Grūtniecības kalendārs

1.
nedēļa

Bērni padara darbu priecīgāku, bet neveiksmes viņu dēļ liekas rūgtākas; pateicoties bērniem dzīve šķiet patīkamāka, bet nāve - mazāk šausmīga. (Bēkons Frensiss)

Topošā mamma 

Lai gan faktiski grūtniecība vēl nav iestājusies, vecmātes gaidību laiku sāk skaitīt tieši no pēdējām mēnešreizēm tāpēc, ka olnīcās šajā laikā nobriest olšūnas, kas gatavojas apaugļošanās procesam. Tavam organismam tas ir ierasts darbiņš, jo tādi procesi sākās jau no pirmajām mēnešreizēm un norit katru mēnesi līdz pat menopauzei. Un jau tagad tava centrālā nervu sistēma pārkārto savu hormonālo fonu. Pārkārtošanās mērķis – pakāpeniski sagatavot vienu no 300 000 olšūnām apaugļošanās procesam. Tas prasa aptuveni divas nedēļas, tāpēc arī šī nedēļa tiek skaitīta kā pirmā. 

Kā izskaitļot aptuveno dzemdību datumu

Neatkarīgi no tā, vai tev ir pirmā grūtniecība vai gaidi jau otro, trešo bērniņu, šis tomēr ir satraucošs brīdis tavā dzīvē - esi sākusi apzināties jaunas dzīvības attīstību sevī. Kā izskaitļot aptuveno dzemdību datumu? Vairumā gadījumu sievietes nezina precīzu ieņemšanas datumu, bet precīzi var pateikt, kad sācies pēdējais menstruālais cikls. Šis ir punkts, no kura parasti sākas grūtniecības atskaite. Un vairumam sieviešu ticamākais apaugļošanās periods norit tieši cikla vidū, tātad – divas nedēļas pirms nākošo mēnešreižu sākšanās.

Ņemot vērā šāda veida grūtniecības laika aprēķinu, grūtniecība ilgst apmēram 280 dienas jeb 40 nedēļas no pēdējo menstruāciju sākuma. Tā tiek iegūts aptuvenais dzemdību datums. Piemēram, ja pēdējās mēnešreizes sākušās 20.februārī, aptuvenais dzemdību datums – 27.novembris. Bet parasti tiek pieliktas vēl līdz pat 7 dienām klāt, jo cikls sievietei mēdz būt ļoti svārstīgs.

Uzturs

Ja pirmajās 4-6 grūtniecības nedēļās baudi pavasari vai vasaras sākumu, tad vēlams šajā laikā samazināt pārziemojušo kartupeļu lietošanu uzturā. Tādā veidā samazināsi vairāku iedzimtu defektu risku mazulim.

Ļoti svarīgi ir pirms bērniņa ieņemšanas uzsākt folskābes lietošanu uzturā! Tā pozitīvi ietekmē augļa smadzeņu attīstību, un tā iegūstama arī no dzeltenajiem augļiem un dārzeņiem (saldā paprika, burkāni, aprikozes, persiki).

Gaidāmais mazulis

Kamēr tavs mazulis vairāk ir ideja nekā reāls organisms, tu tik un tā esi daļa no viņa. Un viņš ir viena no tūkstošiem olšūnu, kas atrodama tavās olnīcās. Tēta daļa vēl nav nosaucama par nobriedušu spermatozoīdu, jo nobriešanas process sāksies aptuveni pēc divām nedēļām.

Grūtniecības plānošana

Grūtniecības plānošana nozīmē pāra gatavošanos veselīga bērniņa ieņemšanai. Tātad – tas ir apzināts lēmums tikt pie bērniņa, pilnīga topošās māmiņas organisma izmeklēšana, un nepieciešamības gadījumā tiek izmeklēts arī tētis, lai saprastu, ko abi kādreiz ir pārslimojuši, un kas no tā visa var ietekmēt gaidāmā bērniņa veselību un mammas iespēju iznēsāt un dzemdēt bērniņu.

Grūtniecības un dzemdību laikā sievietes organisms izjūt milzīgu slodzi uz visiem dzīvībai svarīgajiem orgāniem. Ar dubultu spēku strādā sirds, nieres, aknas, lielu spriedzi izjūt nervu sistēma, imūnsistēma, endokrīnā sistēma. Tieši tāpēc grūtniecībai vēlams sagatavoties savlaicīgi, vislabāk vismaz 2-3 mēnešus pirms ieņemšanas.

Grūtniecības plānošana ļauj izvairīties no dažādām veselības problēmām, kā arī paaugstina izredzes veselīga bērniņa iznēsāšanai un laišanai pasaulē. Ideālā gadījumā sievietei jau savlaicīgi jādodas pie ginekologa, zobārsta, oftalmologa, terapeita, LOR-ārsta un nepieciešamības gadījumā jāapmeklē arī citi speciālisti, lai atklātu iespējamās kaites, hroniskās saslimšanas un tiktu ar tām galā savlaicīgi. Bez tam, sievietei jānodod analīzes, lai pārbaudītu dažādas infekcijas, kas var noritēt nepamanāmi, bet var tomēr kaitēt bērniņam. Tāpat būtu vērts savlaicīgi pārbaudīt hormonālo stāvokli, veikt USG grūtniecībai nozīmīgo orgānu pārbaudei un citus nepieciešamos izmeklējumus. Vairākus mēnešus pirms grūtniecības plānošanas sievietei būtu jāvakcinējas, lai izvairītos no bērniņa iznēsāšanas problēmām.

Padomi

Neplānota grūtniecība

Statistikas dati parāda, ka tikai 10% pāru laikus gatavojas bērniņa ieņemšanai. Tāpēc nebūtu vērts pārdzīvot, ja grūtniecības fakta konstatēšana tev liek apjukt.

Viennozīmīgi tev var būt pamats uztraukumam un bažām, bet nav vērts veltīgi tērēt nervu šūnas un uzreiz doties pie speciālista! 

Ja tomēr par bērniņa attīstību ir vērts uztraukties, jo kaut kas atgadījies jau pirms grūtniecības, pastāsti par to arī ārstam, pat, ja grūtniecība norit normāli, un bērniņam visdrīzāk viss ir labi.

Ja esi nokļuvusi bezizejas stāvoklī, esi palikusi viena bez citu atbalsta, vērsies pēc palīdzības! Latvijā ir daudz krīzes centru topošajām un jaunajām māmiņām.

Nedari neko, ko vēlāk vari ļoti nožēlot! Dzīvē nākas sastapties ar dažādām situācijām. Un neviens pret tām visām nav apdrošināts, pat neparedzētie apstākļi vēlāk var izveidot labvēlīgu vidi ap mums!

Dāvā dzīvi savam mazulim! Tas ir Tavs, vienīgais un neatkārtojamais! 

Krīžu centri Latvijā>>