Grūtniecības kalendārs

36.
nedēļa

„Ja esi māmiņa, tu katru dienu dzer no neizsīkstoša prieka, jautrības, patiesuma un beznosacījuma mīlestības avota!” (Autors nezināms)

Topošā māmiņa

Optimālais svara pieaugums līdz 36. grūtniecības nedēļai kopumā ir aptuveni 12kg. Ja esi pieņēmusies jau par 13kg, pēc dzemdībām tev atgūt iepriekšējo svaru būs mazliet grūtāk.

Pēdējais laiks pamazām sākt gatavoties dzemdībām: kārtojam dzemdību somu, veidojam nepieciešamo lietu sarakstu, ejam uz dzemdību sagatavošanas kursiem, lasām tematisko literatūru, tiekamies ar māmiņām, kas jau laidušas pasaulē mazuļus.

Dzemdības nav jāuztver kā sāpes, bailes un nepatīkamas sajūtas. Dzemdības, pirmkārt, ir darbs, kas jāpilda ļoti rūpīgi.

Dažkārt tev var šķist, ka mazulis sper tev ar kājiņām tieši zem sirds, un tad šķiet, ka sāp it viss.

Mazuļa galviņa var sākt nolaisties jau mazliet zemāk, ja mazulis guļ ar galviņu uz leju. Iespējams, tev kļūst vieglāk elpot.

Kas notiek ar tevi? Dzemdes kakls kļūst mīkstāks un īsāks, organisms gatavojas dzemdībām. Augļūdens apjoms samazinās, dzemde kļūst mazulim šaurāka. Placenta tikpat aktīvi pilda savas funkcijas, 1 minūtes laikā tā pārsūknē 600ml asiņu, kas atjaunojas ik pēc 15 sekundēm.

Starp 32. un 36. grūtniecības nedēļu tavs mazulītis ieņem dzemdībām labāko stāvokli. Bet ir gadījumi, kad bērniņš apgriežas pirms pašām dzemdībām vai dažas dienas pirms tām.

Tev var gribēties biežāk iet uz tualeti. Dzemde, kas tagad atrodas zemāk, spiež uz kuņģi un urīnpūsli.

Saišu izstiepšanās rezultātā tev var parādīties vai kļūt spēcīgākas sāpes gurnu rajonā.

Lai nerastos tūska un varikozi paplašinātas vēnas, centies biežāk kājas turēt horizontālā stāvoklī.

Pārbaudi, vai tev ir viss jau sagādāts mazuļa dzimšanai un pirmajām dienām pēc dzemdībām.

Pat ja tev ļoti patīk kurpes ar augstiem papēžiem, šajā grūtniecības posmā labāk no tiem atteikties.

Pēdējās grūtniecības nedēļās centies mazāk ceļot, lai neriskētu ar mazuļa veselību un dzīvību. Ja nu pēkšņi sākas priekšlaicīgas dzemdības, tavs ārsts tev nevarēs palīdzēt. Tiesa, daudzas aviokompānijas var atteikties lidmašīnā uzņemt sievieti pēdējos grūtniecības mēnešos, ja vien viņa nevar uzrādīt ārsta atļauju lidojumam.

Esi uzmanīga ar intīmām attiecībām pēc 33. grūtniecības nedēļas!

No rītiem, ja tev grūti pamosties, sākumā pagriezies uz sāniem, pēc tam saliec kājas, apsēdies un tikai tad celies no gultas. Centies neizdarīt straujas kustības.

Ja gaidi dvīnīšus vai trīnīšus, esi gatava tam, ka šie mazuļi dzimst ātrāk, tātad – vari sākt gaidīt viņus jau 37.grūtniecības nedēļā.

Uzturs

Olas grūtniecības laikā

Cik gan daudz vērtīgu vielu ir vienā olā, un kopumā tās ir 90 kalorijas!

Neskaitot 12 vitamīnus un minerālvielas, olas satur arī lielu daudzumu kvalitatīvu olbaltumvielu, kas ir ļoti nepieciešamas grūtniecības laikā. Tava mazuļa šūnas aug ar ģeometrisku progresiju, un katrā no tām ir olbaltumvielas.  Pie tam, tu kā grūtniece arī izjūti nepieciešamību pēc olbaltumvielām.

Tāpat olās ir vielas, kas nepieciešamas bērniņa fiziskajai un prāta attīstībai, jo tās palīdz novērst nervu caurulītes defektus. Dažās olās ir Omega-3 taukskābes, kas ir svarīgas mazuļa smadzeņu un redzes attīstībai. Parasti ražotāji, kuru produkcijā šīs taukskābes atrodamas, norāda to saturu uz olu iepakojuma.

Un kā tad ar kaitīgo holesterīnu, kas ir olās? Ir pierādīts, ka piesātināto taukskābju lietošana daudz lielāku ietekmi izdara uz holesterīna līmeni organismā par produktiem, kas satur dabīgu holesterīnu. Un lai arī olās ir daudz holesterīna, tās satur nenozīmīgu nepiesātināto taukskābju skaitu  - vien 1,5 gramu uz vienu olu.

Dietologi uzskata, ka sieviete, kurai nav veselības problēmu, gadījumā, ja viņai ir normāls holesterīna līmenis asinīs, ar nosacījumu, ka viņai ir sabalansēts uzturs, kas satur tikai nedaudz piesātināto taukskābju, var apēst pat 1-2 olas dienā.

Olām ir arī citas priekšrocības – tās ir lētas, un no tām ātri un viegli iespējams pagatavot dažādus ēdienus. Kad esi pārāk piekususi, lai gatavotu pilnvērtīgas vakariņas, var vienkārši izvārīt olas vai pagatavot omleti.

Gaidāmais mazulis

Mazuļa svars ir aptuveni 2,6 – 2,8kg, viņa garums 46-48cm. Svars var svārstīties, un ļoti iespējams, piedzimstot tas neiekļausies ierastajos standarta izmēros.

Bērniņa vaidziņi kļuvuši apaļāki, ādiņa kļuvusi gludāka, jo uz tās tagad ir mazāks ziedes daudzums, kā arī – ir saradušies izemādas tauciņi.

Mazuļa kustības nav tik aktīvas kā agrāk, jo viņam dzemdē kļūst aizvien šaurāk. Bet tev vēl aizvien ir jāieklausās sevī, lai sajustu mazuli.

Bērniņš trenē savu elpošanas sistēmu, veic zīšanas un norīšanas kustības.

Meitenēm lielās kaunuma lūpas piesedz mazās, tā ir zīme, kas norāda uz dzimumorgānu nobriešanu.

Turpina nobriest mazuļa nervu sistēma, endokrīnā sistēma un imūnsistēma. Pilnībā izveidojusies ir sirsniņa, bet mazulis nesaņem skābekli tā, kā to saņemam mēs caur plaušām, viņš to saņem caur nabassaiti. Atvērums starp labo un kreiso sirsniņas daļu paliek neaizvērts.

Padomi

Ģimenes dzemdības jeb tēva loma dzemdībās

Vēl nesenā pagātnē vīrus, kas grib piedalīties dzemdību procesā, medicīnas personāls un arī apkārtējā sabiedrība, maigi izsakoties, nesaprata. Bet mūsdienās šī aina ir krietni mainījusies – ģimenes dzemdības vairs nav nekas pārsteidzošs, un tādas tiek praktizētas ļoti daudzās dzemdību iestādēs, tāpat tiek piedāvāti arī dzemdību sagatavošanas kursi, kuru ietvaros tiek sagatavots pāris arī ģimenes dzemdībām.

Bet strīdi par vīrieša piedalīšanos dzemdībās pastāv joprojām, jo katrs pāris ir individuāls un neatkārtojams, un attiecības vienā ģimenē nelīdzinās cita pāra attiecībām.

No vienas puses, sieviete kopā ar sev tuvu cilvēku jūtas daudz pārliecinātāka un mierīgāka esot svešā vidē, slimnīcā. Ģimenes – pāri, kas kopā izdzīvojuši dzemdības, pamatā par šo pieredzi stāsta, ka tā ir ļoti svarīga, tas ir skaists brīdis, kas nostiprina savstarpējo saikni starp jauno māmiņu un tēti, un satuvina viņus abus ar jaundzimušo.

Bet no otras puses, daudzas sievietes baidās vīrieša priekšā izrādīties nepievilcīgas, jo sievieti sviedri un asinis neizdaiļo. Daudz kas tātad ir atkarīgs no pašas sievietes, no tā, cik ļoti viņa ir pārliecināta par savu vīrieti, tāpat daudz kas atkarīgs ir no abu savstarpējās sapratnes un uzticības.

Galvenais: nepiespied vīrieti piedalīties dzemdībās!

Ja esat izlēmuši par labu ģimenes dzemdībām, tad vīrietim jābūt gatavam – viņam jāzina, ko viņam nāksies ieraudzīt, kas notiks ar viņa sievu, un, pats galvenais, viņam jāsaprot, kā viņš varēs viņai palīdzēt mazuļa pasaulē nākšanas procesā. Sagatavots vīrs būs ļoti aizņemts ar savu mīļoto, viņam būs vienalga, kā tajā brīdī izskatās viņa sieviete. Un pat tad, kad viņš ieraudzīs, kā mazulis dzimst, viņš ieraudzīs nevis vardarbības ainu, bet gan sava bērniņa, sava mazā brīnumiņa dzimšanu.

Vecāku skolas uzdevums ir iemācīt, kā atrisināt elementāras dzīves situācijas- kā sagatavoties nozīmīgajam notikumam- dzemdībām, kā apģērbt bērniņu, ko darīt, ja viņš raud jau 3. stundu, kā likt pie krūts pēc pieprasījuma vai režīma.

Pavisam kopā Māmiņu Kluba vecāku skolā ir iespēja piedalīties 4 lekcijās – par veselīgu grūtniecību, dzemdībām, atsāpināšanu, elpošanu, dzemdību vietas izvēli, krūts zīdīšanu un jaundzimušā aprūpi.

TIEKAMIES MĀMIŅU KLUBA DZEMDĪBU SAGATAVOŠANAS KURSOS PAŠĀ RĪGAS CENTRĀ!

Videopadoms

Dzīvē mēs ejam cauri dažādām skolām, bet skaistākā un reizē arī atbildīgā ir skola un laiks, kad kļūstam par vecākiem. 

Mēs vēlamies, lai ikviena māmiņa justos labi, gaidot mazulīti un viņu audzinot, lai vienmēr ir iespēja atrast atbildes uz saviem jautājumiem!

Aicinām uz Māmiņu Kluba Vecāku skolu topošos un jaunos vecākus pašā Rīgas centrā, Vīlandes ielā 1 (ieeja no Elizabetes ielas)!

Tālrunis uzziņām 67350750!