Akūts ķeizargrieziens - kāpēc?

Akūts ķeizargrieziens - kāpēc?

26. Oct 2018, 00:00 Māmiņu klubs Māmiņu klubs

Latvijā katru gadu aptuveni 24% māmiņu bērniņu laiž pasaulē ar ķeizargrieziena palīdzību. Šīs operācijas skaits katru gadu pasaulē pieaug. Tomēr ķeizargrieziens nebūtu jāuztver kā modes lieta, vai vieglākais ceļš, kā izbēgot dzemdību sāpēm un pašam izstumšanas procesam, viegli un bezrūpīgi laist pasaulē bērnu!

Taču ķeizargrieziens ir akūti nepieciešams brīdī, kad citādāk bērnam piedzimt nav iespējams dēļ draudošām briesmām mātes vai bērna dzīvībai!

Gan mātei, gan bērnam var būt apstākļi, kad dabīga dzemdību gaita var radīt nopietnus veselības vai pat dzīvības traucējumus. Piemēram, bērnam dzemdības var būt pārāk liela slodze, kas neizbēgami novestu pie dzemdību traumas vai skābekļa trūkuma.

Šaurs mātes iegurnis

Ja arī grūtniecības laikā mātei ir konstatēts normāls iegurņa izmērs, un nekas neliecina, ka dzemdībās gaidāmi sarežģījumi, tomēr pašu dzemdību laikā var atklāties, ka iegurņa izmēri neatbilst augļa galviņas izmēriem. Tas top skaidrs brīdī, kad kontrakcijas jau pilnvērtīgi sākušās, dzemdes kakliņš ir atvēries, bet galviņa, neskatoties uz labu dzemdību darbību un spiešanos sajūtu, tomēr nevirzās pa dzemdību ceļiem. Tas ir iespējams gadījumos, kad augļa galviņa ir pārāk liela, salīdzinot ar iegurņa izmēriem. Nereti tas notiek ar lieliem bērniem; arī gadījumos, kad augļa galvaskausa kauliņi neuzbīdās cits uz cita (nesaspiežas) virzoties pa dzemdību ceļiem, vai arī galviņa ir iegrozījusies nepareizi un iesprūdusi.

Ja tiek novērots, ka auglis nepareizi virzās un augļa galviņa ir ieņēmusi nepareizu pozīciju vai ir pārāk liela, attiecībā pret iegurni, stundas laikā tiek nolemts par labu ķeizargriezienam!

Priekšlaicīga augļūdeņu noplūšana un dzemdību darbības lēna norise.

Normāli būtu, ja augļūdeņi dzemdētājai noietu brīdī, kad atvēries dzemdes kakliņš. Taču mēdz būt gadījumi, kad sievietei vēl nav dzemdību kontrakciju, bet ūdeņi jau nogājuši. Šādu ūdeņu noiešanu sauc par priekšlaicīgu. Protams, kad ūdeņi noiet, lielākai daļai sieviešu sākas dzemdību kontrakcijas, taču tās var arī izpalikt. Tad talkā tiek ņemta stimulācija ar medikamentiem, kas stimulē dzemdes darbību un ir akūta nepieciešamība. Kāpēc? Pirmkārt, tāpēc, ka noejot ūdeņiem, auglis mātes puncī vairs nav aizsargāts, arī pret infekcijām, kas var skart augļapvalku, kā arī izraisīt elpošanas traucējumus. Ja stimulācijas ievadīšana tomēr pietiekami nesekmē dzemdību darbību un bērns nevar piedzimt, veic ķeizargrieziena operāciju!

Dzemdību darbības traucējumi, kas nepadodas medikamentiem

Ja kontrakciju spēks un biežums ir nepietiekams, lai noritētu normāla dzemdību darbība, tiek runāts par vāju dzemdību darbību, kuras iemesli ir:

- pārlieku liels mātes uztraukums, negatīvas emocijas

- iekšējo sekrēcijas dziedzeru darbības traucējumi

- patoloģiskas dzemdes izmaiņas (miomas, iekaisumi, u.c.) u.c. iemesli

Lai palīdzētu dzemdību darbībai kļūt spēcīgākai, mātes organismā tiek ievadīti medikamenti (stimulācijai) un ārsts novēro dzemdētāju. Ja pēc laika tomēr dzemdību darbība nekļūst efektīvāka, neskatoties uz ievadītajiem medikamentiem, jāveic ķeizargrieziens.

Augļa hipoksija jeb skābekļa trūkums

Dzemdību laikā tiek veikta augļa stāvokļa monitorēšana (tiek klausīti un mērīti sirdstonīši). Normāli ir tad, ja bērna sirds veic 140-160 sitienus minūtē, bet kontrakciju laikā - 180 sitienus minūtē. Ja konstatē, ka sirdstonīši tomēr ir novirzījušies no normas, tas var liecināt, ka auglim trūkst skābekļa. Par bērna stāvokli dzemdē liecina arī augļūdeņi. Ja tie ir iekrāsoti (nav caurspīdīgi, bet zaļgani), tas arī var liecināt par skābekļa trūkumu.

Ja konstatēta augļa hipoksija, nepieciešams ātri pabeigt dzemdības, jo skābekļa trūkuma dēļ bērns mātes miesās var nomirt. Talkā nāk ķeizargrieziens

Placentas atslāņošanās

Nopietns dzemdību sarežģījums ir placentas atslāņošanās, ko pavada asiņošana, kas var būtiski ietekmēt mātes un bērna veselību un pat apdraudēt dzīvības procesus. Šādos gadījumos nepieciešams steidzami veikt ķeizargriezienu.

Dzemdes plīsums vai tā draudi

Lai gan dzemdes plīsumi ir reta parādība, taču tie var notikt, piemēram, ja mātei ir pārāk šaurs iegurnis un bērna galviņa ir pārāk liela. Dzemdes plīsumus var provocēt arī iepriekš veiktas operācijas (piemēram, ķeizargrieziena operācija). Par briesmām liecina ļoti sāpīgas, biežas kontrakcijas, kas neļauj dzemdei ne uz brīdi atslābināties. Ja notiek plīsums, tas draud ar ievērojamu asiņu zudumu. Glābt mātes un bērna dzīvību šādā gadījumā var tikai operācija.

Nabas saites izkrišana vai sapīšanās

Nereti nabas saite aptinas ap augļa kaklu vai arī tā ir novietojusies virs galviņas - tas nozīmē, ka dzemdību ceļos tā nosprostos augļa izeju un arī skābekļa apgāde būs traucēta. Arī šādos gadījumos veic ķeizargriezienu.

Smaga gestoze

Par gestozi sauc sarežģījumus grūtniecības otrajā pusē, kas dzemdību laikā liek ķerties pie ķeizargrieziena, jo dzemdētājas stāvoklis neļauj dzemdībām noritēt dabīgā veidā. Tas var būt paaugstināts asinspiediens topošajai māmiņai, nieru darbības traucējumi (par to liecina pārāk liela olbaltumvielu koncentrācija urīnā, kā arī tūska).

Māmiņu Klubs

ĶEIZARGRIEZIENA LEKCIJA MĀMIŅU KLUBA VECĀKU SKOLĀ->>>

22. Jan 2014, 10:03

man bija, bet kāpēc tā notika nezinu.