Pediatres Sanitas Mitenbergas ieteikumi, kādi vitamīni nepieciešami bērna veselībai aukstajā sezonā

Pediatres Sanitas Mitenbergas ieteikumi, kādi vitamīni nepieciešami bērna veselībai aukstajā sezonā

30. Oct 2023, 09:00 Māmiņu klubs Māmiņu klubs

Vīrusu laiks ir klāt. Tāpēc uz sarunu aicinājām pediatri un trīs bērnu māmiņu Sanitu Mitenbergu, lai uzzinātu, kā vislabāk stiprināt bērna imunitāti un izvairīties no vīrusiem.

Kas vecākiem jāņem vērā, lai bērns aukstajā laikā būtu vesels?

Pirmām kārtām svarīgs ir miegs, jo tas palīdz attīstīties stabilai nervu sistēmai. Bērnudārzniekiem nepieciešamas 10 līdz 11 stundas, vecākiem bērniem – 9 stundas miega. Nākamā, protams, ir samērīga fiziskā slodze. Vecākiem nevajadzētu aizrauties ar pārmērīgi daudz interešu izglītības pasākumiem bērnam, jo gadās, ka to ir par daudz, un, ja ir pārāk liels nogurums, tad arī sāk rasties veselības problēmas. Jāturas pie noteikta dienas režīma, un vismaz 30 minūtes pirms miega nevajadzētu lietot viedierīces.

Tagad, pārejas laikā no rudens uz ziemu, nesaģērbiet bērnus pārāk biezās drēbju kārtās, un bērnam jāmāca pašam vilk drēbes nost, ja paliek par karstu. Tajā brīdī, kad bērns ir sasvīdis, samazinās imunitāte, un, uzpūšot vējam, visdrīzāk mazais saaukstēsies. Saaukstēšanās ir tas pats vīruss. Tāpēc, pat ja liekas, ka ir “tikai neliela saaukstēšanās”, ir jāpaliek mājās un jāatpūšas, jādzer daudz šķidruma un jāuzņem vitamīni.

Es iesaku – labāk izlaist kādu svarīgu pasākumu, ja bērns ir apslimis, ja ir iespējams, iedodiet bērnam papildu brīvdienu. Tas stiprinās bērna organismu, jo ir svarīgi sekot līdzi, lai nav pārmērīga slodze.

Pats svarīgākais bērnam un viņa veselībai ir nedalīta vecāku mīlestība un uzmanība. Katru dienu vecākiem vismaz 20 minūtes ir kvalitatīvi jāpavada laiks ar mazo – aci pret aci. Apvaicājieties, kā bērns jūtas, kā viņam pagāja šī diena.

Vai ar vasarā uzņemtiem vitamīniem un minerālvielām no ogām un saules pietiks visai ziemai?

Diemžēl nav iespējams vasarā apēst tik daudz ogu, lai ziemā nevajadzētu papildus uzņemt vitamīnus. Es savā praksē saskaros ar to, ka liela daļa bērnu neēd pietiekami daudz augļu, dārzeņu, un bērniem ir alerģiskas reakcijas pret attiecīgiem produktiem.

Tāpat Latvijā no saules uzņemt pietiekamu devu D vitamīna tikpat kā nav iespējams, pat vasarā. Jāatceras, ka no saules mēs saņemam pavisam citu D vitamīnu, kas organismā noārdās ātrāk. Mani apbēdina fakts, ka vasarā netiek papildus lietots D3 vitamīns. To vajadzētu lietot regulāri, vecumam atbilstošā devā. Uzturošā deva bērnudārzniekam ir 600 SV, un vismaz reizi gadā vajadzētu nodot asins analīzi, lai pārbaudītu kopējo D vitamīna līmeni.

Vai ir vēl kādi vitamīni rudens, ziemas laikam papildu D3 vitamīnam?

Jā. Tātad D3 vitamīns būtu jālieto visu gadu. Tas ir vitāli svarīgs imunitātes uzturētājs un nozīmīgs laikā, kad bērna organisms attīstās. Lai D3 vitamīns darbotos, tā līmenim asinīs ir jābūt vismaz 50 ng/ml.

Tāpat visa gada garumā vai minimums trīs mēnešus pēc kārtas iesaku lietot omega-3. Omega-3 taukskābes – DHS un EPS –, atgriežoties dārziņā, kad bērns saskaras ar krasām izmaiņām dienas režīmā un ir vairāk nodarbināts ar jaunu lietu apgūšanu, ir svarīgas. Lai uzlabotu koncentrēšanās spējas, nodrošinātu smadzeņu darbību, normālu imunitāti, kā arī locītavām, nervu sistēmai, asinsvadiem un ādas veselībai, ir nepieciešamas omega-3. Man no omega-3 avotiem patīk krila eļļa – omega-3 uz fosfolipīdu bāzes, kas nodrošina EPS un DHS tiešu uzsūkšanos smadzenēs.

Kā trešās es noteikti iesaku uzņemt probiotikas. Jau teicu – mūsdienu bērni ne visu ēd, un, sākot bērnudārza gaitas, arvien parādās sūdzības par vēdera problēmām. Tāpēc bērniem, kuriem ir neregulāra ēšana, es ieteiktu uzņemt labās baktērijas ik dienas. Tās spēcina imūnsistēmu un, protams, arī vēdera vīrusi šobrīd ir aktuāli. Tāpēc par zarnu mikrofloras sastāva uzlabošanu jāpadomā laikus. Neregulāra ēšana, ātrās uzkodas, stress – tas viss ietekmē kuņģa skābes līmeni. Daudziem bērniem šobrīd ir gastroezofageāla refluksa slimība (GERS). Tā padara visu organismu uzņēmīgāku pret apkārtējās vides mikrobiem un vīrusiem. Starp citu, manis minētā krila eļļa nedod atvilni, tādējādi palīdzot izvairīties no GERS.

Kā izvēlēties vērtīgākos vitamīnus?

Es klientiem iesaku LYL love your life® produktus, jo pati esmu pārbaudījusi to efektivitāti. Mani pārliecina fakts, ka produktu sastāvs ir balstīts pētījumos un ir tikai no dabiskām sastāvdaļām.

Izvēloties D3 vitamīnu, ir jāpievērš uzmanība drošībai. Dienas devai jābūt precīzai.  Pilienus diemžēl var neprecīzi saskaitīt. Tāpēc es iesaku spreja formas D3 vitamīnu LYLsunD3 KID 600SV mazākiem bērniem vai LYLsunD3 2000SV – lielākiem. Tas ir lietošanā drošs un ērts  – tikai viens izsmidzināmā spreja pūtiens zem mēles vai vaiga iekšpusē, un bērns ir gatavs doties dienas gaitās. Šī spreja labvēlīgā iedarbība ir apstiprināta Latvijā veiktos zinātniskos pētījumos.

No omega-3 es iesaku LYL Krill Oil KID krila eļļas lācīšus. Pētījumos ir pierādīts, ka krila eļļai ir daudz labāka uzsūkšanās spēja organismā salīdzinājumā ar zivju eļļu. Turklāt LYL Krill Oil KID lācīši ir ne tikai garšīgi, bet krila eļļa te ir papildināta ar bērnam nepieciešamo vitamīnu izlasi.

No plašā probiotiku klāsta droši ņemiet LYLBIOTIC Baby Drops, jo to rekomendē Latvijas Jauno gastroenterologu biedrība. Šī kompleksa sastāvā esošās labo baktēriju trīs sugas – L. rhamnosus, L. reuteri un B. breve – izvēlētas, balstoties pētījumos pierādītos ieguvumos. LYLBIOTIC Baby Drops dienas deva satur vismaz miljardu labo baktēriju, kas ir diennaktī ieteicamais baktēriju daudzums, lai nodrošinātu to iedarbību. Jāpievērš uzmanība tam, ka baktērijas ir mikrokapsulētas, jo tad tās ir pasargātas no kuņģa skābās vides un aktivizējas tikai zarnu traktā. Ja mazais ir ar mieru norīt kapsulas, var izvēlēties LYLBIOTIC kapsulu veidā.

 

Mīļie vecāki, atcerieties regulāri uzņemt vitamīnus un minerālvielas. Mani bērni uzņem LYLsunD3 2000SV, LYL Krill Oil KID un LYLBIOTIC pēc brokastīm, jo tad diena sākas lieliski.

LYL