Jaundzimušo barošana

Jaundzimušo barošana

22. Nov 2023, 00:00 Māmiņu klubs Māmiņu klubs

Šķiet, ka nav nekā vienkāršāka kā pabarot jaundzimušo: iedodiet krūti vai pudeli ar maisījumu - un lieta ir atrisināta. Tomēr katra jaunā māmiņa zina, ka tikko piedzimuša mazuļa ēdināšanas tēma ir viena no sarežģītākajām lietām vecāku darbā. Kas? Kur? Kad? Kā un cik daudz? - Uz šiem jautājumiem jaunie vecāki atbild paši. Un mēs centīsimies sniegt pēc iespējas detalizētāku informāciju par cilvēka dzīves svarīgāko aspektu - jaundzimušā pirmo maltīti.

Barošana pirmajās dzīves nedēļās

Dzemdības ir sarežģīts process ne tikai mātei, bet arī bērnam. Tāpēc pirmo dzīves nedēļu jaundzimušajam spēka nav daudz, un tie visi tiek patērēti gulēšanai un ēšanai. Šajā periodā mazulis ēd apmēram 6-9 reizes diennaktī, visu pārējo laiku guļ.

Taču, neraugoties uz ārējo inertumu, šajā laikā jaundzimušais aktīvi aug un attīstās. Pirmajā dzīves mēnesī tas var izaugt līdz 3-4 centimetriem un pieņemties svarā no 400 līdz 1300 gramiem. Attīstītākie maņu orgāni – garša un oža.

Pirmo mēnesi daba atvēlējusi bērnu organisma pielāgošanai ārpasaulei. Lai gan, protams, pilnībā šis process beidzas tuvāk gadam. Taču galvenā slodze ir pirmajās dzīves nedēļās. Tāpēc uzturs kļūst par galveno aspektu visu mazā cilvēka organisma sistēmu pareizai attīstībai.

Zīdīšana ir vēlamākais ēdiens jaundzimušajam. Jo mātes piens ir avots visam, kas nepieciešams zīdainim. Mātes pienam ir unikāls sastāvs, ko sievietes organisms izstrādā individuāli tieši sava bērna vajadzībām. Turklāt tam ir spēja mainīt savu sastāvu atkarībā no situācijas un vecuma. Tāpat krūts piens pilnībā apmierina mazuļa vajadzību pēc ūdens, un tam ir imunizējošs un nomierinošs efekts.

Tomēr iespēja pabarot jaundzimušo ar krūti ne vienmēr ir pieejama. Tad pediatri piedāvā vai nu piebarošanu, vai jauktu barošanu, vai pāreju pilnībā uz mākslīgo barošanu. Un ir ļoti svarīgi, neatkarīgi no tā, kuru no trim variantiem izvēlēsies vecāki, organizēt procesu maksimāli komfortabli, droši un kvalitatīvi visām pusēm.

Barošana ar krūti

Mammas piens ir veselīgākais un dabiskākais ēdiens pirmajās dzīves nedēļās. Tomēr laktācija reizēm nav viegla. Katra mamma pārdzīvo: vai viņai ir pietiekami daudz piena; vai viņas mazulis ir pieēdies.

Pieci fakti par zīdīšanu:

1.       Pārbarot ar krūts pienu nav iespējams, tāpēc barojiet pēc pieprasījuma.

2.       Jo vairāk un biežāk bērnu pielikt pie krūtīm, jo vairāk tiks izstrādāts piens.

3.       Nav nepieciešams dot bērnam papildu ūdeni. Krūts pienā ir tieši tik daudz ūdens, cik nepieciešams jaundzimušajam.

4.       Tikai 1-2% sieviešu anamnēzē ir hipolaktija, proti, nespēja izstrādāt vajadzīgo piena daudzumu. Pārējos gadījumos šis process vienkārši pieprasa nelielas piepūles.

5.       Strikta diēta zīdīšanas laikā nav obligāta. Jaunajai māmiņai pietiek lietot kvalitatīvu, sabalansētu un veselīgu pārtiku un nelietot ļaunprātīgi saldumus, konservantus, ceptu un treknu pārtiku.

Vidēji viena barošana var ilgt no 15 līdz 40 minūtēm. Tas viss ir atkarīgs no jaundzimušā zīšanas intensitātes un sāta sajūtas.

Tomēr ir svarīgi saprast, ka dažreiz mazulis pie krūtīm ķeras klāt itin maz ne tāpēc, ka ir izsalcis. Pirmajās dzīves nedēļās jaundzimušajiem ir nepieciešams pastāvīgs kontakts ar māti. Lielā ārējā nepazīstamā pasaule viņā izraisa trauksmi un bailes, un zīdīšanas laikā viņš jūt mammas siltumu, viņas smaržu, dzird sirdspukstus (kas viņam bija šūpuļdziesma deviņus mēnešus dzemdē). Neatņemiet mazulim šo komfortu.

Turklāt jaundzimušais vēl nav gatavs dzīvot pēc noteikta grafika, tāpēc barošana pēc pastāvīga režīma radīs tikai diskomfortu un rezultātā pamatīgas raudas. Lai gan ir daži mazuļi, kuri viegli pacieš barošanu pa stundām.

Visvairāk pirmajās mazuļa dzīves nedēļās māmiņas uztrauc jautājums: vai mazulis ir bijis paēdis? Viņa nevar kontrolēt apēstā piena daudzumu. Šeit ir vērts uzticēties mazulim, ja pēc barošanas viņš ir mierīgs un atslābinājies, tas nozīmē, ka viņš ir paēdis.

Pazīmes, ka jaundzimušais saņem pareizo mātes piena daudzumu:

  • Viņš pieņemas svarā par vairāk nekā 150 gramiem nedēļā.
  • Urinē 15-20 reizes dienā. Urīns ir dzidrs un tam nav nepatīkamas smakas.
  • Defekācijas aktiem jābūt vismaz divreiz dienā. Fekālijas ir dzeltenas, ūdeņainas, irdenas un ar skābu smaržu.

Protams, der atcerēties, ka visi rādītāji ir vidēji un, ja jūs uztrauc sāta jautājums, tad noteikti konsultējieties ar ārstu, kurš rūpējas par jūsu mazuli.

Par jauktu barošanu

Tomēr dažkārt apstākļi veidojas tā, ka ar krūts pienu jaundzimušajam tomēr nepietiek. Tad pediatri iesaka saglabāt laktāciju, bet pie reizes ieviest piebarojumu maisījuma veidā. Ja maisījuma tilpums aizņem vairāk nekā trešdaļu diennakts barošanas apjoma, tad šādu barošanas veidu sauc par jauktu.

Kad ieteicama jaukta barošana:

  • Mātes hipolaktija. Jaundzimušais nepieēdas, zaudē svarā.
  • Ilgstoša mammas prombūtne. Sieviete dodas atpakaļ darbā, iziet ārstniecisko procedūru kursu u.c.
  • Veselības problēmas bērnam: alerģija, kuņģa-zarnu trakta problēmas (aizcietējums, caureja, uzpūšanās), tad tiek nozīmēts ārstniecisks maisījums.

No jauktas zīdīšanas nav jābaidās. Ja šim jautājumam pieiet pamatīgi, tad jaundzimušajam barības vielu netrūks, un viņš varēs ilgāk saņemt mātes pienu. Taču mīlestību jūs viņam iedosiet arī bez tā.

Svarīgi, izvēloties jaukto barošanu, ir iegūt pediatra padomu: cik daudz maisījuma un kā uzsākt ieviešanu. Parasti sāk ar 20-30 ml. Dot pudelīti ar maisījumu labāk ir pēc tam, kad bērns ir uzņēmis krūts pienu. Ja tomēr šāds barošanas veids tiek izvēlēts, jo mamma, piemēram, uzsākusi darba gaitas, tad no rīta un vakarā labāk ļaut mazulim saņemt krūti, bet dienā piedāvāt maisījumu.

Tāpat svarīgi atcerēties, ka jauktas barošanas laikā zīdaini pēc pieprasījuma barot ar maisījumu nedrīkst. Pie šāda barošanas tipa jāiztur pārtraukumi 3-4 stundas. Jo mākslīgais maisījums ir blīvāks par krūts pienu, tāpēc ilgāk sagremojas.

Vēl viens svarīgs moments – ja piebarojuma un krūts piena attiecība ir apmēram 50/50, tad jaundzimušajam ar papildu 20-50 ml ūdens diennaktī pietiks.

Tāpat ir vērts rūpīgi izvēlēties maisījumu jaundzimušā piebarošanai, lai nekaitētu vēl nenobriedušajai mazuļa gremošanas sistēmai. Saskaņā ar starptautiskiem pētījumiem kazas piens pēc sastāva ir vistuvākais cilvēka pienam, tāpēc zīdaiņiem priekšroka dodama kazas piena maisījumiem.

Kaut govs piens mums šķiet vairāk ierasts, taču kazas piens ātrāk un vieglāk sagremojams to olbaltumvielu un tauku īpatnību dēļ. Kazas piena kazeīna profils veido mazāk blīvu un vieglāk uzsūcamu kazeīna recekli (koagulātu) mazuļa kuņģī, līdz ar to labāk sagremojas. Turklāt dabisko nukleotīdu saturs kazas pienā ir gandrīz 10 reizes augstāks nekā govs pienā, kas paaugstina jaundzimušā organisma aizsargspējas.

Mākslīgā barošana

Protams, katra mamma zina, ka zīdainim nav nekā labāka par krūts pienu. Taču ir situācijas, kad mazulim nākas pilnībā pāriet uz maisījumu. Un pirmais, kas sievietei šajā gadījumā būtu jādara – jābeidz sevi vainot par šādu lēmumu!

Pirmkārt, tāpēc, ka mūsdienu maisījumi nodrošina bērnu organismu ar visām nepieciešamajām uzturvielām, bet mātes mīlestību var nodot caur pieskārieniem un kvalitatīvi pavadītu laiku ar mazuli. Otrkārt, “mākslīgie” mazuļi ne ar ko neatšķiras no saviem vienaudžiem ne fiziskajā, ne intelektuālajā attīstībā. Ja starpība ir kaut kādā mērā pamanāma pirmajā dzīves gadā, tad vēlāk, saskaņā ar daudziem pētījumiem, tā tiek dzēsta.

Iemesli pārejai uz mākslīgo barošanu:

  • Sievietei nav piena
  • Mātes vai jaundzimušā veselības stāvoklis neļauj barot viņu dabiskā veidā
  • Bērns pats atsakās no krūts

Pēdējā gadījumā ir vērts tomēr tikt skaidrībā par iemesliem, un mēģināt sakārtot zīdīšanu, lai saglabātu vismaz jauktu barošanas veidu. 

Ja tomēr ir nācies izvēlēties mākslīgo barošanu, tad der ievērot noteiktus nosacījumus:

1.       Barot ik pēc 3-4 stundām dienā. Nakts pārtraukums starp barošanu var būt 6-6,5 stundas.

2.       Nelikt mazulim izēst “noteikto” porciju, ja viņš negrib.

3.       Nelikt mazulim izēst “noteikto” porciju, ja viņš negrib.

4.       Piena maisījums jāgatavo tieši pirms barošanas, tīrā pudelītē. Maisījuma temperatūrai jābūt tuvinātai 37-40 grādu ķermeņa temperatūrai.

5.       Barošanas laikā pudelītes knupītim un augšējai daļai jābūt piepildītai ar maisījumu, lai bērns nenorītu gaisu.

6.       Pēc mazuļa barošanas viņš jāpatur vertikālā stāvoklī 10-15 minūtes, lai no kuņģa izkļūtu liekais gaiss.

Jautājumos par maisījuma izvēli labāk apspriesties ar pediatru. Pieredzējuši speciālisti, kas iepazinuši pasaules praksi un mūsdienu pētījumus, iesaka, kā jau iepriekš rakstīts, izvēlēties kazas piena maisījumu.

Pievērsiet uzmanību Kabrita maisījumiem. Tie ir vismūsdienīgākie maisījumi no dabīgā kazas piena no Nīderlandes fermām. Tajos jau ir visas zīdainim nepieciešamās barības vielas, kā arī tie ir bagāti ar prebiotikām un probiotikām, kas palīdzēs veidot nepieciešamo mikrofloru mazuļa gremošanas sistēmā. Svarīgi, ka Kabrita maisījumi nesatur mākslīgos saldinātājus, bet to maigo krējuma garšu panāk, pateicoties dabīgajam kazas pienam.