Dobeles traģēdija – nopietns trauksmes signāls institūcijām un sabiedrībai kopumā

Dobeles traģēdija – nopietns trauksmes signāls institūcijām un sabiedrībai kopumā

05. Jan 2017, 13:17 Māmiņu klubs Māmiņu klubs

Autors: “Centrs Dardedze” Preventīvā centra vadītāja Agnese Sladzevska

Vakar sabiedrību pāršalca šokējoša ziņa par Dobelē notikušo traģēdiju – divi vecāki un 9 mēnešus vecs zīdainis atrasts miris, bet turpat līdzās pie atvērta loga pusbadā bijuši vēl trīs raudoši, mazgadīgi bērni. Vai šī traģēdija bija nenovēršama? Vai tā bija nejaušība? Diemžēl nē - tas ir skaļš signāls gan visām institūcijām, gan sabiedrībai kopumā, ka kaut kas nav kārtībā gan “sistēmā” un institūciju sadarbībā, gan arī līdzcilvēku attieksmē.

Lai gan biežāk sabiedrībā tiek runāts par fizisku, emocionālu un seksuālu vardarbību pret bērniem, vēl viens vardarbības veids ir bērnu pamešana novārtā. Par šo veidu tiek runāts mazāk, taču tas ir ļoti izplatīts visos sabiedrības slāņos – no nabadzīgām līdz pat turīgām ģimenēm, kurās vecāki ir pastāvīgi aizņemti darbā. Īpaši būtu jāuzsver novārtā pamešanas riski ģimenēs, kurās vecāki lieto alkoholu vai narkotikas, kā arī kurās vecāki paši bērnībā nav saņēmuši ģimenes rūpes.

Dobeles gadījumā izdzīvojušie bērni, kuri nedēļu pavadījuši līdzās mirušiem vecākiem un badā mirstošai māsiņai, ir ieguvuši prātam neaptveramu emocionālu traumu, kas diemžēl, visticamāk, nepaliks bez sekām. Taču atbilstoši mūsu psihologu pieredzei arī vieglākos gadījumos pamešana novārtā un emocionāla vardarbība atstāj nopietnas sekas uz bērnu psihisko veselību – tā turpmākajā dzīvē var rezultēties gan depresijā, gan citos smagos psihiskos traucējumos. Tāpat šie vardarbības veidi iedragā cilvēka spējas veidot tuvas emocionālas attiecības ar citiem cilvēkiem un nākotnē ar saviem bērniem, tādējādi turpinot vardarbības ķēdi. Augsts ir arī risks, ka novārtā pamesti bērni demonstrē antisociālu uzvedību un iesaistās noziedzībā – bērni cenšas par sevi parūpēties, kā māk.

Jāuzsver, ka jebkura veida vardarbība pret bērnu ir novēršama, ja visās institūcijās ir vienota izpratne par to, kas ir vardarbība, kādas ir tās pazīmes un kādā veidā informācija par vardarbības riskiem tiek uzkrāta un nodota citām iestādēm. Spriežot pēc medijos izskanējušās informācijas, ziņas par ģimenes situāciju katrai iestādei atšķiras. Sociālais dienests medijiem raksturo ģimeni kā labvēlīgu (pat priekšzīmīgi kārtīgu), kā vienīgo riska faktoru minot trūcīgo statusu. Tikmēr policija norāda, ka ģimene bija nelabvēlīga – vīrietim iepriekš bija piemērota nošķiršana, lai aizsargātu sievieti no vardarbības, turklāt, kā vecāku ticamākais nāves iemesls šobrīd tiek minēta narkotiku pārdozēšana. Tie ir faktori, kas jau iepriekš var liecināt par augsta riska situāciju. Turklāt sieviete bija nesen dzemdējusi un noteikti bija arī medicīnas iestāžu redzeslokā.

Un te mēs atkal nonākam pie prevencijas. Mēs nevaram atļauties tikai dzēst ugunsgrēkus, kamēr blakus rodas arvien jauni. Ir ļoti būtiski jau iepriekš pamanīt un analizēt visus iespējamos riska faktorus un visām valsts un pašvaldības institūcijām – policijai, bāriņtiesai, sociālajam dienestam, medicīnas un izglītības iestādēm – radīt efektīvu sadarbības modeli informācijas apmaiņai. Šodien visām institūcijām vajadzētu sēsties pie viena galda un uzdot jautājumu – kas nav kārtībā ar informācijas apriti? Ko varam uzlabot?

Ir skaidrs, ka sociālais dienests nekādi nevar izstāvēt klāt visām ģimenēm, kas nonākušas to redzeslokā. Turklāt jābūt kādam signālam, lai informācija kādas ģimenes riskiem pie sociālā dienesta vispār nonāktu. Šeit parādās ārkārtīgi nozīmīgā sabiedrības loma vardarbības novēršanā. Katrs (!) no mums ir atbildīgs par to, lai bērni mūsu valstī būtu pasargāti. Ja mēs dzirdam, ka kaimiņos ilgstoši raud vai kliedz bērns, mums ir jāiesaistās – kaut vai piezvanot pie durvīm un painteresējoties, vai varam kā palīdzēt. Ja redzam, ka pirmsskolas vecuma bērns klaiņo apkārts viens pats, mums ir jārīkojas. Ja mēs redzam, ka veikalā vecāki pazemo bērnu, mums ir jāreaģē – ne nosodot vai kauninot vecākus bērna priekšā, bet vienkārši piedāvājot palīdzību. Arī uzmanības pievēršana – signāls: mēs redzam, ka kaut kas nav labi! - var mainīt pieaugušo rīcību pret bērnu. Nekādi attaisnojumi par to, ka tā nav mūsu darīšana, nav pieļaujami, ja mums līdzās cieš bērns. Jebkurš bērns.

Ja šis mājasdarbs – risku atpazīšana, informācijas apmaiņa un preventīva rīcība - netiks veikts ikvienā pašvaldībā, ja katrs cilvēks nesaskatīs savu personīgo atbildību ikviena bērna glābšanā, varam tikai gaidīt nākamo traģēdiju.

cecii cecii 05. Jan 2017, 18:40

Sociālo dienestu labi raksturoja Aizliegtais paņēmiens raidījumà par piekauto grūtnieci, kura bēguļo. Tur praktiski visiem bija vienalga (ar vienu izņēmumu) un vienalga bija arī bāriņtiesai un sociālajam dienestam. Un arī policijai bija vienalga. Tas vienkārši parāda, kādā sabiedrībā dzīvojam. Tā ir mūsu mentalitāte vai viensētnieka sindroms, nezinu.

lauvinja lauvinja 05. Jan 2017, 15:46

Šajā stāstā ir daudzas jocīgas un man nesaprotamas nianses, piemēram, jaunās sievietes māte, kas, zinot, ka meita ar 4 mazuļiem un vīru, kas mēdz būt vardarbīgs, nepārbauda situāciju regulāri? Kāpēc šī sieviete pati nedevās noskaidrot uz vietas un vismaz pārliecināties, ka viss labi, bet raksta iesniegumu policijai?

Kāpēc bāriņtiesa un sociālais dienests uzskata, ka ģimenē viss labi un tā nav nelabvēlīga, ja bērna māte viena (tēvam bija liegums būt kopā ar šo sievieti un bērniem) audzina 4 bērnus un pati ir bez ienākumiem? Šie apstākļi tiešām nenorāda uz potenciālām problēmām? Piedodiet, mazpilsētā jau nu sociālajam dienestam šādus gadījumus būtu jāapzin un jābūt līdzās pie vajadzības!

Un prevenciju vajag krietni agrāk, bērniem nav jārada bērni (23 sievietes vecums - 5 gadi vecākajam bērnam - 9 mēneši grūtniecības = 17 g.v. palikt stāvoklī un pēc tam izlikties vai nezināt, ka pastāv kontracepcija !!!) - lūk tā ir patiesā problēma!

Ir sabiedrība jāizglīto savlaicīgi, ne tikai jācīnās ar sekām....

Par sabiedrības vienalldzību šajā gadījumā grūti ko secināt no publiskās informācijas, vecie ļaudis, kas uz šo laiku pat nebija mājās un iespējams jau iepriekš atrāvušies no varmākas, diez vai ir vainojami. Garāmgājēji - kā tie var zināt, kas iekšā notiek - logs vaļā- vēdina, TV skan - nu skatās kaut ko , nedomāju, ka bērni non-stop raudāja skaļā balsī, visticamāk apjukuši uz visu noraudzījās.

Atslēgas vārdi laikam te būtu tuvinieki un izskatās, ka šājā gadījumā jaunās sievietes mātei un mazbērnu vecmāmiņai, tuvinieku iemaņas bijušas vāji attīstītas, kas iespējams arī ir bijis par cēloni jaunās sievietes tik ātrai ieiešanai pieaugušo dzīvē.....

cecii cecii 05. Jan 2017, 14:32

Ir jau tapis zināms, ka bija vēl 5 bērniņš, kas gāja bojā mammas vēderā. Sieviete bija grūtniece.
Šis gadījums mani pilnīgi paralizē. Man pašai nenāktu par sliktu psihologa padoms, nespēju sagremot šīs šausmas jau 2 dienas.
Ir tik daudz nesaprotamā. Kāpēc 5gadnieks, kas jau taču ir samērā pieaudzis, kāpēc neatslēdza ārdurvis un neskrēja, kaut uz policiju turpat blakus, ja durvīs bija atslēga? Kāpēc bērni neēda un bija novārguši? Policija ziņo, ka mājās bija pārtika, pat desa un cepumi. Saprotams, ka zīdainim nebija izredžu, bet pārējie? Skumji...