Cik reāli strādā Altum galvojuma programma ģimenēm pirmā mājokļa iegādei

ViKrEm mamma
ViKrEm mamma 15. septembris 2016 13:52
12012

Nesen pamanīju ziņu, ka ALTUM atbalsta programma galvojumam palielināta, lai palīdzētu vairāk ģimenēm iegādāties savu mājokli. Tādēļ vēlētos no savas pieredzes pastāstīt to, ka tas īstenībā tik vienkārši nemaz nedarbojas. Pirms summas palielināšanas, manuprāt, bija nepieciešams izmainīt un izvērtēt arī dažus no noteikumu punktiem, ne tikai palielināt iespējamās galvojuma summas un mājokļa iegādes cenas, kas palielinātu vairāk iespējas tieši bagātākajam iedzīvotāju slānim nopirkt sev labākas mājas, neieguldot milzīgu pirmo iemaksu.

Kādēļ, tādēļ, ka mūsu ģimene, iegādājoties savu pirmo nekustamo īpašumu šo programmas atbalstu nesaņēma

Tas tikai tādēļ, ka birokrātija to neatļāva, lai arī īstenībā tam vajadzēja nostrādāt. 

Tad nu stāsts iz dzīves...

Pagājušā gada pavasarī aktīvi meklējām dažādus īpašumus, jo beidzot bijām gatavi iegādāties savu dzīvokli, vai māju, lai ik mēnesi nebūtu jāmaksā īres maksa un neadekvāti augsti komunālie maksājumi, kā arī divistabu dzīvoklis 3 bērnu ģimenei bija stipri par šauru. Izskatījām visādus dzīvokļus Rīgā un sapratām, ka dzīvokli mēs nevēlamies, sapratām, ka ģimenei ir nepieciešama māja. Iesākumā tā varētu būt maziņa, gan jau ar laiku piebūvētu kaut ko klāt. Meklējām 30-50km rādiusā ap Rīgu. Jāteic, piedāvājumi summai, ko mēs varētu "pavilkt", nebija daudz, līdz garajās Lieldienu brīvdienās atradām īpašumu upes krastā. Pēc aprakstiem - māja pietiekoši liela, protams, daudz kas darāms un uzreiz dzīvot tur nav iespējams. Pēc apskatīšanas sapratām, ka tā ir mūsu māja, vēlamies šo māju. Tas nekas, ka darba pie tās daudz, finanses arī nepieciešamas, bet mēs to varam.Vēlējāmies bērniem plašu dārzu, svaigu gaisu, upi, mežu. Ar saimnieku vienojāmies, ka pus gada laikā māju savedīsim kārtībā un rudenī varēsim to iegādāties, bet līdz tam, maksāsim īres maksu.

Viss jau šķita vienkārši un skaisti. Izremontējām 1.stāvu, virtuvi, sakopām dārzu, iemūrējām kamīnu, kurš apsilda māju..

Ieguldījām milzīgu darbu, laiku, finanses, krājām naudu novērtētājam, pārrakstīšanai, pirmajai iemaksai bankai, jo mums taču ir 3 bērni un rēķinot pēc ALTUM atbalsta galvojuma programmas formulas, sanāca, ka pirmā iemaksa mums būtu nedaudz virs 2000. Ok, summa nav tik kosmiska, lai to nesakrātu, jo neiedomājāmies, ka ir BET...

Pienāca rudens un laiks kārtot visas formalitātes, un tikai tad visa jautrība sākās:

  1. Apstaigājām kādas 5 bankas, no kurām 2 mūs "atšuva" uzreiz, jo māja atrodoties ārpus kredītu piešķiršanas zonas, reāli, ne viņu zonā, tas nekas, ka 27km no Rīgas Centra :) Ja izvēlaties mūsu piedāvātos nekustamā īpašuma piedāvājumus, nav problēmu, varam runāt tālāk. Bet mēs vēlējāmies šo māju, kuru jau esam iekārtojuši, kur ir svaigs gaiss, upe, mežs, plašs dārzs bērniem.
  2. Ok, atlika 3 bankas, kuras mūs "neatšuva uzreiz". Kuras izskatīja mūsu ģimenes ienākumus un to, vai esam gatavi nomaksāt šo kredītu.
  3. Divas no tām pateica, ka 1800eiro uz ģimeni, kurā ir 3 bērni un 2 pieaugušie, ir par maz un māmiņu alga neskaitās kā ienākums, jo nevarot jau zināt, vai pēc bērna kopšanas atvaļinājuma es atgriezīšos darbā.
  4. Uz manu jautājumu, vai 280eiro īre plus ziemas mēnešos 170eiro komunālie maksājumi, kurus maksājām par 2 istabu dzīvokli un spējām bērnus pabarot, nav pierādījums, ka mēs varam? Ka mūsu ikmēneša maksājums bankai 180eiro ir krietni mazāks, nav pierādījums, ka mēs varam? Nē, bankām esot savi noteikumi un viss.
  5. Tad nu palikām pie vienas vienīgās bankas, kura mums noticēja, kuras noteikumiem mēs atbildām. Tad nu sekoja nākamais - īpašuma novērtēšana, notariālā apstiprināšana, pārrakstīšana utt. Nākamais mūsu šoks bija par to, ka zemesgrāmatā īpašums ir dārza māja, nevis dzīvojamā māja, tas nekas, ka novērtētājs īpašumu ir apskatījis, novērtējis un tas, ka reāli tā ir dzīvojamā māja. Ja dokumentos ir teksts DĀRZA MĀJA, sorry, ALTUM programma nestrādā. Ja mēs būtu izvēlējušies 3 istabu dzīvokli Maskačkā ar veciem logiem, kur ziemā aizkari šūpojas, ar vecu vannas istabu, bez skaista pabalma, bet tur dokumentos būtu DZĪVOKLIS un vēl RĪGĀ!!! Viss darbotos un ALTUM galvojuma atbalsta programma dotu zaļo gaismu. Bet te, nē.
  6. Vai nu maksajat 30% no summas kā pirmā iemaksa, vai arī kredītu nepiešķiram, jo ALTUM noteikumiem šis īpašums neatbilst. Ir taču starpība, vai daudzbērnu ģimenei pirmā mājokļa iegādei pirmā iemaksa ir 2200eiro, vai 13500eiro, vai ne? Un viss tikai stulbu papīru dēļ. Stress šajā periodā bija milzīgs, jo no mājas aiziet es nebiju gatava, meklējām variantus, pārdevām visu, ko var pārdot - vienu auto, treileri, sagrabinājam visus iekrājumus, bet tāpat tas viss bija par īsu. Un ziniet, kas mums trūkstošo naudu aizdeva? Pats mājas īpašnieks. Viņš redzēja, cik ļoti mēs šo māju vēlamies, cik ļoti mēs cenšamies. Pat bez līgumiem, bez dokumentiem, vienkārši uz goda vārda. 

Ar pirmo iemaksu jau nekas nebeidzas, jo novērtējums maksā no 150-200eiro, pie notāra katrs paraksts maksā, tur arī bija virs 100eiro, zemesgrāmatā arī viss maksā, tur summa bija ap 1000eiro, varbūt nedaudz virs. Tad padomājiet, cik daudz ģimenes var Latvijā atļauties iegādāties savu īpašumu un, cik sasietas rokas ir ģimenēm pārmaksājot īres maksas. Ar visu to, ka banka nopelna uz % , ikmēneša maksājums tāpat ir krietni mazāks, nekā ikmēneša īres maksa.

No valsts puses jau it kā ļoti cēls žests, izveidojot šo ALTUM atbalsta programmu galvojumam, bet, kādēļ noteikumi ir tik "tizli", atvainojiet par izteicienu. No vienas puses mēs dodam, bet ir bet.... Un kā mūsu gudrie vastī saka:"Noteikumi paliek noteikumi, ja papīros tā rakstīts, tad rakstīts, reālo situāciju mēs neskatāmies un atkāpes nav."

Padalieties arī Jūs, mammas, ar savu pieredzi. Labprāt, vēlētos arī uzklausīt stāstus un pieredzi par to, ja kredīti ir atteikti, velētos dzirdēt arī pozitīvos stāstus un pieredzi ar bankām, ALTUM programmu, varbūt tur ir vēl kāds punkts, "tizls punkts", kurš liedz saņemt šo atbalstu galvojumam.

Lai komentētu, nepieciešams autorizēties Reģistrējies
elijah roland 6. decembris 2017 15:34

vai jums ir nepieciešams īsts aizdevums uzņēmējdarbības nolūkos vai lai nomaksātu parādu Tagad sazinieties ar Kellie Wilson kungu par īstiem aizdevumiem pa e-pastu: Oceanicfinance113@gmail.com vai +1 (267) 725-7570

elijah roland 6. decembris 2017 15:34

vai jums ir nepieciešams īsts aizdevums uzņēmējdarbības nolūkos vai lai nomaksātu parādu Tagad sazinieties ar Kellie Wilson kungu par īstiem aizdevumiem pa e-pastu: Oceanicfinance113@gmail.com vai +1 (267) 725-7570

Mihails 27. maijs 2017 11:44 margarins123

Reāli isskatas ka pa blatam,
Simtiem cilvēkiem kredīts izdots Rīgas rajonā, īpašiem cilvekiem.
avots: https://www.vestnesis.lv/op/2017/35.2

murrr 12. janvāris 2017 15:34 Anna Mamma

Pastāstiet lūdzu, kā ALTUM programmas dalībnieks- ko īsti nozīme "Galvojuma termiņš ir 10 gadi"? Pēc 10 gadiem kas notiek? Jāatdod galvojuma summa valstij? Bankai? Vai arī tā summa ir sadalīta uz ikmēneša maksājumiem?

murrr 12. janvāris 2017 15:30 ViKrEm mamma

Kas ir BKA? Biełaruskaja Krajovaja Abarona?

murrr 12. janvāris 2017 15:28 pukiite13

Es tagad lasu par ALTUM un nevaru saprast ko nozīmē "Galvojuma termiņš ir 10 gadi". Pēc 10 gadiem kas notiks? Jāatdod galvojuma summa valstij? Bankai? Vai mēneša maksājums lielāks? Vai vispār kredīts tikai uz 10 gadiem? Varbūt tie kas ir ņēmuši var īsi paskaidrot? :)

murrr 12. janvāris 2017 15:21 Ilvija82

Kur var dabūt bezprocentu kredītu? Kaut kas nedzirdēts.

nosiguldas 16. septembris 2016 11:21

Par dārza mājām runājot, droši vien reti kuršs zin, ka Dārziņos, kas vairs neskaitās dārzu kooperatīvs vismaz puse ir reģistrēta kā dārza māja, un viena otra būs daudz labāk nekā tā saucamās dzīvojamās mājas. Arī es dzīvoju tādā kooperatīvā un mums jau sen ir piešķirts ciemata statuss. Pilnīgi piekrītu, ka dokumentu pārformēšana ir saistīta ar dārgo procesu un pēc tam ar zemes nodokli. Runājot part kanalizācijām, (tēma kuru aizskāra Lauviņa) katrā vietā tas protams ir savādāk, bet te nu jāsaka, ka kanalizāciju sistēmas kontrole ir vietējās pašvaldības policijas kompitencē un mums ir ļoti daudz īpašnieki, kas savās dārza mājās ir uzstādījuši attīrīšanas iekārtas, kas izvada tīru attīrītu ūdeni notekgrāvjos, pretēji draud ļoti bargs sods un to konstatēt ir pavisam viegli. Ziemas laikā izvadtrubas rajonā sniegs krāsojas dzeltens.

Fulci 15. septembris 2016 22:19

Mēs laikam esam to "neliešu" sarakstā,kam ALTUM ir bet mums šī programma būtībā bija, lai ietaupītu laikam īpašuma reģistrācijas maksu vai ko tādu - sanāca ap 2000€
Pirmajo iemaksu tas nekādi neietekmēja, jo priekšlīgums un pirmā iemaksa , lai dzīvokli norezervētu bija jāsamaksā mums pašiem.
Lai vai kā, bet tomēr atbalsts, jo par ietaupītajiem 2000€ varam mēbeles nopirkt.

Bet runājot par konkrēto stāstu - manuprāt, "cepiens" ir par neko, ja jau reiz īpašums ir reģistrēts kā dārza māja. Tur ALTUMAM neko pārmest nevar -nepalīdz viņi iegādāties dārza mājas, bet gan dzīvojamās mājas/dzivokļus.

Pogainaa 15. septembris 2016 20:32 pukiite13

Man līdzīgi, tikai man viens bērns un ar Altum palīdzību tiku pie sava mājokļa, ja nebūtu tad droši vien īrētu un īrētu.
To, ka māju negribam sapratām jau kādu laiku atpakaļ, jo brīvdienās ir kur izbraukt.

Ilvija82 15. septembris 2016 19:00

Cik labi, ka var dabūt bezprocentu kredītu un nav jāpinas ar bankām!

ViKrEm mamma 15. septembris 2016 17:25 live

Mīļš paldies :)
Lai Jums izdodas!

pukiite13 15. septembris 2016 17:22

Mana ģimene ar tikko izgāja šito murgu. Nopirkām ar swedbank+altum. Viss bija kārtībā bez aizķeršanos. Tikai man nepatika ka tas viss notiek tik ilgi. Kamēr visus papīrus,mēnesis pagāja.
Nevaru neko sliktu teikt,jo iekrāts bija maz,bet sanāca uzreiz. Mums 2bērni. Altum iedeva smuku atlaidi. Bez altum atbalsta swedbank prasītu mums 13000eiro pirmo iemaksu,bet ar altumu vajadzēja tikai 3000eiro.
Tā kā no manas puses ļoti labi ka ir altum. Bez tā es vēl ilgi netiktu pie sava mājokļa.

live 15. septembris 2016 17:21

Paldies par dalīšanos pieredzē. Drīzumā arī mēs šai lietai iesim cauri. Cerams, ka būs nedaudz veiksmīgāk.
Lai jauka dzīvošana SAVĀ jaunajā miteklī. :-)

ViKrEm mamma 15. septembris 2016 16:41 lauvinja

Mums ir savs ūdens - spice, sava kanalizācijas aka, kura gadā reizi tiek izsūkta ar speciālo tehniku ( mašīnu) un tas mums ir katrai mājai, kura ir apdzīvota cauru gadu.

margarins123 15. septembris 2016 16:40

Lasu un atceros, kā pagājušo gad izgāju visam šim cauri, situācija bija identiska jūsu minētajai... Altum reāli strādā tikai pa blatam!!! :@

ViKrEm mamma 15. septembris 2016 16:38 karina_surma

Mīļš paldies par stāstu un es jau domāju, ka mēs tādi vienīgie :)
Prieks, ka arī Jums izdevās :)

lauvinja 15. septembris 2016 16:36

Tas, kas man visvairāk nepatīk/biedē šajos dārziņu masīvos ir kanalizācijas neesamība, proti katrs izpaužas kā māk (daļa pa taisno vietējos grāvīšos), pieaugot iedzīvotāju skaitam, kanalizācijas apjomi pieaug (piesārņojums arī).

karina_surma 15. septembris 2016 16:35

Sveika,
lasot visu rakstu pilnīgi nobrīnījos kā var būt tik identisks gadījums kā mūsu ģimenei.
Ar vīru bijām atraduši savai ģimenei perfekto ligzdiņu, pie meža ar remontējamu mājiņu, dārzu un upi. Visu jau izsapņojuši mūsu ilūzijas sagrāva precīzi 4 bankas, precīzi visu to pašu attaisnojumu dēļ. Bijām vienkārši sagrauti, kā tik skaisti reklamētā prgramma liek vilties, jo īpašums atrodas tikai 13km! no Valmieras, tomēr īpašums drīkst būt tikai 5km pilsētas rādiusā. Un beigās izrādās ka atrodas uz dārzu kooperatīva zemes atrodoties arī zemegrāmata kā vasarnīca ierakstīta.
Īpašumu vaigi sviedros ieguvām ar SEB bankas starpniecību, tomēr arī tur nosacījumi nebija īpaši drauzīgi. Sakodām zobus nākotnes mērķiem :)
Visa nepieciešamā dokumentācija - vērtējums, notāra apstirpinājumi, zemegrāmata un apdrošināšanas izdevumi lika nosirmot vienā mēnesī :D
Visur apkārt draugiem un ģimenei "pukstēju" par programmas muļķīgajiem un birokrātiskajiem zemsvītras nosacījumiem, beidzot to ieradzīju publiskā telpā un piekrītoši sāku kratīt galvu pie ekrāna :D
Ceļš uz savu ģimenes sapņu mājokli ir neisakāmi grūts, arī mēs "sakasījām" visu kas sakasāms un pateicoties ģimenes atbalstam ieguvām iecerēto. Piedāvājumi iesniegt tūlītēju būvprojektu vispar likās muļķīgi, jo tik tikko ir iespēja nokārtot visas formalitātes un pirmo iemaksu. Aprakst ar hipotēku un visu jauno, tad palēnām pietuvoties mēķim un domām par mājas pārbuvi vai piekopšanu.
Ļoti priecājos, ka gan Jūsu, gan mūsu ģimenei tomēr izdevās iegūt savu ligzdiņu.
Tagad tikai smags un laikietipīgs process visu ideju realizēšanai, bet tajā ir tā baud, uzbūvēt un radīt savas ģimenes mājas! :)

ViKrEm mamma 15. septembris 2016 16:31 lauvinja

Jā, vīrs būvvaldē bija, pārbūvēt, paplašināt var, tur tikai jāiesniedz būvprojekts. Pagaidām gan vairs neiespringstam par to, jo kredītu mums iedeva, pirmo iemaksu sagrabinājām, vairs jau nav būtiski, vai tā ir dzīvojamā, vai dārza māja. Kad tas kļūs aktuāls, risināsim. Tagad tikai lēnām remontējamies. Cik atrodam liekas finanses, tik darām.

Vika_c 15. septembris 2016 16:26 pandulaacis

Mums tiessi SEB banka iedeva :)

pandulaacis 15. septembris 2016 16:26 ViKrEm mamma

Par mājām - jā, mēs arī sākumā skatījāmies mājas, bet, kad uzzinājām, ka pavecai mājai pilsētā 1. iemaksa būtu 20 - 25% no summas, sapratām, ka bezcerīgi. Ideāli, protams, būtu dzīvoklis jaunbūvē vai renovaškā - tad atplestām rokām dotu arī daudz lielāku summu :D

Mūsu gadījumā runa ir par Jelgavu, bet kredīta lietas kārtojām lielajā Citadeles mājā Rīgā.

pandulaacis 15. septembris 2016 16:23 ViKrEm mamma

Mums SEB pateica sejā - padomājiet vēl! :D

lauvinja 15. septembris 2016 16:22 ViKrEm mamma

Es ceru, ka pirms iegādes tu biji pašvaldības būvvaldē un tā tev apstiprināja (vēlams rakstiski), ka pārbūve/paplašināšana ir iespējama, tāpat kā konkrētās ēkas pārveide par dzīvojamo ēku un galu galā tas viss tev nemaksās kaudzi naudas un vēl trīskārtīgi vairāk nervu nekā pie iegādes.

ViKrEm mamma 15. septembris 2016 16:18 pandulaacis

Paldies, ka dalāties ar pieredzi. Mums Citadele atteica un tādēļ, ka biju BKA. Mums kredīts ir SEB, no bankas puses viss bija raiti, cilvēcīgi, ar to viss ok.

1 2