Izplatītākās zīdīšanas problēmas, un kā ar tām tikt galā

Izplatītākās zīdīšanas problēmas, un kā ar tām tikt galā

01. Aug 2023, 00:00 Māmiņu klubs Māmiņu klubs

Ir māmiņas, kurām zīdīšana nesagādā nekādas raizes, savukārt citas šajā laikā sastopas ar dažādām problēmām. Tomēr atcerieties, ka lielākā daļa šķēršļu ir īslaicīgi un, saņemot pienācīgu atbalstu, pārvarami.

Tikai aptuveni 1 % māmiņu nespēj zīdīt bērnu fizisku iemeslu dēļ, tāpēc, ja sastopaties ar grūtībām, vissvarīgākais ir meklēt palīdzību pie medicīnas pakalpojumu sniedzēja, lai noteiktu problēmu un saņemtu nepieciešamo atbalstu. Ir vērtīgi zināt, ka pastāv vairākas izplatītas problēmas, ar kurām iespējams saskarties, zīdot bērnu.

Sāpīgi krūšu gali

Dažām sievietēm ir ļoti jutīgi krūšu gali, un, tā kā pirms zīdīšanas tie piebriest, var gadīties, ka izjūtat neērtības. Šīm sāpēm ir pagaidu raksturs, un zīdīšanas gaitā tās pazudīs. Ir māmiņas, kurām katra zīdīšanas reize ir nepatīkama, ko varētu izraisīt sāpīga piena izplūde (brīdis, kad sāk plūst piens). Ja tas ir īstais iemesls, pēc apmēram minūti ilgas zīdīšanas sāpes izzudīs. Ja pēc minūtes joprojām ir jūtamas sāpes, bērns no krūts ir jānoņem. Sāpes var izraisīt arī nepareiza krūtsgala satveršana, tādēļ jāmēģina bērnu pie krūts pielikt atkārtoti un jāvēro, vai tas palīdz. Jāraugās, lai bērna mute ir plaši atvērta un mazuļa ķermenis ir krūšu līmenī ar vēderiņu pret mammu – šādas nelielas izmaiņas var krietni atvieglot sāpes. Ja krūšu gali ir jutīgi un saplaisājuši, pēc katras barošanas reizes ieteicams ierīvēt krūtsgalā dažus pilienus krūts piena. Tas palīdzēs saglabāt ādu mitru, kā arī tam vajadzētu veicināt sadzīšanu. Tāpat var lietot krūšu galu krēmu, kas īpaši paredzēts barojošām māmiņām.

Piena sēnīte

Apsārtuši, jutīgi un niezoši krūšu gali var liecināt par piena sēnīti. Ja ir aizdomas, ka šī varētu būt īstā problēma, tad nevilcinieties sazināties ar medicīnas speciālistu. Ir svarīgi to neignorēt un risināt, jo, ja bažas ir pamatotas, tad jūsu zīdainim varētu būt mutes dobuma piena sēnīte. Infekcijas ārstēšanai tiks izrakstīti pretsēnīšu krēmi, un jāārstējas būs gan mātei, gan mazulim.

Piena kanālu nosprostojums

Drīz pēc dzemdībām seko divu līdz četru dienu ilgs pielāgošanās periods, kura laikā krūtīs sāk rasties piens. Ja tā ir vairāk, nekā bērns spēj izdzert, iespējama laktostāze jeb piena kanālu nosprostošanās. Jutīgas, cietas un karstas krūtis var norādīt uz nosprostotiem piena kanāliem. Šis stāvoklis var būt ļoti sāpīgs, bet to var ārstēt mājās – pēc iespējas vairāk atpūšoties, zīdot no nosprostojuma skartās puses, lai atbrīvotu sacietējumu, un sildot skarto krūts apvidu. Nosprostojumu var palīdzēt atbrīvot arī piena atslaukšana ar rokām, un nepatīkamās sajūtas var atvieglot pretsāpju līdzekļi (konsultējoties ar farmaceitu, var uzzināt, kādas zāles var lietot zīdīšanas laikā). Ja 48 stundu laikā pēc nosprostojuma sākuma sāpes nerimstas, sazinieties ar medicīnas pakalpojumu sniedzēju.

Mastīts

Mastītu var izraisīt bakteriāla infekcija vai nepietiekama krūts iztukšošana. Tā ir sāpīga saslimšana, un, pieskaroties mastīta skartām krūtīm, var sajust, ka tās ir cietas un karstas, izskatās sarkanas un iekaisušas, tostarp zīdīšanas laikā var rasties dedzinoša sajūta. Mastītam bieži vien ir raksturīgi gripai līdzīgi simptomi, tādēļ, ja rodas bažas par šo saslimšanu, sazinieties ar medicīnas speciālistu, jo infekcijas uzveikšanai dažreiz nepieciešamas arī antibiotikas. Lai uzlabotu sāpīgo situāciju, jālieto sildošas kompreses, jādzer daudz ūdens, nepieciešama atpūta un jāturpina zīdīšana no mastīta skartās krūts, lai paātrinātu atveseļošanos. Iespējams, medicīnas speciālists ieteiks pretsāpju līdzekļus nepatīkamo sajūtu samazināšanai.

Īsa zemmēles saitīte

Ļoti īsu ādas saitīti, kas mutes dobuma pamatni savieno ar mēles apakšpusi, sauc par saīsinātu zemmēles saitīti. Ja rodas bažas, ka zīdainim ir īsa zemmēles saitīte vai radušās nepārtrauktas zīdīšanas problēmas, sazinieties ar medicīnas speciālistu, lai noteiktu diagnozi un ārstēšanu. Visbiežāk īsa zemmēles saitīte izraisa krūšu gala jutīgumu, pazeminātu piena pieplūdumu un lēnu svara pieaugumu.

Neveidojas pietiekami daudz piena

Daudzām jaunajām māmiņām pirmajās nedēļās vai mēnešos pēc bērna piedzimšanas šķiet, ka piena nav pietiekami daudz. Tomēr, ja mazulis pastāvīgi pieņemas svarā, nav iemesla uztraukties. Taču, ja ar šādu problēmu ir jāsaskaras, ir vairāki veidi, kā to risināt.

Krūšu pielāgošanās process. Viens no iemesliem, kādēļ sievietes atslauc pienu, ir, lai atvieglotu krūts pietūkumu. Īsi pēc mazuļa piedzimšanas krūšu pielāgošanās periods var aizņemt no divām līdz četrām dienām. Lai gan tas ir dabisks process, tas var likt justies neērti. Daudzas mammas šajā laikā pievēršas piena atslaukšanai ar roku, lai atvieglotu krūtis pirms mazuļa barošanas. Tas var palīdzēt piena tecēšanai, mīkstināt krūts areolu, kā arī atvieglot mazulim zīšanas uzsākšanu. Ja piens no krūtīm tiek atslaukts pārāk bieži, tās var sākt ražot arī pārāk daudz piena. To ir iespējams novērst, atslaucot tikai tik daudz piena, lai mīkstinātu krūts areolu, un ne vairāk. Ja krūts pietūkums ilgst vairāk nekā dažas dienas, sazinieties ar savu veselības aprūpes speciālistu.

Pieprasījuma un piedāvājuma princips. Piena veidošanās darbojas ļoti vienkārši – jo vairāk piena tiks izvadīts, jo vairāk tas radīsies no jauna. Tātad, ja nepieciešams vairāk piena, ir jābaro mazulis biežāk vai jāatslauc piens ar roku vai piena sūkņa palīdzību. Lai stimulētu piena veidošanos, pašās barošanas beigās jāmēģina krūšu pienu izvadīt līdz galam, lai iztecētu arī tas daudzums, ko mazulis nav izdzēris.

Kombinētā barošana. Ja mazulis tiek barots kombinēti (gan ar pudelīti, gan krūti), jācenšas ievērot ne vairāk kā trīs līdz četru stundu pauzi starp piena atslaukšanu vai barošanu, lai nodrošinātu pilnvērtīgu piena veidošanās procesu. Ja rodas bažas par to, vai mazulis varēs viegli pārslēgties starp barošanu no pudelītes un barošanu ar krūti, svarīgi izvēlēties īsto pudelīti. Philips Avent Natural Response pudelīte veidota ar tehnoloģiski inovatīvu knupi – tas ne vien vizuāli attēlo krūts formu, bet arī darbojas kā krūts. Mīkstais pudelītes knupis imitē dabisku dzeršanas ritmu, piena plūsmai aktivizējoties, kad mazulis knupi aktīvi saspiež ar mēli, tieši tāpat, kā tas notiek zīdīšanas laikā. Kad mazulis aktīvi dzer, tiek atvērta pudelītes knupīša sprausla, no kuras iztek piens. Dzeršanas pauzēs mazulis var mierīgi norīt pienu un ieelpot, tā nodrošinot komforta un drošības sajūtu, kas ir svarīgi, lai kombinētā barošana būtu veiksmīga.

Padomi piena bankas veidošanai. Veidojot piena banku, ieteicams atslaukt pienu pāris dienas iepriekš. Tādā veidā saldētavā tiks izveidoti nelieli piena krājumi, dodot mammai laiku sev, lai iepraktizētos, kā arī tas ļaus mazulim apgūt dzeršanu no pudelītes. Krūts piens ledusskapī var stāvēt līdz trim dienām un atsevišķā saldētavā – sešus mēnešus. Noteikti jāseko līdzi krājumiem, kas stāv ledusskapī un saldētavā, un katra pudele jāmarķē ar precīzu derīguma termiņu.

Neaizmirst rūpes par sevi. Rūpes par sevi ir galvenais faktors, kas nodrošinātu pilnvērtīgu piena veidošanās procesu. Pārliecinieties, ka labi ēdat, dodat iespēju sev atpūsties un dzerat ūdeni. Nebaidieties sazināties ar savu veselības aprūpes speciālistu, ja rodas jautājumi vai bažas par zīdīšanu.

 

Atslaukšanas priekšrocības

Ja izlemjat bērnu barot ar krūti, tad krūts piena sūkņa lietošana var palīdzēt atrisināt vairākas visbiežāk sastopamās problēmas. Ja cenšaties pilnībā nodrošināt bērnu ar krūts pienu, atslaukšana var palīdzēt saglabāt un stimulēt piena pieplūdi arī tad, ja bērnam nedaudz mazinās apetīte. Lai stimulētu piena daudzumu, jācenšas atslaukt to pēc kārtējās barošanas, iztukšojot krūtis no visa piena, kas bērnam tobrīd nav vajadzīgs.

Padoms! Vēl viena stratēģija, ko māmiņas izmanto piena daudzuma palielināšanai, ir sērijveida atslaukšana. Šajā gadījumā pienu atslauc desmit minūtes ik pēc stundas, vairākas stundas pēc kārtas. Jāatceras, ka mērķis nav katrā atslaukšanas reizē iegūt lielu daudzumu piena. Sērijveida atslaukšanas priekšrocības ir regulāra krūšu stimulēšana, lai ilgtermiņā rastos vairāk piena. Ja jūtams, ka krūtis kļūst jutīgas, atslaukšana jāpārtrauc.

Palīdzības meklēšana

Lai arī zīdīšana ir dabisks process, ne vienmēr tam ir jānotiek tikai dabiskā veidā. Līdz ar to, ja zīdīšanas posma sākumā saskaraties ar problēmām, nebaidieties meklēt palīdzību, sazinoties ar savu medicīnas speciālistu.

Sagatavoja Philips Avent sadarbībā ar veselības aprūpes speciālistiem.