Grūtniecības kalendārs

28.
nedēļa

„Cik daudz maiguma dzimst tajā sirdī, zem kuras dzimst vēl viena!” (Ketrīna Praisa)

Topošā māmiņa

Šajā grūtniecības nedēļā sieviete arvien vairāk jūt sevī jaunu dzīvību, jo kustības un mazulīša spērieni kļūst aizvien spēcīgāki un spēcīgāki, viņš pastāvīgi aug. Ieklausīšanās kustībās, to sajušana ir veids, kā pašai kontrolēt mazuļa stāvokli, jo viņš regulāri kustas un periodiski ir nomodā.

Bieži ārsti iesaka sekot līdzi mazuļa kustībām, nomoda laikam, un dažkārt lūdz pat kustības skaitīt vai kaut kur pierakstīt informāciju par to biežumu no rītiem un vakaros. Pamatā mazuļi vakaros kustas spēcīgāk nekā no rīta vai pa dienu, jo dienā bērniņi ir mierīgāki, kā arī viņus ietekmē šūpošanās kustības, kas rodas brīdī, kad māmiņa staigā. Vakaros mamma ir piekususi un vēlas agrāk iet gulēt vai vienkārši apsēsties dīvānā pie TV, un te sākas tāda pamatīga aktivitāte mammas puncītī. Protams, tas viss traucē arī mammas miegam.

Tāpat mazulis vairāk var kustēties brīžos, kad mamma ēd, jo ar glikozes līmeņa paaugstināšanos grūtnieces organismā arī mazulis kļūst aktīvāks. Vēl bērniņš spēcīgi var reaģēt uz adrenalīna paaugstināšanos mammas asinīs, tas var viņu satraukt. Ja runājam par kustību regularitāti, dažkārt iesaka tās pavērot un saskaitīt aptuveni 10 kustības brīdī, kad mazulis ir visaktīvākais.  Ja ir kādas pēkšņas, krasas pārmaiņas, iesaka vērsties pie grūtniecību novērojošā ārsta, lai viņš paklausītos mazuļa sirdstoņus, ko pieraksta ar kardiotokogrammas palīdzību. Nepieciešamības gadījumā var tikt veikts arī USG, lai novērtētu mazuļa veselības stāvokli.

Bet jāatceras, ka viss tomēr atkarīgs no mazuļa temperamenta, jo kāds vienmēr būs aktīvāks, kāds cits- mierīgāks. Tāpēc nevajag satraukties, ja tavs mazulis kustas vien 10 reizes stundā. Ieskaties, kāda esi tu pati, kāds ir gaidāmā bērniņa tētis, varbūt vienam no jums ir salīdzinoši mierīgs raksturs, un te nu būtu skaidrs, ka mazulis ir jūsu spogulis, tātad – attiecīgi arī kustas. Jā, ja kustības ir ļoti retas, tad, protams, vajadzētu uztraukties. Attiecīgi, ja vairākas dienas nejūti bērniņa kustības, nekavējoties jāvēršas pie sava ginekologa.

Tagad noderīgi būtu izprast tādus jautājumus, kā dzemdību atsāpināšana, epiziotomija, dzemdību darbības stimulācija. Tās ir situācijas, ar kurām arī tev var nākties saskarties. Un tev jāzina, ko tās sevī ietver, kas katrā gadījumā notiek, kādi ir plusi tev un bērniņam, un kādi – mīnusi.

Šajā grūtniecības nedēļā tavi piena dziedzeri varētu izdalīt jau pirmpienu – dzeltenīgas krāsas šķidrumu, kas ir pats vērtīgākais uzturs tavam mazulītim pirmajās dzīves dienās. Tas satur lielu skaitu vitamīnu, minerālvielu un, pats galvenais, imunoglobulīnu – vielas, kas veido tava mazulīša imūnsistēmu.

Uzturs

E vitamīna nozīme grūtniecības laikā

E vitamīns novērš priekšlaicīgu dzemdību draudus, sagatavo bērna plaušas patstāvīgai elpošanai. Šī vitamīna trūkums paaugstina asiņošanas rašanās risku.

Liels E vitamīna daudzums ir augu eļļās, riekstos, saulespuķu sēklās, pilngraudos, spinātos un brokoļos. Vēl E vitamīnu satur burkāni, redīsi, gurķi, auzu pārslas, kartupeļi, zaļo lapu dārzeņi, sīpoli.

E vitamīna saturs pārtikas produktos

Produkta nosaukums

Е vitamīna daudzums 100 gramos produkta

 

Produkta nosaukums

Е vitamīna daudzums 100 gramos produkta

 

Sojas sviests

120

Kukurūzas eļļa

100

Kokvilnas sēklu eļļa

90

Saulespuķu eļļa

50

Kviešu dīgsti

25

Kukurūzas dīgsti

15-25

Auzu graudi

18-20

Rudzi

10

Kukurūza

10

Kvieši

6,5-7,5

Pākšaugi

5

Sviests

1,5-2,5

Dārzeņi

1,5-2,0

Liellopu gaļa

2

Menca

1,5

Paltuss

1,5

Siļķe

1,5

Piens

0,1-0,5

Gaidāmais mazulis

Ja grūtniecība norit normāli, tad 28.grūtniecības nedēļā auglis turpina augt un pilnveidoties, gatavoties tikšanās brīdim ar māmiņu un apkārtējo pasauli. Šajā grūtniecības nedēļā mazulis var svērt aptuveni kilogramu, dažkārt pat mazliet vairāk. Mazuļa garums varētu būt aptuveni 38-39cm. Lielos ātrumos nostiprinās mazuļa kaulu audi, plaušu alveolas, kurām pateicoties mazulis elpos pats, bez palīdzības. Mazuļa smadzenes attīstās un šajā attīstības posmā sāk veidoties smadzeņu krokas, kas turpinās veidoties nedaudz vēlāk.

Ar zemādas audu palīdzību pakāpeniski nogludinās mazuļa āda. Atkarībā no tā, kā mazulis aug, vietas dzemdē kustībām kļūst aizvien mazāk. Mazulis aizpilda visu brīvo platību. Lai arī mazulis joprojām ir aktīvs, viņam ir izveidojies savs dienas režīms, kuram pateicoties viņš vienā laikā ir aktīvāks, citā – guļ. Visas mammas sajūt mazuļa nomoda brīžus.

Divdesmit astotajā nedēļā mazulis parasti atver actiņas. Tās sākumā ir zilas, un to īstā krāsa būs redzama vairākus mēnešus pēc dzemdībām. Actiņām ir īsas, plānas skropstiņas. Mazulim ir uzacis. Galviņa jau klāta ar nelieliem matiņiem.

Visu ķermenīti klāj pūciņas. Nadziņi vēl neaizsniedz roku un kāju pirkstu galiņus. Deguna un ausu skrimšļi ir vēl mīksti. Sirsniņa sitas apmēram 150 reizes minūtē. Ja gaidāms zēns, tad šajā nedēļā viņa sēklinieki nolaižas uz leju, bet, ja gaidāma meitenīte, tad viņas mazās kaunuma lūpas pagaidām vēl nepiesedz lielās.

Turpinās tauku slāņa veidošanās. Mazulis var iekārtoties dzemdē ar galviņu vai kājiņām uz leju. Bet viņam tur vēl ir pietiekoši daudz vietas, lai atlikušajā grūtniecības laikā viņš varētu pagriezties ar galviņu uz leju, kā būtu pareizi. Bet nevajag lieki pārdzīvot arī, ja tas tā nenotiek.

Ja mazulis dzimst priekšlaicīgi jau 28.grūtniecības nedēļā, tad mūsdienu medicīnas tehnoloģijas ir spējīgas izdarīt visu iespējamo, lai mazulis izdzīvotu un būtu vesels.

Analīzes un izmeklējumi

Kopš divdesmit astotās grūtniecības nedēļas mammai būs jātiekas ar ginekologu biežāk – 2 reizes mēnesī. Katru reizi jānodod urīna analīzes un nepieciešamības gadījumā tiks veiktas arī asins analīzes. Tagad ir ļoti svarīgi kontrolēt dzelzs līmeni organismā, tātad hemoglobīna un ferritīna līmeni (dzelzs rezerves organismā) asinīs, lai izvairītos no anēmijas. Vēl svarīgi ir veikt testu, ar kura palīdzību iespējams atklāt slēpto diabētu, kas palīdzēs izprast, vai pastāv risks grūtniecības laika diabēta attīstībai.

Padomi

Grūtniecība un pirts

Daudzas vecmātes un ginekologi aizliedz grūtniecēm apmeklēt pirti vai saunu. Patiesībā, došanās pirtī sievietei tiek atļauta, ja vien grūtniecība norit normāli. Ne velti agrāk pat dzemdības pieņemtas tieši pirtī.

Kāpēc cilvēki iet pirtī?

  • Atpūsties, pieņemties spēkā, gūt pozitīvas emocijas, attīrīt ķermeni un garu.
  • Dodoties pirtī, mēs skalojamies, nomazgājot no sevis visu slikto, lieko un kaitīgo.
  • Karstajā tvaika atmosfērā visa pārējā informācija aiziet otrajā plānā.
  • Ierīvējoties ar sāli, tiek attīrītas ādas poras. Medus, ar ko ieziests ķermenis, baro un atjauno ādu. Bet esiet uzmanīgas, no medus var rasties arī alerģija!
  • Vēsa duša vai baseins pēc pirts pagarina organisma aktivizācijas procesu.
  • Pirtī tiek nostiprināta imūnsistēma, atkāpjas saaukstēšanās slimības. Grūtniecēm, kas regulāri dodas pirtī, dzemdību laikā retāk ir sāpes, ko nevar izturēt bez atsāpinošiem līdzekļiem. Tas saistīts ar saišu elastīguma palielināšanos, muskuļu spriedzes samazināšanos, un pirts pozitīvo ietekmi uz veģetatīvo nervu sistēmu un psihi.

Cik ilgi drīkst atrasties pirtī, cik reižu vienā apmeklējuma reizē var iet pirtī, kā sasildīties vai atvēsināties? Uztveriet katru no šiem jautājumiem individuāli. Centieties sajust, kā pašai ir ērtāk – stāvēt zem vēsas dušas vai gremdēties baseina ūdeņos, vai varbūt – sēdēt uz lāviņas. Grūtnieces ir jutīgas un lieliski noķer sava organisma vēlēšanās, viss, kas jādara, – jāpiepilda tās! Ja pirtojas pareizi, tas sagādā prieku, viegluma un tīrības sajūtu!

Pirms pirts apmeklējuma obligāti konsultējieties ar savu ginekologu!

Vieglu garu!