Grūtniecības kalendārs

31.
nedēļa

„Augstākais sievietes aicinājums ir kļūt par māmiņu. Kļūstot par māmiņu, sieviete atklāj sevī pašas labākās vērtības: maigumu, siltumu, labestību, mīlestību, rūpes, pacietību, ziedošanos, un kļūst par svarīgāko cilvēku kāda dzīvē. Mamma ir mūžības nosaukums!” (Autors nezināms)

Topošā māmiņa

Tagad tavs organisms nogurst krietni biežāk un ātrāk. Tev ir grūtāk elpot, jo mazulis ir samērā liels, un neļauj pietiekoši lielam skābekļa daudzumam nokļūt plaušās. Tavas kustības kļūst mazliet neveiklākas, un pieaug sasitumu, nobrāzumu rašanās risks. Fiziskas slodzes gadījumā var rasties aizdusa. Centies mazāk un lēnāk staigāt, seko līdzi savai stājai un centies vairāk atpūsties. Tava āda un mati gan tagad tevi var priecēt. Figūra kļūst apaļīgāka, un tagad tu esi tā pa īstam sievišķīga.

Vielmaiņas palielinātās slodzes rezultātā tev bieži var būt karsti. Un tas, ka vairāk svīsti, nav nekas neparasts, tas ir pat labi, jo svīšana palīdz organismam atbrīvoties no kaitīgajām vielām.

Krūtīs var veidoties pirmpiens. Dažām sievietēm tas var tecēt bieži, citām var neparādīties vispār. Tas, vai grūtniecības laikā tev būs vai nebūs pirmpiens, nekādi neietekmēs tavu spēju bērniņu ēdināt ar krūti.

Trešajā grūtniecības trimestrī sāpes mugurā ir gandrīz neizbēgamas. Muguras muskuļu saites un muskuļi tagad atpūšas, atslābinās, gatavojas dzemdību procesam. Šajā nedēļā var arī paplašināties kāju vēnas. Tagad tavs organisms izstrādā speciālu hormonu – relaksīnu. Šī viela izraisa tava vidukļa un tā savienojošo kaulu atslābināšanos. Jo vairāk gūžas padodas jaunajām pārmaiņām, jo mazāk grūtību mammai un bērniņam dzemdību laikā.

Uzturs

Pēdējos mēnešos topošās māmiņas aknas un nieres strādā ar lielu slodzi, tāpēc labāk būtu izvēlēties ko vieglāku, piemēram, veģetārās zupas un salātus, atsakoties no ceptas gaļas un asām garšvielām.

Gaidāmais mazulis

Tava mazulīša attīstība intensīvi turpinās, lai gan viņš jau ir kļuvis stiprāks. Viņam dzemdē ir maz vietas un viņš var svērt pusotru kilogramu un vairāk, viņa garums var būt aptuveni 41 cm. Mēģinot pierast pie šaurās telpas, mazulis var sākt apgriezties ar galviņu uz leju, rociņas un kājiņas var būt sakrustotas.

Bērniņš var daudz kustēties diennakts laikā, bet tagad viņam var parādīties savs dienas režīms, ko droši var iedalīt miega un nomoda stadijās. Mazuļa kustības var just arī tētis, pieskaroties topošās māmiņas vēderam. Dažreiz kustības var pat redzēt, kad mazulis spēcīgāk grozās.

Šajā attīstības posmā, mazuļa sejas panti kļūst smalkāki, deguntiņa forma ir jau noteiktāka, aug austiņas, pagarinās mazuļa kakliņš. Āda joprojām ir sarkanīgā krāsā. Zem tās krājas tauciņi, kas palīdz nogludināt ādas virskārtu. Mazuļa plaušas ir pietiekoši attīstītas, bet ne tik ļoti kā astotajā grūtniecības mēnesī.

31.grūtniecības nedēļā smadzenes turpina attīstīties, to izmērs palielinās. Aktīvi funkcionē nervu galiņi, veidojas nervu saites. Nervu impulsi jau veic savas funkcijas krietni ātrāk, tieši tāpēc mazulis ir spējīgs sajust.

Bērniņš reaģē uz ārējām skaņām, viņš var izrādīt neapmierinātību, vai tieši otrādi – viņam var patikt klausīties noteiktu mūziku –, galvenais, lai tā nebūtu pārāk skaļa, jo troksnis mazuli var nobiedēt. Mazulis sāk atšķirt tavu balsi no tēta balss. Viņš reaģē uz gaismu. Bet pagaidām viņš vēl neatšķir krāsas, tādas spējas viņam parādīsies vien dažus mēnešus pēc dzemdībām. Mazuli ietekmē tavas emocijas, viņš saprot, kad jūties slikti, un, kad esi laimīga. Izvairies no stresa situācijām.

Analīzes un izmeklējumi

USG laikā var ieraudzīt, ar ko nodarbojas bērniņš. Samērā interesanti ir vērot, kā mazulis rotaļājas ar nabassaiti, saviem pirkstiņiem, piesedz sejiņu ar rociņām. Ja bērniņš ir labā noskaņojumā, var redzēt, kā viņš smaida.

Bez tam ārsts, kurš veic diagnostiku, skatās, kā attīstās mazuļa iekšējie orgāni, vai nav kādu noviržu. Viņš mēra augļūdens apjomu, pievērš uzmanību placentas brieduma pakāpei, un ļoti svarīgi ir arī pārbaudīt, vai nav kādas augļa iekšējo orgānu, dzemdes pataloģijas.

Padomi

Bērnistaba

Kā rāda prakse, pirmajās dzīves dienās, mēnešos un dažkārt pat pirmajos dzīves gados mazulim nav nepieciešama pašam sava istaba! Bet iekārtot mazulim noteiktu platību tomēr būtu nepieciešams.

  • Bērnistabai jābūt plašai, viegli vēdināmai un gaišai.
  • Centies izvairīties no paklājiem uz grīdas vai pie sienām, jo tajos krājas milzīgs putekļu daudzums.
  • Izmanto gaišus pasteļtoņus telpas iekārtojumā. Košs bērnistabas interjers var satraukt jaundzimušo.
  • Dod priekšroku papīra tapetēm, kurās nav pārlieku daudz attēlu, tas bērniņam ļaus koncentrēties uz ko konkrētu tajās.

Nepieciešamās mēbeles un citi interjera priekšmeti

Bērnu redeļu gultiņa

Tai jāiekļauj sevī vairākas funkcijas: tai jābūt drošai, ērtai un ekoloģiskai. Izvēlies dziļu gultiņu ar iespējām tās augstumu regulēt. Gultiņai jābūt darinātai no koka. Tai jāatrodas istabas gaišajā daļā, bet ne pie sildīšanas ierīcēm vai radiatoriem. Mūsdienīgām gultiņām iespējams regulēt ne tikai matrača augstumu, bet pat sānu malas, kas var noderēt tad, kad mazulis sāks patstāvīgi celties un kāpt no gultas ārā. Jāpārliecinās arī par to, vai starp redelēm nav pārāk lieli attālumi, normālā gadījumā attālumam jābūt 6cm.

Pārtinamais galdiņš vai virsma

Protams, bez tā var iztikt, bet jāatzīst, ka pārtinamais galdiņš atvieglotu tavu dzīvi un rūpes par bērniņu. Ja tev ir maz vietas, var iztikt ar pārtinamo virsmu.

Sega

Vasarai nepieciešama viegla, plāna, bet silta sedziņa, ziemai vislabāk izvēlēties vilnas vai vatēto sedziņu.

Matracis

Tiklīdz iegādāta gultiņa, šis ir nākošais nepieciešamais priekšmets. Izvēlies matraci ar dabīgu pildījumu. Tam jābūt stingram, un tas nedrīkst ieliekties.

Gultasveļa

Protams, vislabāk izvēlēties kokvilngas gultasveļu, sintētika ne tikai neļauj ādai elpot, bet arī var izraisīt tās kairinājumu.