Grūtniecības kalendārs

7.
nedēļa

"Katrs mazais kukainītis ir dizčiltīgs skaistulis savas māmiņas acīs." (Arābu sakāmvārds).

Kas notiek ar tevi un tavu mazuli šajā nedēļā? Vai esi aizdomājusies par to, cik sver mazulītis un kā viņš izskatīsies pēc dzimšanas? Īstais laiks pasapņot!

Topošā māmiņa

Visdrīzāk tu vēl neizskaties pēc grūtnieces, bet fakts ir tāds, ka tava dzemde ir palielinājusies, un tas tik tiešām liecina par grūtniecību. Līdz grūtniecībai tā bija pavisam neliela, kā dūrīte, bet tagad tā ir jau kā greipfrūts. Dzemdei stiepjoties, tu varētu just vēdera lejasdaļā sāpes.

Jau 2-3 nedēļas tev iztrūkst kārtējās mēnešreizes. Sliktas dūšas sajūta šajā nedēļā var pastiprināties. Šajā attīstības posmā augļa ola piestiprinās pie dzemdes sieniņas. Dzemdes kakliņš ir atslābinājies. Septītajā grūtniecības nedēļā ginekologi parasti vēl neapskata grūtnieci krēslā.

Gļotāda uz dzemdes kakla kļūst biezāka, tā veido tādu kā aizsargslāni, kas pasargā dzemdi no ārpasaules. Un veidojas pamazām tā saucamais gļotu korķis, kas izdalīsies pirms dzemdībām un atgādinās “smērēšanos”. Septītajā grūtniecības nedēļā tavu krūšu areolas var kļūt tumšākas. Tā ir normāla parādība grūtniecības laikā. 

Uzturs

Septītajā grūtniecības nedēļā ļoti svarīgi ir iekļaut savā uzturā produktus, kuros ir daudz kalcija. Tas vajadzīgs, jo veidojas embrija zobu aizmetņi. Bet jāatceras, ka jāuzmanās no kalcija pārdozēšanas, jo tas var izraisīt paaugstinātu dzemdes tonusu.

Jāizvairās no produktiem, kas veicina vēdera uzpūšanos: kāposti, cepti kartupeļi, čipsi.

Gaidāmais mazulis

Teorētiski tavs mazulis vēl ir embrijs, jo viņam ir maza astīte, kas pazudīs pēc dažām nedēļām. Bet astīte ir vienīgais, kas mainīsies uz mazāko pusi izmēru ziņā. Sirsniņa un smadzenes turpina attīstīties, to struktūra kļūst aizvien sarežģītāka.

Veidojas mazuļa vaidziņi, parādās degungaliņš. Uz galviņas ir redzami divi pigmenta laukumiņi. Tuvāko mēnešu laikā tie pārvietosies uz sejiņu un pārvērtīsies par mazuļa actiņām. Tagad var saskatīt pat pavisam mazītiņas nāsis. Pagājusi ir tikai nedēļa, kopš parādījušies ekstremitāšu aizmetņi, un nu jau var nojaust, kur būs rociņas, kur pleciņi. Tagad tavs mazulis ir apmēram 8mm liels, gluži kā pupiņa. Viņa garums ir aptuveni 5-13mm. Svars – apmēram 0,8g.

Padomi

Mīti par grūtniecību

Ja gaidi savu pirmo mazuli, tev noteikti ir daudz jautājumu, šaubu un bažu, īpaši, ja paziņas un draugi, tāpat arī apkārtējie, padalās ar tevi dažādās gudrībās par grūtniecību. Sāc jau tagad ignorēt dažādus mītus saistībā ar šo tēmu! Parunāsim šajā reizē par populārākajiem.

1. Ļoti populārs mīts – nedrīkst griezt un krāsot matus grūtniecības laikā. Mūsu senči, atšķirībā no mums, tika dzirdējuši, ka mati pasargā no aukstuma. Pie tam tajos slēpjas cilvēka dzīvības spēks. Un tieši tāpēc agrāk sacīja, ka grūtniecības laikā matus griezt nedrīkst. Patiesībā, grūtniecība ir labākais laiks, lai krāsotu matus, jo hormonālā fona ietekmē tie aug veselīgāki un to augšana ir ātrāka. Bet, ja mati neliek topošajai māmiņai justies labi, lien acīs, protams, tie jānogriež. Jāatceras, ka grūtniecības laikā matu krāsas var “uzvesties” atšķirīgi, tāpēc krāsošanas rezultātu nav iespējams paredzēt.

2. Tāpat noteikti esi dzirdējusi viedokli par to, ka pašā grūtniecības sākumā nedrīkst neko iegādāties mazulim, jo, ja drēbītes jau iegādātas, bet bērniņš vēl nav klāt, tās piesaistīs ļaunos mistiskos spēkus, un grūtniecība ir apdraudēta.

Patiesībā: tādu, kas joprojām tic šādām lietām, ir daudz. Dzemdību iestādēs nav nekāds retums, ka mazuļus ģērbj jaunās, ar visām cenām rotātās drēbītēs. Un tā notiek, kad sagatavošanās mazuļa dzimšanai pāriet tēta pārziņā, jo mammai pēkšņi, piemēram, jābrauc uz dzemdībām. Un tās taču var sākties jebkurā brīdī! Turklāt, vislabāk arī jaunas drēbītes būtu pārmazgāt, un tikai tad tās likt dzemdību somā.

Ja būsi sagatavojusies savlaicīgi, atbrīvosi sevi no uztraukuma un raizēm par to, ko vilkt mazuļa pirmajās dzīves dienās.

3. Vēl viens izplatīts mīts – nedrīkst šūt, adīt un ārdīt grūtniecības laikā, jo, ja pogas diegs satinas, šuvums var būt vainīgs pie tā, ka mazulis var neierasties šajā pasaulē. Un pie apģērbiem piešūtās pogas grūtniecībs laikā ir mazuļa dzimumzīmītes. Patiesībā: nekāda reāla pamatojuma šim visam nav. Jāseko vien līdzi tam, lai šūšanas laikā tu būtu ērtā pozā. Vislabāk ir ik pa laikam mainīt ķermeņa stāvokli, pieceļoties  un pastaigājot, lai mazulim tiktu pietiekošs skābekļa daudzums.