Psihoterapeits Gatis Līdums: Vīrieša lielākais izaicinājums ir saprast, ko apkārtējie no viņa grib

Psihoterapeits Gatis Līdums: Vīrieša lielākais izaicinājums ir saprast, ko apkārtējie no viņa grib

01. Feb 2021, 00:00 Māmiņu klubs Māmiņu klubs

Psihoterapeits Gatis Līdums, kurš ir arī grāmatas “Tarakāni tavā galvā. Stāsti par vīriešiem” līdzautors, atzīst, ka tarakāni ir universāli kā sieviešu, tā vīriešu galvās, taču, lai to būtu iespējami mazāk, vecākiem būtu svarīgi savus bērnus jau no mazotnes netraucēt.

Nemēģini salauzt bērnu

Lai gan tarakāni ir universāli un mīt gan sieviešu, gan vīriešu galvās, liela nozīme tam, kādi tie būs, ir ģimenei, kurā cilvēks audzis, kā arī kultūrai. “Sākums ir aptuveni vienāds, neatkarīgi no tā, kādā ķermenī dzīvojam – sievietes vai vīrieša. Mums sāp visiem vienādi, mēs uztraucamies vienādi, arī baidāmies visi vienādi, tomēr katrs esam savādāk socializēts, savādāk kustamies pa dzīvi, kā arī saņemam atšķirīgu attieksmi pret sevi atkarībā no tā, vai esam vīrietis vai sieviete,” teic Gatis Līdums. Viņš teic, ka liela nozīme ir arī bērnībai un tam , vai vecāki ļāvuši bērnam attīstīties intuitīvi un nav traucējuši formulai, kas jau no dzimšanas brīža ielikta bērnā. “Es ticu, ka vecāku uzdevums ir to nesapostīt un radīt apstākļus, kuros šī formula var uzaugt, uzplaukt un ienākties augļi,” uzsver psihoterapeits.

Psihoterapeits Gatis Līdums ir tēvs trim bērniem, no kuriem divi vecākie ir zēni, kas nu jau ir pieauguši. “Ir ļoti interesanti salīdzināt puikas ar meitenēm, kad viņi piedzimst un attīstās,” ar savu pieredzi dalās Gatis Līdums, kurš līdz ar meitas ienākšanu ģimenē pārskatījis dažādus psiholoģijas attīstības pētījumus un materiālus, secinot, ka zēni un meitenes jau pašā startā ir atšķirīgi, jo dažādi kustās un reaģē. Gatis Līdums: “Ar dzīvesbiedri sarunājām, ka būsim advancēti un gudri, audzināsim meitu dzimumneitrāli, dodot viņai gan lelles, gan mašīnas, taču viņa tik un tā izvēlas lelles! Tur iekšā ir programma, kā dēļ viņi pat relatīvi mazapzinātā vecumā uzvedas atšķirīgi.” Viņš mudina vecākus sekot saviem bērniem un ideālā gadījumā ļaut bērnam pašam izvēlēties, ar ko viņš vēlas rotaļāties, atbalstot un neietekmējot bērna izvēles. “Ja meitene izvēlas mašīnas, tad necenšamies viņu aizstūrēt pie lellēm. Tas ir vecāku uzdevums – iet līdzi bērnam un dot uzmundrinājumu attīstīties par to, kas viņš varētu būt. Ja mazais puika iet uz leļļu stūri un grib leļļu ratus, tad, mīļie vecāki, nemēģiniet salauzt to, ko salauzt var tikai vienu reizi,” mudina psihoterapeits Gatis Līdums.

VISU INTERVIJU SKATIES ŠEIT

Mūsdienu pasaules vīrieša lielākie izaicinājumi

Balstoties uz saviem novērojumiem, psihoterapeits Gatis Līdums norāda, ka mūsdienu pasaules vīrieša lielākais izaicinājums ir saprast, ko visi no viņa grib: “No tā, ko viņš pats grib, ļoti daudz ko viņš nedrīkst darīt, jo esam smalka sabiedrība.” Ne mazāk būtisku lomu spēlējot arī identitātes jautājums – kas es esmu, kas es drīkstu būt šajā feminizētajā pasaulē?  Šajā ziņā vīrietim palīdzēt var arī sieviete, sadarbojoties ar savu vīrieti. “Ir jābūt sarunai, kura sastāv no trīs elementiem – es tevi redzu, es tevi dzirdu un es tev atbildu,” skaidro psihoterapeits Gatis Līdums, piebilstot, ka tad, ja šī vienkāršā shēma tiek iedzīvināta sazobē, var izveidoties arī sadarbība. Tiesa, lai tas izdotos, iniciatīvai jānāk no paša vīrieša, jo tas ir stāsts par viņu, bet sievietei ir atbalstoša funkcija.

Pēc psihoterapeita domām, šāda modeļa iedzīvināšana attiecībās pieprasa lielu enerģijas rezervi, lai varētu iedziļināties šādos smalkumos. “Ja esam noskrējušies vairākos darbos, mums nav resursu, lai varētu investēt arī attiecībās,” ir pārliecināts Gatis Līdums. Viņš iesaka iespējami bieži partneriem viesoties vienam otra pasaulē, kā piemēru minot tēta klātbūtni dzemdībās, kas ir viesošanās sievietes pasaulē, savukārt, dodoties līdzi savam vīrietim uz mašīnu šovu, tā būtu viesošanās vīrieša pasaulē, kurā viņam pašam patīk atrasties. “Tā ir daļa no empātiskā dialoga, kad, pretēji savai orientācijai un vērtībām, ejat tur, kur patīk otram. Ja gudri viesojaties otra pasaulē, tas patiesi palīdz,” saka Gatis Līdums.

VISU INTERVIJU SKATIES ŠEIT