienu iet ārā pastaigāties svaigā gaisā, saulainā laikā uzturies vairāk ēnā, un sevišķi labi būtu pastaigāties pēc lietus, kad gaiss ir īpaši piesātināts ar skābekli. Izvairies no stresa situācijām, tās var izraisīt bērniņam skābekļa trūkumu.

Lai arī bērniņa sagatavošanās patstāvīgai dzīvei aktīvi turpinās līdz pat grūtniecības beigām, ar 23.nedēļas sākumu viņš ir jau pietiekoši labi attīstījies. Ir izveidojusies gremošanas sistēma, barības vads, kuņģis, aizkuņģa dziedzeris, resnā un tievā zarna. Norijot augļūdeni, mazais ķermenītis veic ritmiskas elpošanas kustības, apmēram 60 kustības minūtē. Vienlaikus tiek trenētas arī mazuļa caurspīdīgās plaušas.

Dažkārt elpošanas kustības norit kopā ar žagām, un tad arī māmiņa var just ritmiskas kustības sev vēderā. Augļūdens nokļūst barības vadā, kur sintezējas ūdens un cukuri, zarnās sāk veidoties mekonijs – bērniņa pirmā vēdera izeja. Pārliecinoši funkcionē aizkuņģa dziedzeris, kas ražo insulīnu.

Mazuļa svars ir līdz 500 gramu liels, viņa garums ir aptuveni 29 cm, parādījušies jau nadziņi, un tumšākas kļūst pūciņas jeb lanugo uz viņa ķermeņa.

Zinātniskie pētījumi vēsta, ka tieši tagad bērniņš redz pirmos sapņus. Mazuļa miegs ir trauksmains, tas pārtrūkst gandrīz ik pēc katrām 60 minūtēm. Bērniņš uz kādu brītiņu pamostas un tad atkal iemieg.

Analīzes un pārbaudes

Apskatē ginekologs var aptaustīt arī tavu vēderu, lai noteiktu aptuveno augļa pozīciju jeb izvietojumu tavā puncītī. Tāpat var tikt izmērīts arī dzemdes augstums, šie mērījumi ir arī sava veida rādītāji, pēc kuriem var spriest par mazuļa augšanas ātrumu.

Tagad, ja tevi tirda nepārvarama vēlme uzzināt gaidāmā bērniņa dzimumu, to ir iespējams uzzināt USG apskatē. Interesanti, kā dabā viss ir ierīkots: šķiet, ka vēl pusgads nav pagājis kopš grūtniecības sākuma, bet tavs vēl nedzimušais bērniņš nes sevī jau tavu mazbērnu šūnas!

Padomi

Nieze grūtniecības laikā

Nereti topošās māmiņas sūdzas par ādas niezi grūtniecības laikā. Kāpēc tāda rodas, un kā ar to cīnīties?

Daļēji tas saistīts ar to, ka āda stiepjas, noteikti esi jau pamanījusi, ka visvairāk niez krūtis un vēders.

Tāpat niezi var izraisīt arī hormoni. Tev var parādīties ādas apsārtums un nieze arī uz plaukstām un pēdām. Tiek uzskatīts, ka tas saistīts ar estrogēna līmeņa paaugstināšanos. Un šāda iemesla izraisīta nieze izzūd pēc dzemdībām.

Neej karstā vannā vai dušā, nelieto mazgāšanās līdzekļus, kas satur spēcīgas ķimikālijas vai aromātvielas.

Tas viss kairina un sausē ādu, tātad – pastiprina arī niezi. Izmanto mitrinošas ziepes vai līdzekļus ar neitrālu pH līmeni. Āda ir bagātīgi jāmitrina, vislabāk to darīt nevis ar kosmētiskajiem līdzekļiem, bet ar ārsta ieteiktajām ziedēm, kas ne tikai mazinās ekzēmu, bet arī mīkstinās un mitrinās ādu.

Ādu var ieziest ar losjonu vai pievienot vannai kādu dabīgu mitrinātāju. Vien jāsaprot, ka tautas līdzekļu iedarbība tā īsti līdz galam nav pārbaudīta. Un tomēr – tie ir drošāki lietošanai grūtniecības laikā. Centies nepārkarst. Siltums tikai spēcinās niezi, tāpēc karstumā velc brīvu kokvilnas apģērbu un vairāk atrodies ēnā vai pat telpās. Bez tam, pārkaršana grūtniecības laikā nav laba arī gaidāmajam bērniņam.

Dzer pietiekoši daudz ūdens, lai mitrinātu savu ķermeni. Tavam uzturam jābūt sabalansētam, jo arī pilnvērtīgs uzturs nāk par labu tavai ādai.  Un neuztraucies, tava ādas nieze nekādi neietekmē mazuļa pašsajūtu un attīstību.