Gardēžu klubiņa ieteikumi Lieldienām

Gardēžu klubiņa ieteikumi Lieldienām

26. Mar 2016, 00:01 Māmiņu klubs Māmiņu klubs

Lieldienas ir klusi un ģimeniski svētki, tās arī ir brīvdienas, kad ģimene ilgāku laiku pavada kopā, tāpēc rūpīgi jāpadomā ko liksim uz galda un kādus ēdienus gatavosim. Savas Lieldienu receptes iesaka pavāre Astrīda Čepe un pavārs Andris Rūmītis.

Pavārs Andris uzskata, ka Lieldienas ir ģimenes svētki ar olu kaujām un šūpošanos. Savukārt pavārei Astrīdai Lieldienas ir gan laicīgie svētki, gan kristīgie svētki. Kas ir gan Kristus augšāmcelšanās, gan pavasara atnākšana.

Protams, ka Lieldienu galda galvenā sastāvdaļa ir krāsotas olas, bet ne visiem vārītas olas iet pie sirds, tāpēc noder idejas, kā šīs olas interesantāk pasniegt un ko darīt ar olām pēc svētkiem.  

Astrīda bilst, ka ola ir dzīvība un tām noteikti ir jābūt uz svētku galda un klāt olām jāēd kas vieglāks- zaļumi(spināti, pētersīļi, spināti), kā arī jaunie dārzeņi- redīsi, arī kāds gurķītis. Lai Lieldienu galds interesantāks, var pagatavot arī pildītās olas vai kādus salātiņus.

Vieglos salātiņos var likt olas, redīsus, spinātus un vieglu jogurta vai eļļas mērcīti. Sastāvdaļas sagriež ripiņās un liek kārtās.

Tomēr ne vienmēr ģimenēm ir tāda rocība, lai pagatavotu sarežģītus un dārgus salātus, tāpēc var pagatavot arī šādus salātiņus- sajaukt rīsus, ar olām un svaigu gurķīti, sajauc salātiņus ar jogurta, krējuma vai majonēzes mērcīti.

Lieldienās jāēd olas, bet kāpēc obligāti vārītas? Var pagatavot arī īpašas ceptas olas. Tam ņemam karstumizturīgus trauciņus, kurus izsmērējam ar sviestu, iesitam olu, pārberam ar sakapātu žāvētu gaļiņu, sieru un zaļumiem.

Andris iesaka, olām klāt ēst vieglus un zaļus produktus, vajadzētu tomēr atturēties no gaļas, jo olas pašas par sevi ir smags produkts. Sakapātas olas sajauc ar kūpinātu lasi, mārrutkiem un liek kā papildinājumu uz kartupeļu pankūkām.

Ar olām var papildināt arī karstmaizes. Tostermaizi apgrauzdē, tad liek virsū sieru, olu, marinētu gurķīti, zaļumus, nedaudz majonēzi un liekam cepeškrāsnī. Klāt ēdam zaļus salātus.

Pēc Lieldienām olas var arī iemarinēt, kas ļaus pagarināt to lietošanas termiņu par vairākām dienām. Marinādei vajadzēs sinepju sēklas, kanēļa standziņu, lauru lapas, sāli, piparus, baltvīna etiķi. Šajā marinādē ieliek nolobītas olas. Andris iesaka, olas sākt mizot no platākā gala, tā vieglāk nonāks nost arī olas plēvīte.

Nozīmīga vieta un loma ir tam, kur mēs produktus iegādājamies, protams, labāk ir izvēlēties produktus no vietējiem zemniekiem. Lieldienās Andra Lieldienu grozā būs zaļumi, olas un žāvējumi. Astrīdas Lieldienu iepirkumu groziņā būs biezpiens, olas, dārzeņi, selerijas, spināti un redīsi, kā arī kāds žāvējums, lai taptu pīrādziņi.

Olu krāsošanai latvieši tomēr vairāk izvēlas sīpolu mizas, zaļumus un kādus graudus. To visu aptinot ap olu un vārot sīpolūdenī. Krāsošanas paņēmieni ir dažādi, var krāsot arī mellenēs, zilajos graudiņos, tējās un citos krāsainos šķidrumos.

Kā olas krāsoji Tu? Pastāsti interesantas receptes olu ēdieniem!20160325172923-17751.jpg