Grūtniecības kalendārs

35.
nedēļa

„Ja esi māmiņa, tad mīlestībā atzīšanās reižu skaits, ko dzirdēsi visas dzīves garumā, palielināsies proporcionāli bērnu skaitam tavā dzīvē.” (Autors nezināms)

Topošā māmiņa

Lai atvieglotu elpošanu, nostājies četrrāpus, atslābinies un dziļi ievelc elpu, pēc tam veic garu izelpu. Kustība jāatkārto līdz paliek vieglāk. Ja tas nepalīdz, jāvēršas pie ārsta. Aizdusa grūtniecēm ir fizioloģiska parādība.

Pašlaik dzemdes apakšējā daļa atrodas visaugstākajā punktā, 15 cm virs nabas. Spiediena dēļ, ko rada dzemde, arī plaušas pārstāj strādāt ar pilnu jaudu.

Burtiski pēc nedēļas vēders sāks nolaisties zemāk, tava elpošana tiks atvieglota, un tomēr būs diskomforts vēdera lejasdaļā.

Katru dienu jādodas pastaigās svaigā gaisā, tās nāk par labu gan māmiņai, gan bērniņam. Jāatceras, ka nedrīkst pārspīlēt arī šajā ziņā.

35. grūtniecības nedēļā vari saskarties arī ar bezmiegu. Lai atrastu ērtāko miega pozu, vari izmantot grūtnieču spilvenu, parastus spilvenus vai pakaviņu. Tos vari aplikt sev no visām pusēm. Atceries, ka gulēšana uz muguras tev nav ieteicama. Guli uz sāna vai pussēdus.

Pēc plkst. 18.00 jāsamazina šķidruma patēriņš, lai samazinātu nakts tualetes apmeklējumu skaitu.

Praktiski visas sievietes šajā grūtniecības posmā ļoti pārdzīvo. Daudzām rādās nepatīkami sapņi par grūtniecību. Šajā gadījumā nepieciešams morāls tuvinieku atbalsts. Maksimāli jāizslēdz sliktās domas par gaidāmajām dzemdībām, un jādomā par patīkamām lietām. Izslēdz no savas vizualizācijas sliktas filmas un programmas ar vardarbības ainām, nelasi negatīvu literatūru un netiecies ar cilvēkiem, kurus nevēlies satikt.

Uzturs

Popkorns un citi pilngraudi grūtniecības laikā

Tieši tā, tu pareizi izlasīji - popkorns! Arī tas pieskaitāms pie pilngraudiem. Pilngraudi ir veselīgi grūtniecības laikā, jo tajos ir pārtikas šķiedrvielas un barības vielas, kurās atrodams arī E vitamīns, selēns un augu valsts izcelsmes barības vielas, kas pasargā mūsu organisma šūnas no kaitīgās apkārtējās vides iedarbības. Neierobežo sevi nepārsālīta un nepārsaldināta popkorna lietošanā, bet atceries arī par citām veselīgām lietām: auzu pārslas, pilngraudu maize, griķi. 

Gaidāmais mazulis

Ap 35.grūtniecības nedēļu bērniņš jau ir pietiekoši labi attīstījies. Viņa organisms jau funkcionē kā vienots veselums. Hormoni, ko izdala virsnieres, uztur minerālvielu un sāļu balansu organismā.

Mazuļa attīstība 35.grūtniecības nedēļā turpinās, jo viņa organismam jātiek galā vēl ar ļoti svarīgām detaļām, kas nepieciešamas dzīvei ārpus mammas punča. Pats galvenais tagad ir muskuļu masas un tauku slānīša audzēšana. Pēdējās nedēļās pirms dzimšanas mazulis pieņemas svarā līdz pat 220 gramiem nedēļā. 35. grūtniecības nedēļā bērniņa svars ir aptuveni 2500 grami, viņa garums ir – 47cm. Protams, šīs proporcijas ir individuālas un daudz kas atkarīgs no gēniem.

Bērniņa attīstība ir unikāla, patlaban veidojas bērniņa ādas neatkārtojamais zīmējums. Savu individualitāti iegūst arī sejas panti.

Acis šajā periodā bērniņiem ir pelēkzilas, un pavisam drīz tās iegūs savu īsto krāsu.

Notiek pakāpeniska mazuļa ādas nogludināšanās, mazuļa āda kļūst gaišāka, tās tonis ir jau rozā. Lanugo izzūd pavisam.

Pleciņi kļūst apaļāki, bērniņš drīz nolaidīsies zemāk, piespiežoties māmiņas vēdera lejasdaļai ar galviņu un pleciņiem. Bērniņa ķermenis ieņem dzemdībām ērtu pozu, tātad – viņš atrodas mammas puncītī ar galviņu uz leju.

Bērniņa kustības kļūst aizvien ierobežotākas, viņam ir maz vietas māmiņas puncī. Pastāv pat iespēja, ka mazulis tevi nedaudz saskrāpēs, jo šajā grūtniecības periodā viņa nadziņi aug garāki.

Padomi

Sapņi grūtniecības laikā

Grūtniecība ir īpašs periods jebkuras sievietes dzīvē, kad dabīgās pārmaiņas saistībā ar hormonālajām pārmaiņām ietekmē arī psiholoģisko stāvokli, mainās pat sievietes sociālais statuss un ģimenes sistēma kopumā. Aktualizējas dzemdību scenārijs, mainās attiecības ģimenē. Šis periods pavisam noteikti ir saucams par īpašu, tā ir pat sava veida krīze jebkuras ģimenes sistēmā.

Kā zināms, grūtniecības laikā notiek likumsakarības, kas ir dziļi psihofizioloģiskas, un tās kļūst par topošās māmiņas apziņas pārmaiņu pamatu, viss virzās uz gatavošanos māmiņas lomai. Tam visam par pamatu kļuvis pētījumos atklāts fakts – sieviete šajā laikā kļūst īpaši jutīga pret apziņas stāvokļa maiņu un arīdzan emocionālās sfēras izmaiņām.

Kāpēc mainās sapņi?

Sapņi kļūst citādāki, jo grūtniecības laikā tie mainās. Grūtniecības laikā, sevišķi pēdējā grūtniecības trimestrī, lielākā daļa sapņu gan dienā, gan naktī tiek sapņoti ātrajā režīmā. Tādā stāvoklī tu redzi sapņus, bet daudz jutīgāk reaģē uz apkārtējiem apstākļiem. Ātrajā miega fāzē atpūšas ķermenis, bet prāts ne.

Bez tam, sapņi grūtniecības laikā ir spilgtāki hormonu ietekmē, un arī topošie tēvi reizēm atzīst, ka viņu sapņi kļuvuši izteiktāki, reizēm pat biedējoši. Gaidāmais bērniņš nozīmē nopietnas pārmaiņas jebkura ģimenes locekļa dzīvē. Un šo pārmaiņu dēļ grūtnieces smadzenes vienmēr ir gatavas prātošanai, pašanalīzei gan dienā, gan naktī.

„Redzēju sapnī, ka aizvedām savu divgadīgo meitu pie maniem radiem un aizmirsām viņai aizbraukt pakaļ. Domāju, ka tāds sapnis ataino manas bailes par to, ka pēc bērniņa dzimšanas vecākā meitiņa saņems mazāk uzmanības.”

Sapņi attīstās kopā ar grūtniecību. Sapņu saturs grūtniecības laikā bieži ataino bailes un sievietes šaubas, kas mainās līdz ar grūtniecības periodu. Agrīnākās grūtniecības stadijās sapņos var redzēt dažādos veidos simbolisku augšanu: augi podiņos, augļu augšana, sēklas, ūdens, okeāna viļņi. Tuvāk grūtniecības vidum nakts fantāzijās parādās bērni, un sapnis piepildās ar tava bērniņa tēlu, bērniem kopumā un dzīvnieku mazuļiem, piemēram, kucēniem un kaķēniem. Dažas sievietes sapņo, ka nav nemaz stāvoklī, un tad viņas mostas apjukušas, nobijušās.

Daudzas sievietes saprot, ka viņu sapņos atkārtojas „būvniecības” tēma un tas, iespējams, ataino viņu lomu pašu dzīves radīšanā. Tuvojoties grūtniecības beigām, sapņi var pārvērsties nakts murgos: bērniņa dzimšana ar anomālijām vai arī nespēja dzemdēt, vai mazulis tiek nozagts.

Trešajā grūtniecības trimestrī sapņi kļūst vairāk trauksmaini, iespējams, tu sapņo par nepatikšanām darbā vai šķiršanos no vīra, bet vairumam sieviešu tomēr rādās sapņi, kas saistīti tieši ar bērniņu. Piemēram, sapnī var redzēt, ka pazūd pieniņš tieši tad, kad bērniņš grib ēst, vai arī notiek kas vēl šausmīgāks. Visbiežāk ir sapņi, kuros mamma nomet mazuli zemē.

„Man grūtniecības laikā sapņos rādījās sakropļoti bērniņi. Ārsts teica, ka tas var simboliski atainot reālos draudus, kas gaidāmi manam līdzšinējam dzīvesveidam un manai figūrai.”

Kā sapņus padarīt ārstnieciskus? Daudzas topošās māmiņas izmanto šādu paņēmienu: viņas pieraksta nepārtrauktos sapņus, pēc tam izdomā tam laimīgas beigas.

Vēl var pierakstīt sapņa sižetu, kurš dažkārt sapņos atkārtojas, un tad jācenšas atrast likumsakarības, kas palīdzēs saprast kādu apslēptu problēmu. Pajautā arī vīram par viņa sapņiem. Arī viņam tagad tie var būt citādāki.

„Man vienmēr sapnī rādījās, ka es savā mājā atrodu slepenās istabas. Mums jau tāpat ir pietiekoši daudz vietas, bet es sapnī ārkārtīgi priecājos par šo pārsteigumu. Draudzene teica, ka jaunas istabas sapnī var norādīt uz jaunām iespējām. Ceru, ka tas nozīmē, ka veiksmīgi tikšu galā ar māmiņas pienākumiem.” (U.Sirs, M.Sirs „Mazuļa gaidībās”)