Grūtniecības kalendārs

19.
nedēļa

Tā bija laime, kad pieauga saime. (Latviešu sakāmvārds)

Topošā māmiņa

Tu esi piektajā grūtniecības mēnesī. Aiz muguras jau 4,5 mēneši, un drīz varēsi teikt, ka puse grūtniecības jau paskrējusi!

Otrajā grūtniecības trimestrī jāvelta laiks sev. Ja esi ieplānojusi kaut kur aizbraukt vai doties ceļojumā, tad tagad to darīt ir īstais laiks. Tam traucēt var vienīgi grūtniecības pātraukšanās draudi vai slikta pašsajūta, un tādā gadījumā, saprotams, aktivitāte nav ieteicama. Bet, ja jūties labi, tev jākustas, tāpēc dodies pastaigās, dodies uz vingrošanas nodarbībām, ļaujies seksam ar savu mīļoto vīrieti, jo intīmā tuvība sniegs labumu jums abiem! Neatsaki sev baudu, sevišķi tagad, kad ir pati mierīgākā grūtniecības nedēļa.

Vismaz reizi nedēļā, turklāt, apmēram vienā un tai pašā laikā, būtu ieteicams svērties un kontrolēt savu svara pieaugumu. Otrajā trimestrī svara pieaugums nedēļā normas robežās ir ap 250 - 300g. No paša grūtniecības sākuma tev kopumā būtu jāpieņemas par apmēram 3,6-6,3kg. Normāls svara pieaugums ir pilnībā individuāls, jo daudz kas atkarīgs no tā, kāds svars sievietei bijis pirms grūtniecības, ir vērā jāņem arī viņas vecums, veselības stāvoklis un ķermeņa uzbūve. Daudz kas atkarīgs arī no tā, kā norit grūtniecība. Novērtēt tavu svara pieaugumu var tikai ārsts, kas novēro tavu grūtniecību.

Uzturs

Vai grūtniecības laikā var ēst sēnes?

Sēņu galvenā īpatnība ir tā, ka tās ir ļoti barojošas, pateicoties to sastāvā esošajām olbaltumvielām, kas ir līdzvērtīgas gaļā atrodamajām. Tāpēc sēnes parasti ir tās, ar ko veģetārieši aizvieto gaļas produktus. Bez tam, sēnēs ir B, P, A, C grupas vitamīni. Tajās ir nikotīnskābe, cinks un varš. Tās ir veselīgas un ieteicamas ikvienam, arī grūtniecēm. Vienīgi jāatceras, ka sēnes ir alergēni, tāpēc grūtniecēm, kam ir noslieces uz toksikozi, var atklāties sēņu nepanesamība.

Kā sēnes pareizi pagatavot? Grūtniecēm būtu ieteicams sēnes ēst vārītā vai tvaicētā veidā, jo no ceptas pārtikas vajadzētu atturēties. Tvaicēšanai jāilgst vismaz stundu, lai iznīcinātu iespējamās kaitīgās vielas, ko sēnes var saturēt. Protams, ne katra no mums ir sēņotāja un saprot, kuras sēnes ir ēdamas, un kuras nē, tāpēc labāk tās būtu iegādāties, rūpējoties par mazāku risku savai un bērniņa veselībai. Pie tirgotājiem uz ielas gan labāk neko nepirkt, jo nav zināms, kur viņi savu preci ir dabūjuši. Bet lielveikalos var iegādāties gan gailenes, gan šampinjonus, gan beciņas, kas audzētas mājas apstākļos vai siltumnīcās, tāpēc par to lietošanas drošību var neuztraukties. Protams, vienmēr sēnes var iegādāties arī no pazīstamiem cilvēkiem.

Pirms sēņu lietošanas visas sēnes jāapskata. Tās nedrīkst būt lipīgas vai ar pelējumu klātas, tāpat jāpaskatās, vai sēnes nav tārpainas.

Marinētas, sālītas, etiķī gatavotas, kaltētas, konservētas sēnes – kā ar tām?  Etiķī gatavotas sēnes var izraisīt vēdersāpes un dedzināšanas sajūtu kuņģī. Sālītās sēnes var veicināt tūskas rašanos, jo sāls aiztur organisma šķidrumu. 

Gaidāmais mazulis

Deviņpadsmitajā grūtniecības nedēļā auglis strauji attīstas. Ļoti aktīvi attīstās un aug arī viņa galvas smadzenes. Augļa darbības kļūst apzinātākas. Kustības vairs nav tik haotiskas kā agrāk, tās ir jau koordinētākas. Tāpat attīstās arī visi pārējie orgāni, kas pagaidām vēl ir izmērā mazi.

Bronhi un plaušas veido elpošanas sitēmu, tā turpinās veidoties līdz pat dzemdībām. Deviņpadsmitajā nedēļā attīstās arī bronhiālais koks.

Bērna ķermenī joporojām klāj ādu aizsargājoša ziede, kas pildīs savas aizsargfunkcijas bērniņu līdz pat dzimšanai. Tā pasargā viņu no patogēnajiem mikroorganismiem un augļūdens ūdens iedarbības. Ādu klāj pūciņas, un mati ir labi redzami pat uz mazulīša sejas, tie saglabājas līdz bērna pirmajai dzīves dienai. Nav vērts pārdzīvot par to esamību, jo mati paši izzudīs laika gaitā.

Bērniņš deviņpadsmitajā nedēļā spēj pacelt galviņu, pagriezt to uz sāniem. Pietiekoši stiprs ir arī kakls un tas var pagriezties pat par 180 grādiem. Svara ziņā mazulis ir jau sasniedzis apmēram 250 gramus, bet viņa garums ir aptuveni 15cm.

Analīzes un izmeklējumi

USG

Ja vien vecāki vēlas, jau tagad ir iespējams noskaidrot gaidāmā bērna dzimumu. Ja paveiksies, pamanīsi, ka mazulim ir jau savs aktivitāšu periods, tātad – viņš dzīvo jau noteiktā režīmā, kas līdzinās jaundzimušā režīmam. Mazulis guļ aptuveni 18 stundas, pārējā laikā viņš rotaļājas. 

Padomi

Miega traucējumi grūtniecības laikā

Tuvojoties naktij, vienīgās domas galvā ir par ērtu gultu un mīkstu spilvenu, tu esi nogurusi un ļoti gribi gulēt, bet atkal tevi moka bezmiegs! Pēc bezmiega nakts tu jūties šausmīgi – ir maz enerģijas, un nav pat vēlēšanās un spēka kaut ko darīt.

Kā izvairīties no bezmiega naktīm?

Ļoti svarīgi ir ievērot noteiktu dienas režīmu. Trešajā grūtniecības trimestrī būtu ieteicams atteikties no dienas miega. Nedrīkst pilnībā sev liegt fizisko slodzi, izvēlies sev piemērotāko, piemēram, grūtnieču vingrošanu, pastaigas lēnākā solī – neilgi pirms miega.

Var palīdzēt arī relaksācijas vingrinājumi. Pamata uzdevums relaksācijai ir pakāpeniska visa ķermeņa atslābināšanās, kas apvienota ar lēnu, ritmisku elpošanu. Izelpai jābūt apmēram 2 reizes garākai par ieelpu. Sajūti, kā miers tevi apņem, kā rokas un kājas pielīst ar smagumu. Savā iztēlē zīmē nomierinošas ainiņas: saulainu pludmali, ziedošu pļavu, putnu dziesmas koku zaros, vieglu, vasarīgu vējiņu un to, kas vēl tevi varētu nomierināt.

Labi palīdz arī aromterapija. Var izmantot spilvenu, kas pildīts ar sausām zālītēm: piparmētrām, melisu, kumelīšu ziediem, mežrozītēm. Ētereļļas var pievienot arī siltai vannai, kas relaksāciju sniedz pat tad, ja vienkārši baudi siltu, tīru ūdeni bez piedevām. Pirms vannas tomēr konsultējies ar ārstu, dažos gadījumos šāda veida procedūras nav ieteicamas. Ja tev ārsts atļauj lietot aromātiskās eļļas, tad atceries, ka uz vienu vannu pietiek ar 1-2 pilieniem.

Gaisa temperatūrai guļamistabā jābūt virs 21 grādam. Gaisam jābūt svaigam, tāpēc istabas pēc iespējas biežāk jāvēdina. Lai izvairītos no sausa gaisa, kas negatīvi ietekmē gļotādas stāvokli, gaiss ir jāmitrina.

Topošajai māmiņai jābūt ērtai gultasvietai: tā nedrīkst būt par šauru, gulta nedrīkst būt pārāk cieta vai pārāk mīksta, zem galvas jābūt ērtam spilvenam. Gultasveļai būtu jābūt darinātai no dabīgiem materiāliem, no sintētiskajiem audumiem labāk atteikties. Gultas veļa jāmaina ne retāk kā reizi nedēļā.

Topošajai māmiņai jāguļ uz kreisā sāna, jo tieši šajā pozīcijā uzlabojas placentārā asinsrite, netiek nospiesti lielie asinsvadi un orgāni, kas izvietoti aiz grūtnieces dzemdes. Guļot uz kreisā sāna uzlabojas nieru darbība, mazinās tūska, un auglis tiek labāk apgādāts ar barības vielām un skābekli.

Nekādā gadījumā nenodarbojies ar pašdarbību, lietojot nomierinošus medikamentus! Ja bezmiegs tevi nomocījis un nekādi neizdodas izgulēties, pastāsti par to ārstam!

Galvenais – būt pozitīvi noskaņotai un jāatstāj visas savas bailes, uztraukumu, trauksmes sajūtu aiz guļamistabas durvīm! Tāpat neskaties pirms miega šausmu filmas, labāk palasi kādu nomierinošu grāmatu, paklausies mierīgu mūziku, paglāsti savu augošo puncīti un novēli saldus sapnīšus sev un savam mazulim! Atceries, ka arī tavs mazulis tagad redz sapnīšus! Neticami, vai ne? Interesanti, ko viņš redz sapņos?