Rūpes par bērna ādu: dzīve ar atopisko dermatītu

Rūpes par bērna ādu: dzīve ar atopisko dermatītu

17. Feb 2021, 16:17 mammaannakarklina mammaannakarklina

Tomam vienmēr ir bijušas problēmas ar ādu. Pumpiņas un pleķīši pirmajos mēnešos ir pilnīgi normāla bērna ādas reakcija uz pārmaiņām, taču jau ceturtajā mēnesī mazie izsitumi pārvērtās par lieliem sarkaniem pleķiem uz krūtīm un kreisās puses pleciņa.

Vistrakāk mums gāja 14 mēnešu vecumā. Divu eiro izmēra pleķīšu vietā parādījās kārtīgs pleķis piecu centimetru diametrā. Turklāt pleķi sāka ceļot pa visu ķermeni: izmetās uz kakla, uz muguras, pēdiņām un rociņām. Pleķīši dzija, taču dzīstot savilka ādu niezošās krevelēs, kas atkal atstāja jēlas brūcītes. 

Šis briesmīgais posms mums biedzās, ik dienu konsultējoties ar pediatru un lietojot aptiekā nopērkamas ārstnieciskās ziedes. Tomēr ādas problēmas vēl nav beigušās. Pirms COVID-19 paspējām aiziet pie alergologa, kur noskaidrojām, ka Tomam nav alerģijas ne no citrusaugiem, ne cukura, ne olām, ne šokolādes.

Bet tāpat – mana sirds pamira, kad vēl nesen ieraudzīju Tomu ar sausiem pleķīšiem un mazām sarkanām pumpiņām uz sejas, vēdera, roku un kāju locītavās. Ādas problēmas mums nav beigušās. 

No rīta man vēl ir vesela diena, lai spētu normalizēt situāciju, taču trakāk, ja šīs pumpiņas parādās vakarpusē. Tās niez. Cik naktis Toms nav cēlies bļaudams. Rāpjas gultā un lien gulēt pie manis, cerot, ka palīdzēšu, un kasa rociņas, puncīti un pēdiņas.

Mums ir vesels arsenāls ar ārsta izrakstītām ziedītēm, kas novērš niezi un ādas problēmas gandrīz momentāli. Taču šīs ziedes nav paredzētas lietošanai ikdienā. Tās var smērēt vien 10 dienas no vietas. Tāpēc ticiet man, ātri vien iegādājos un izmēģināju produktus, līdz atradu kas der mums: mitrina, dziedē, ārstē, aizsargā ādiņu, noņemot niezi.

Es neesmu ādas speciālists vai izglītots profesionālis. Katra bērna āda ir unikāla un problēmas var būt saistītas ar vairākiem iemesliem: alerģijas, uzturs, lietotie veļas pulveri, zāles utt. 

Arī mēs neesam 100% pārliecināti, kāpēc mums notiek tā, kā notiek. Aizdomās turam cukuru un saldumus, taču no tiem ir gandrīz neiespējami izvairīties, dzīvojot kopā ar mammu, kura praktiski pārtiek no šokolādes vien. 

Šie ir mani paņēmieni, kurus esmu atradusi, kas mums palīdz ikdienā sadzīvot ar šo apstākli un vēlos Tev par tiem pastāstīt kā mamma mammai. Strapcitu, ja vēlies palasīt vairāk par mums, apciemo manu blogu "annamamma".

 

Vannošanās

Maniem puišiem vannošanās ir vismīļākais brīdis dienā un patiesībā rūpes jau sākas šeit.

 

Ja sākam runāt par produktiem bērnu un personīgajai higiēnai, tad man jāsāk ar šo. Bioderma Atoderm Huile de douche dušas eļļa lietojam kā dušas želeju mazgājoties, bet visbiežāk kā vannas putas.

Kur gan vanna ar bērniem bez putām. Ja trīsgadīgais brālis tiek kārtīgā putu vannā, tad arī mūsu Tomiņam ļoti sagrabas izputoties. Iepriekš peldējāmies vannas putās – tā likās labāk, nekā pie ūdens piespiest matu šampūnu (kā es darīju ar mammas šampūniem bērnībā), taču šie produkti satur smaržvielas, kas var būt būtisks kairinātājs atopiskai ādiņai. Šī dušas eļļa ne tikai rada maigas putas, bet arī maigi attīra ādu un pēc mazgāšanās ādu padara mīkstu, jo satur lipīdus papildinošas vielas. Putu prieki un rūpes vienā vannā.

Madara ziepes ķermenim un rokām ir ar maigu putiņu, vieglu aromātu un dabīgām sastāvdaļām. Izmantojam personīgajai higiēnai ikdienā: dupsīšu un roku mazgāšanai.

Bioderma Atoderm Intensive gel moussant putojošo mazgāšanas gēlu lietojam vakaros, kad ejam dušā. Tas īpaši paredzēts sausas, atopiskas ādas kopšanai. Šo gēlu izmantoju arī kā šampūnu un mazgāju arī bērnu galvas ādu.

Tomam ik pa laikam galvas ādiņa kļūst sausa un niezoša. Mūsu pediatre ieteica galvu pirms matu mazgāšanas kārtīgi ieziest ar mitrinošu krēmu – kā matu masku.

Stenders dzērveņu dušas zefīrs ir viens no maniem mīļākajiem dušas produktiem, kuru lietoju arī pati. Bet tieši dzērveņu, Tā sastāvā ir īstas zemeņu sēkliņas, kas strādā kā skrubis un ļoti maigi attīra arī bērnu ādu. Pati esmu iecīnijusi Stenders dzērveņu līnijas produktus smaržas dēļ, taču pievienotajam dzērveņu ekstraktam ir arī ārstniecisks efekts, kas ārstē iekaisumus un nomierina ādu.

Mitirināšana

Ja bērnam ir kairināta, atopiska, bojāta āda, tad galvenais ir mitrināšana. Ādas sausums ir viens no raksturīgākajiem atopiskā dermatīta simptomiem. Jau vairākus gadus ādas mitrināšanas jomā uzticos Bioderma produktiem un man ir sakrājies jau diezgan labs šo produktu plaukts. No krēma uzklašānas uz savas sejas rītos līdz pat bērnu pēdiņu masāžām vakaros. 

Bioderma Atoderm Preventive krēms stāv mūsu vannas istabā. Ar to ieziešu Toma un Noras ādiņu pēc tam, kad esmu nosusinājusi to ar dvieli (jutīgas ādas gadījumā pēc vannas vai dušas ādas ir viegli jānosusina, nevis jānoslauka). Tas ir mitrinošs, barojošs un piemērots sausas ādas un sejas ādas kopšanai.

Taču Jēkabs, kura āda nav tik jutīga, smērējas ar Bioderma mitrinošo krēmu Atoderm Creme. Lielā pudele stāv mūsu guļamistabā un ir vienmēr pieejama pēc vannām un vakaros bērnu pēdiņu un muguriņu masāžām. Arī Jēkabs, laikam iemācījies no manis, pēc roku mazgāšanas kaut kā tiek pie krēma un ieziež gan savas, gan Toma rokas (un tad gan sienas, gan gultas, gan grīdas).


 

Bioderma Cicabio creme. Tajā briesmīgākajā pleķu un jēlu brūču periodā varēju pateikties Cicabio līnijai, kas īpaši izstrādāta bojātas un kairinātas ādas kopšanai. No sākuma attīriju ādu ar gēlu, maigi to nosusnāju ar dvieli un tad uzklāju šo krēmu.

Bioderma SOS Spray. Pavisam nesen atklāju šo produktu, ko lietojam naktīs, kad Tomiņš ceļas un nevar pagulēt niezes dēļ un arī dienās, kad Toms izrāpjas no gultas ar sarkanpumpainu punci. Tas ir izpūšams aerosols, tāpēc to ir ērti lietot, ja bērns ir kustīgs kā ūdenszāle un iedarbojas uzreiz – mazina niezi 60 sekunžu laikā.

Atoderm Intensive baume ir viens no tiem krēmiem, kas vienmēr atrodas manā somā. Šo var bērniņiem smērēt atopiskā dermatīta paasainājuma laikā un kombinēt ar ārstējošajām ziedēm. Šis krēms rūpējas arī par manu roku ādu un bērnu vaidziņiem vēsas ziemas laikā.

Eucerin Sensitive Protect losjons noteikti jāpiemin, ja runājam par ādas aizsardzību vasaras periodā. Tas ir izsmidzināms, tas ir ar SPF 50, tas ir piemērots ādai ar nepilnībām un vai jau es pieminēju, ka tas ir izsmidzināms? To ir ļoti ērti lietot un pasargāt gan savu, gan bērnu ādu, kad pastaigas laikā pēkšņi tiekam tiešas saules staros.

Tautas līdzekļi

Vanna. Mums ļoti patīk vannoties, bet atopiskā dermatīta gadījumā, tas jādara pareizi. Vannas ūdens nedrīkst būt karsts, labāk vēsāks un vannošanās nevar būt ilgas (5-10 min). Ja uz ādas parādījušies jēlumi, tad šajā periodā labāk ļaut ādai sadzīt un lieki nemērkšķēt bojāto vietu. Vannas ūdenim var pievienot dažādus tējas novārījumus. Esmu likusi peldēties bērnus kumelīšu un jūras sāls vannās. Taču vannoties sunīšu novārījuma vannās ieteica mūsu pediatre. Šāda vanna palīdz atbrīvoties no dažādiem ādas iekaisuma procesiem un ļauj ādai ātrāk sadzīt. Peldes sunīšos var taisīt arī jaundzimušajiem, ja uz ķermenīša parādījusies sviedrene vai kāda hormonālā pumpiņa.

Sudocrem krēmu lietojam katru dienu pie autiņbiksīšu maiņas, tāpēc bija grūti iedomāties, ka ar šo var izlīdzēties pie dermatīta. Bet tik tiešām. Krēmu var uzklāt arī uz ikdienas nobrāzumiem, kas gadrīz-pusotrgadniekam gadās diezgan bieži. Mans vīrs Mārcis noteikti pieminēs, ka Sudocrem palīdz ārstēt arī tipiskās skrējēju traumas – noberzumus un tulznas.

Ar Fenistil 0,1% gēlu mūs iepazīstināja pediatre, kā līdzekli pret niezi, kad sakoduši odi. Tas mazina ādas niezi un atvēsina.

Ūdens. Ja mitrinam ādu no ārpuses, neaizmirsti to mitrināt arī no iekšpuses. Saasinājumu gadījumā noteikti jāpievērš uzmanība, lai bērnam būtu pieejams dzeramais ūdens.

Ja Tavam bērniņam ir atopiskais dermatīts vai esi ievērtojusi kādu citu ādas problēmu, nepārdzīvo. Tu pat nevari iedomāties, cik bieži ģimenes ar to sastopas. Mums ir paveicies, ka ir pieejami tik daudz dažādu līdzekļu, kā uzlabot mūsu bērnu ikdienu. Ir tikai jāatrod pareizā recepte, kas katram bērnam ir atšķirīga.  Galvenais ir apbruņoties ar pacietību un cerēt, ticēt, ka pēc ātri vien no šī posma izaugsim.

Interneta dzīlēs atradu Bērnu Klīniskās Universitātes slimnīcas veidotu info bukletu vecākiem par atopisko dermatītu. Ja vēlies uzzināt vairāk, klikšķini te.

Ja vēlies palasīt vairāk manus rakstus, gaidīšu Tevi manā blogā annamamma!