Soli pa solim, kas jāzina par sulu ražošanu

03. Apr 2016, 00:00 Māmiņu klubs Māmiņu klubs

Līga Sakne, biedrības “5 dienā” pārstāve un SIA “CIDO Grupa” bezalkoholisko dzērienu kategorijas vadītāja Baltijā 

Sulas pakās visbiežāk tiek ražotas no koncentrētas sulas, un tām piemīt gluži tādas pašas vērtīgās īpašības kā svaigi spiestajām. Izsekojot ražošanas procesam no A līdz Z kļūst skaidrs, ka arī no rūpnieciski ražotās sulas satur cilvēka organismam nepieciešamas vielas: minerālvielas, vitamīnus, antioksidantus, aminoskābes un organiskās skābes.

Koncentrēta sula ir dabīga izejviela, ko iegūst no augļa vai dārzeņa sulas iztvaicējot ūdeni. No notīrītiem un nomizotiem augļiem un dārzeņiem tiek izspiesta sula, tad no šīs sulas iztvaicē noteiktu ūdens daudzumu. Tādējādi sula tiek koncentrēta jeb sabiezināta, iegūstot dabīgu biezeni. Šī procesa pamatā ir ūdens daļas atdalīšana paaugstinātas temperatūras un spiediena režīmā.

Koncentrētas sulas kā izejvielu izmanto ražotāji, lai tās būtu vieglāk transportējamas nekā veseli augļi un dārzeņi, un cilvēki varētu dzert, piemēram, iecienītas apelsīnu, ananāsu, mango augļu sulas, kuras ražot Latvijā no veseliem augļiem būtu dārgi. No koncentrētas sulas iegūtas sulas īpašības ir līdzvērtīgas tām, kas tieši iegūta no augļiem un dārzeņiem to audzēšanas vietās. Piemēram, par apelsīnu lielākajiem audzēšanas reģioniem tiek uzskatīta Florida ASV, Kuba un Brazīlija. Par mango – Indija.

Latvijā ražotnē ūdeni un koncentrētu sulu samaisa speciālās sagatavošanas cisternās jeb tvertnēs. Tad pārbauda sausnas saturu, ar ko nosaka, vai sagatavotā sula atbilst nepieciešamajiem kritērijiem un prasībām. Kad jaukšanas process pabeigts, sulu karsē, līdzīgi, kā to darām mājās ar trīs litru burkām. Mājās mēs to darām pusstundu, bet sulu ražotnēs modernās tehnoloģijas ļauj to veikt dažās sekundēs. Līdz ar to tiek saglabāti vairāk vērtīgo vitamīnu un minerālvielas. “CIDO” stundā spēj saražot vismaz 7000 litrus sulas.

Tālāk sulas pilda kartona iepakojumā, kas to vislabāk aizsargā no gaisa un gaismas negatīvās ietekmes, tādā veidā pasargājot no bojāšanās un nodrošinot ilgu uzglabāšanas laiku. Tas ļauj ražot sulas bez konservantiem. Kartona iepakojums ir unikāls izgudrojums. Tas sastāv no sešiem slāņiem: folija aizsargā no gaismas un gaisa, polietilēna slāņi nodrošina aizsardzību no mitruma, bet kartona slānis piešķir iepakojumam formu un izturību. Pateicoties īpašajam iepakojumam, sulas neatvērtā pakā var uzglabāt ilgstoši svaigas. Atvērtās pakās  sulām piekļūst mikroorganismi un tās sāk bojāties un pelēt. Pelēšanas procesa sākšanās norāda arī uz to, ka veikalos nopērkamā sula iepakojumā ir dabīgi produkti.

Pēc šāda principa tiek pagatavotas arī “CIDO” jaunās kategorijas “Veggie” dārzeņu un augļu sulas ar biešu vai ķirbju garšu. Saskaņā ar Eiropas Savienībā (ES) un Latvijā apstiprināto sulu klasifikāciju, jaunie produkti ir 100% sulas, kas izgatavotas no dārzeņu un augļu koncentrētām sulām. Pēc to sastāva tās nodrošina enerģiju1 un sāta sajūta ilgākam laikam, līdz ar to tās var būt arī vērtīga maltīte starp ēdienreizēm. Papildus sulas ir bagātinātas ar B grupas vitamīniem, kas ir svarīgi organisma pilnvērtīgai funkcionēšanai. Saskaņā ar ES akceptētajām Veselīguma norādēm, šīs grupas vitamīni palīdz nodrošināt normālu enerģijas ieguves vielmaiņu[1].

Šobrīd Latvijā ir viens no zemākajiem sulu patēriņiem Eiropā, kā arī mēs par maz uzturā uzņemam augļus un dārzeņus, kas šobrīd ir svarīgākā produktu grupa uztura šķīvī. Tāpēc biedrība „5 dienā” un “CIDO” kopā ar veselības jomas ekspertiem ir apvienojušās sociālā projektā SULASSPĒKS, kura mērķis ir izglītot sabiedrību par sulu vērtīgajām īpašībām un to pozitīvo ietekmi uz organismu un veselību.


[1] Lai panāktu labvēlīgo ietekmi ir ieteicams lietot vismaz 500 ml produkta dienā. Pilnvērtīgs un sabalansēts uzturs ir nozīmīga veselīga dzīvesveida sastāvdaļa.