Gaidību un radību ceļvedis: Annas Pannas dzemdību stāsts

25. Sep 2023, 00:00 Māmiņu klubs Māmiņu klubs

Kopā ar Latvijas Dūlu apvienības valdes priekšsēdētāju  Eviju Ridūzi-Skujiņu aizvadītajā Māmiņu Kluba raidījumā uzsākām jaunu rubriku, kurā turpmāk tiksimies, lai uzklausītu dažādus dzemdību stāstus, kā arī meklētu atbildes uz jautājumiem, kas palīdzēs sagatavoties dzemdībām.

Noskaties video, lai uzzinātu Annas Pannas dzemdību pieredzi!

Vai iespējams precīzi noteikt dzemdību datumu un kā izvēlēties dzemdību iestādi? Uz šiem un citiem jautājumiem atbildes meklējam kopā ar ārsti ķirurģi, Cilmes šūnu bankas medicīnisko konsultanti Inesi Bolmani!

Vai ir iespējams precīzi noteikt dzemdību datumu?

Mazulis ir noteicošais posms, kurš izlems, kad piedzimt – ātrāk vai vēlāk. To, ka tuvojas dzemdības, mammas nereti sajūt, uz to var norādīt arī noslīdējis vēders vai arī tas, ka vairs neseko svara pieaugums. “Tie ir teorētiski priekšvēstneši. Pēdējās pāris nedēļās grūtniecībā viss ir balstīts uz pašu māmiņu sajūtām, tāpēc nereti mammas saka, ka jau juta vai zināja, ka mazulītis nāks pasaulē,” stāsta ārste Inese Bolmane.

Pēc kādiem kritērijiem vadīties, izvēloties dzemdību iestādi?

Ieteicams uz izvēlēto dzemdību nodaļu aizbraukt ne tikai dienas laikā, lai iepazītos ar telpām un personālu, bet arī nakts laikā, lai īstajā brīdī nebūtu problēmu atrast īstās durvis. Dzemdību vietu vari izvēlēties gan pēc citu atsauksmēm, gan arī pēc tā, kur strādā tavs ginekologs vai arī vecmāte, ar kuru esi noslēgusi līgumu.

Kā pārvarēt dzemdību sāpes?

Dzemdības vada vecmāte, tāpēc, ja kādā brīdī viņa saka, ka nepieciešama atsāpināšana, iespējams, šim ieteikumam vajadzētu paklausīt. “Nevajadzētu arī pa dzemdību nodaļas durvīm ienākt ar paziņojumu, ka vēlos epidurālo anestēziju. Lēmumu pieņem kopā ar vecmāti,” mudina Inese Bolmane. Viņa skaidro, ka atsāpināšanai var noderēt arī duša, vanna, elpošanas pozu maiņa un dažādi palīglīdzekļi, kas pieejami dzemdību nodaļā.

Atceries, ka dzemdībās ir svarīgi atrast savu atbalsta komandu. Tas var būt gan partneris, gan arī vecmāte, draudzene, dūla vai mamma. Svarīgi jau iepriekš iztēloties, kādas vēlies redzēt savas dzemdības, uzrakstīt savu dzemdību plānu, neaizmirstot padomāt arī par cilmes šūnu saglabāšanu, jo tās no nabassaites iespējams paņemt tikai dzemdībās.