Kas ietekmē sapņus grūtniecības laikā?

Kas ietekmē sapņus grūtniecības laikā?

10. Nov 2012, 00:00 Māmiņu klubs Māmiņu klubs

Grūtniecība ir viena no nozīmīgākajām norisēm sievietes dzīvē, kas sev līdzi nes ne vien fizioloģiskas izmaiņas ķermeņa aprisēs, bet prasa arī pamatīgu psihes pielāgošanos topošajai un vēl tik svešajai  dzīves lomai. Tādēļ nav brīnums, ka šajā periodā izjustās bailes var atspoguļoties arī sapņos. Kas tieši ietekmē sapņus, mazulīša gaidību laikā, stāsta Elīna Neilande, konsultante "Labo Domu Pieturā". 

"Kad mums trūkst personīgās pieredzes, mēs to „aizlāpām” ar priekšstatiem, kurus pamatā veido redzētais, dzirdētais un lasītais par šo dzīves posmu citu sieviešu dzīvē – romāni, kuros smalki aprakstītas sievietes-mātes izjūtas; filmas, kurās spilgti atainots grūtniecības laiks; draudzeņu, paziņu un kolēģu pieredze," skaidro Elīna Neilande. 

Tātad sieviete jau it kā zina, kā viņai jājūtas, ko jādomā, kā jārīkojas, bet tas balstās tikai svešā, no citiem iegūtā pieredzē. Tāpēc ir tikai dabiski, ka šo sajūtu fons ir bailes no nezināmā.

Bailes - ja nu tā notiek arī ar mani?

Varētu domāt – kāpēc baidīties no tā, ko nezinām? Kā stāsta pašvērtējošā konsultante, diemžēl vislielāko lomu atkal spēlē aizgūtā pieredze par iespējamiem negatīviem scenārijiem, kuru lielākais īpatsvars atrodams tieši interneta vidē – sieviešu portālos, forumos, rakstu komentāros un citur. Vīrieša atsalums vai nodevība bērniņa gaidīšanas laikā, darba zaudējums, smagas toksikozes, krasas ķermeņa vizuālās izmaiņas, dzemdību šausmu stāsti, bērniņa veselības traucējumi un līdzīga pieredze. Jautājumi, kas rada bažas un liek sev uzdot pretjautājumu – ja nu tā notiek arī ar mani?

"Bailes, kuras atgaiņājam un izslēdzam no apziņas („Es negribu par to pat domāt!”), viegli pārtop zemapziņas radītā „produktā” – sapņos. Tajos zemapziņa norāda, ka patiesībā sieviete turpina apziņas izslēgto bažīšanos


Vienlaikus ne tikai grūtniecēm, bet sievietēm vispār raksturīgi radīt, tā saucamos, dzīves situāciju scenārijus (kā anekdotē „pati padomāja – pati apvainojās”), kas nereti palīdz noskaņoties gaidāmajai situācijai. Darot to intensīvi visas dienas laikā, ir tikai dabiski, ka sapņi kā zemapziņas valoda turpina šo scenāriju attīstīšanu. Tā grūtnieces nereti sapņo par to, ka bērniņš jau piedzimis, kaut līdz dzemdībām vēl jāgaida vairākus mēnešus," stāsta Elīna Neilande. 

Sapņi un fizioloģiskās izmaiņas 

Būtiski sapņošanu grūtniecības laikā ietekmē arī fizioloģiskās izmaiņas sievietes ķermenī. Bērniņš nemitīgi aug, kas rada problēmas atrast piemērotu un ērtu gulēšanas pozu – piemēram, no ierastās gulēšanas uz muguras vai vēdera ir jāatsakās par labu gulēšanai uz sāniem, kas atvieglo sirdsdarbību.

Arī nepieciešamība biežāk doties uz labierīcībām, pietūkums un sāpes kājās, kurām jānes lielāku slodzi, elpas trūkums un citas sūdzības var būt iemesls dīvainiem vai pat zīmīgiem sapņiem.

"Mūsdienu zinātne ar polisomnogrāfijas, kas veic smadzeņu darbības un iekšējo orgānu „pierakstu”, palīdzību noskaidrojusi, ka grūtniecības laikā nedaudz pagarinās, tā sauktās, miega fāzes, kas sievietei liek domāt, ka visa nakts pagājusi sapņojot," atklāj pašvērtējošā konsultante. 

Māmiņu Klubs

Vai arī tevi mazulīša gaidību laikā ietekmēja apkārtējo stāstītais un lasītais?