Grūtniecības kalendārs

40.
nedēļa

„Iespējams, tu šajā pasaulē esi tikai cilvēks, bet kādam tu esi  visa pasaule.” (Gabriels Garsija Markess)

Topošā māmiņa

Tavs organisms ilgi ir gatavojies šim brīdim, lai arī dzemdību datums var izrādīties nav tas, kuru tu biji iedomājusies.

Dzemdību datums tiek aprēķināts, ņemot vērā, ka vidēji grūtniecība ilgst 280 dienas vai 10 ginekoloģiskos mēnešus, katrā no tiem  - 28 dienas, tātad kopā – 40 grūtniecības nedēļas.

Dzemdības tev sāksies tad, kad bērniņš būs fizioloģiski un psiholoģiski gatavs ienākt šajā pasaulē, tāpēc nepārdzīvo, ja viņa plāni no tavējiem atšķiras.

Āda uz tava vēdera ir spēcīgi izstiepusies, iespējams, ka tā niez.

Centies saglabāt mieru, gaidot dzemdību sākšanos, nekrīti panikā, nesatraucies par sīkumiem.

Kad jutīsi kontrakcijas, centies pareizi elpot un maksimāli atbrīvoties, atslābināties, lai spētu uzkrāt spēkus.

Jau pavisam drīz tev pietrūks mazuļa kustību tavā puncītī.

Guli maksimāli daudz, jo vēlāk būsi aizņemta ar rūpēm par mazuli!

Kad braukt uz dzemdību iestādi?

Kad kontrakcijas kļuvušas regulāras, ar intervālu 7-10 minūtes, vai arī, kad nogājuši augļūdeņi (neatkarīgi no kontrakciju regularitātes), dodies uz dzemdību iestādi.

Tu esi paveikusi milzīgu darbu! Iziets cauri ir neparastai dzīves takai, un tavs apbalvojums tās noslēgumā ir tavs bērniņš. Jauns cilvēciņš, jauna dzīvība un tavs turpinājums! Apsveicam!

Uzturs dzemdību dienā

Pirmās dzemdības parasti ilgst 10-12 stundas. Lai tev pietiktu spēka visam šim dzemdību periodam, jāapbruņojas ar enerģiju. To iegūt vari no vieglām uzkodām. Jebkāda veida ēdiena pieminēšana tev izraisa sliktu dūšu? Derēs arī speciāls dzēriens: negāzēts minerālūdens ar citrona sulu. Dzēriens tev palīdzēs arī gadījumā, ja kontrakciju laikā jutīsi slāpes, un šķitīs, ka mute kļuvusi sausa.

Tāpat savlaicīgi būtu jāpiedomā pie uztura, kas būtu piemērots ar krūti barojošai māmiņai.

Gaidāmais mazulis

Nu lūk, jebkurā brīdī var sākties dzemdības. Mazulis būs klāt kuru katru dienu.

Mazuļa svars sasniedzis 3,2 - 3,8kg, garums - 50 - 54cm. Tie ir vidējie rādītāji, attiecīgi, tava mazulīša skaitļi var būt pilnīgi citādāki. Un jā, meitenes parasti dzimst mazākā svarā kā zēni.

Mazuļa kustības 40.grūtniecības nedēļā kļūst lēnākas. Mazulis aizpildījis visu vietu dzemdē un aktīvām kustībām vietas vienkārši vairs nav.

Mekonijs jeb pirmā vēdera izeja vēl nedzimušam bērniņam ir sterils, bet uzreiz pēc dzimšanas viņa kuņģītī iekļūst dažādi mikroorganismi.

Padomi

Pārstaigāta grūtniecība

Ja 40.grūtniecības nedēļa ir pagājusi, un dzemdības vēl nav sākušās, nekrīti panikā. Pārstaigāta grūtniecība ir pēc 42.grūtniecības nedēļas, un tādā gadījumā dzemdības tiek stimulētas. Iespējams, ka tev vienkārši nav pareizi noteikts grūtniecības laiks reizē, kad ārsts izvērtēja mazulīša veselības stāvokli ar USG.

Katrai sievietei ir sava normālu dzemdību sākšanās laika robeža. Kas to nosaka?

Ja topošās māmiņas radu saimē bērniņš kādai sievietei ir jau dzimis vēlāk kā 40.nedēļā, tad arī viņa var gaidīt to pašu. Pastāv iespēja, ka noteikti cilvēka attīstības iekšējie bioritmi var būt pārmantoti, tātad arī dzemdības var sākties vēlāk, ja tāda ir dzimtas sieviešu „tradīcija”.

Ja sieviete uzstāda sev mērķi, ka bērniņam jānāk pasaulē, piemēram, kad vīrs atgriezīsies no komandējuma vai ārsts atgriezīsies no atvaļinājuma, viņas organisms var pretoties viņas mērķiem. 

PĀRSTAIGĀŠANAS PAZĪMES

Ir gadījumi, kuros var runāt par reālu grūtniecības pārstaigāšanu. Tāda situācija parasti prasa ātru reakciju, jo dzemdību darbība nesteidzas ar savu sākšanos.

Kas bremzē dzemdības un vienlaikus liecina par pārstaigātu grūtniecību?

  •   pēkšņs augļūdens apjoma samazinājums – vāji attīstīta dzemdību darbība;
  •  „priekšējo ūdeņu” iztrūkums (tā saucamais pūslītis, kas apņem mazuļa galviņu) - tiek bremzētas dzemdības un dzemdes kakla atvēršanās;
  • nenobriedis dzemdes kakls 40.grūtniecības nedēļā liecina par nelielām sāpēm un ticamību, ka grūtniecība tiks pārstaigāta;
  • plati bērniņa galvaskausa kauli, šauri dzemdību ceļi – tas viss sarežģī spiešanas periodu un prasa no māmiņas un mazuļa daudz lielāku piepūli dzemdību procesā;
  • USG redzams, ka bērniņa āda ir sausa, uz tās nav pirmsdzemdību ziedes, un tās nav arī augļūdeņos, kas liecina par to, ka mazuļa ādas nobriešanas process ir beidzies;
  • placentas novecošanās pazīmes, kas viegli pamanāmas USG, runā par to, ka placenta vairs netiks galā ar augošā bērniņa vajadzībām;
  • duļķaini augļūdeņi, tajos ir mekonijs, un, ieskatoties USG datos, ir skaidrs, ka mazulim trūkst skābekļa.

Pārstaigāšanas iemesli

Kas ir tie iemesli, kāpēc mēdz būt pārstaigāta grūtniecība?

Medicīniskie iemesli

  • Mediķi uzskata, ka grūtniecības pārstaigāšanas pamata iemesls ir tas, ka māmiņas organisms tīri bioloģiski nav gatavs dzemdībām. Tas notiek centrālās nervu sistēmas funkciju traucējumu rezultātā, ja tādi ir māmiņai un bērniņam, vai  - placentas regulācijas funkciju traucējumu rezultātā.
  • Augļa imūnsistēmas nenobriešana, C, P, E, un B grupas vitamīnu deficīts arī var izraisīt grūtniecības pārstaigāšanu, tāpat kā endokrīnās saslimšanas, vielmaiņas traucējumi, aborti, un dažādas dzimumorgānu saslimšanas, psihiskās traumas.
  • Liela loma ir arī iedzimtībai: ja kādam rados bijušas pārstaigātas grūtniecības, pastāv ticamība, ka arī tev var nākties ar to saskarties. Klīniskās asins analīzes un augļūdeņu pārbaude var apstiprināt hormonālo disbalansu un iekšējo šūnu enerģētisko procesu traucējumus.
  • Arī pastiprināta ārstu kontrole pati par sevi var sekmēt dzemdību datuma pārlikšanu vēl un vēl uz priekšu. Tā saucamā bioloģiskā nesagatavotība vairumā gadījumu tomēr ir saistīta arī ar māmiņas bailēm. Tāpēc dzemdības iespējams stimulēt gan medicīniski, gan arī psiholoģiski.

Psiholoģiskie iemesli

  • Dzemdības var kavēties dažādu māmiņas baiļu dēļ. Piemēram, grūtniecības pātraukšanās draudi nereti izraisa to, ka sieviete uzvedas tā, it kā vēlētos paildzināt visus procesus, kas provocētu bērniņa zaudējumu vai priekšlaicīgas dzemdības. Grūtniecības procesam tas ir ļoti labi, bet dzemdībām gan traucē.
  • Tādi pirmsdzemdību procesi kā maksts muskuļu tonusa spēcināšanās, pirmsdzemdību kontrakcijas, dzemdes kakla mīkstināšanās, saistās sievietei zemapziņā ar bailēm zaudēt bērniņu.
  • Lai stimulētu dzemdības, ieslēdz savā dzīvē visas darbības, no kurām izvairījies baiļu periodā: dodies garās pastaigās, kāp pa kāpnēm, vingro, peldies. Neizvairies arī no intīmās dzīves. Atslābinies beidzot un gatavojies dzemdībām!
  • Neapzinātas bailes pirms dzemdībām nav nekāds retums. Dzemdību sagatavošanas kursos speciālisti produktīvi strādā ar topošo māmiņu bailēm, palīdz arī individuālas konsultācijas pie psihologa. Ja topošā māmiņa visu grūtniecību bijusi aktīva un pirms dzemdībām ir atslābinājusies, grūtniecība var būt garāka nekā gribētos.
  • Ir ļoti labi savlaicīgi un pirms dzemdībām izjust nogurumu no grūtniecības, tas ir pat normāli. Pastāvīga kontrole, bažas par dzemdību tuvošanos, var kļūt pārāk uzbāzīgas. Tās neļauj arī dzemdībām sākties savlaicīgi.
  • Atvairi savu uzmanību no plānošanas un kādu noteiktu lietu realizācijas. Piemēram, labi būtu sākt kārtot mazulim nepieciešamās lietiņas, iztīrīt māju, katru dienu doties pastaigās, vai pat aizbraukt ciemos.
  • Ļoti bieži radinieki skrien notikumiem pa priekšu un ar savu satraukumu aplipina arī topošos vecākus. Ja tavs uztraukums tikai palielinās, konsultējies ar speciālistu, dodies uz USG, lai saprastu, vai tava grūtniecība reāli ir pārstaigāta. Ja nekas par to neliecina un pat tad, ja tev rit jau 41.-42.grūtniecības nedēļa, viss notiek tā, kā tam jānotiek.
  • Ja augļūdeņos ir mekonijs, nepieciešama steidzīga medicīniska iejaukšanās. To, vai mekonijs ir augļūdeņos, var redzēt USG, pasliktinās arī mazuļa sirds tonīši. Māmiņai ir vērts mazliet satraukties par mazuli, lai dzemdības sāktos pašas. Jebkurā gadījumā, nepieciešama šādos gadījumos ir profesionāla medicīniska novērošana, un, iespējams, medicīniska dzemdību stimulācija.
  • Apspriedies par grūtniecības pārstaigāšanu ģimenē, ar vīru vai citiem ģimenes locekļiem. Tādas sarunas laikā vari pateikt visu, kas tev sakrājies, vari dalīties savos pārdzīvojumos un uzzināt vairāk arī par citu jūtām.
  • Gadās, ka topošā tēta bailes pirms dzemdībām un bērniņa ierašanās rada arī sievietē nepārliecinātības sajūtu, īpaši, ja viņa vienmēr no vīra guvusi pārliecību. Tad patiesa saruna, dažkārt pat attiecību izskaidrošana ar salīgšanu sarunas noslēgumā, ir pat vēlama un nepieciešama, jo tai var izrādīties ilgi gaidīts, pat terapeitisks efekts.

Vēlam visām skaistas un vieglas dzemdības! Esiet mierīgas un pacietīgas!