Uzkrājums bērnam – atbalsts startam patstāvīgā dzīvē

Māmiņu klubs
Māmiņu klubs 18. maijs 2017 00:00
347

Mūsdienās arvien aktuālāka kļuvusi tēma par uzkrājumu veidošanu savai un savas ģimenes nākotnei. Būtiskākais tajā ir mūsu bērni. Ikviens vēlas savām atvasēm nodrošināt pēc iespējas labāku startu patstāvīgajā dzīvē, tostarp iespēju saņemt labu izglītību. Tajā pašā laikā brīdis, kad jāparūpējas par bērnu mācībām augstskolā, saistās ar nopietniem izdevumiem un pārbaudījumu ģimenes budžetam. Kā liecina ERGO Baltijas valstu Drošības indeksa pētījums, domājot par materiālo un finansiālo stāvokli, 40% Latvijas iedzīvotāju ir bažas par nespēju apmaksāt bērnu izglītību. 

Pēdējos gados daudzi vecāki jau laicīgi apzina iespējas mazināt sagaidāmo tēriņu slogu un arvien biežāk interesējas par risinājumiem, kas ļauj regulāri atlikt nelielu summu, lai parūpētos par finansiālu atbalstu bērnam patstāvīgās dzīves uzsākšanā. Viens no populārākajiem šāda veida risinājumiem ir uzkrājošā apdrošināšana bērna izglītībai, par ko vairāk pastāstīt aicinājām apdrošināšanas sabiedrības ERGO pārstāvi Andri Dzikaviču.

Parasti šis uzkrājums tiek izmantots studiju finansēšanai augstskolā vai arī kādam citam mērķim – iemaksai par pirmo mājokli, auto iegādei vai patstāvīgas dzīves uzsākšanai u.tml. Daudzās valstīs tā jau sen ir ierasta prakse. Lielā daļā Rietumeiropas valstu, Skandināvijā, ASV, Kanādā vecāki jau kopš bērna piedzimšanas veido uzkrājumus atvases studiju maksas segšanai. Savukārt Baltijas valstīs šī tendence apgriezienus uzņem salīdzinoši nesen, bet priecē tas, ka uzkrājuma veidošana bērna nākotnei ierindojusies starp pieprasītākajiem uzkrājošās dzīvības apdrošināšanas pakalpojumiem.

20170517183553-97943.jpg

Par izglītību jādomā laicīgi

Tas ir īpaši būtiski tagad, ņemot vērā pieaugošās prasības pēc kvalitatīvas izglītības darba tirgū un faktu, ka studijas augstskolā izmaksā ļoti dārgi. Pēdējos gados populārākajās studiju programmās (datorzinātne, komunikācijas zinātne, informācijas tehnoloģijas, tiesību zinātne un vadības zinības) pilna laika bakalaura studiju vidējā maksa gadā ir virs 2000 eiro. Iespēja tikt valsts apmaksātajās budžeta vietās vai iegūt stipendijas mācībām ārvalstīs ir ierobežotam skaitam jauno studentu. Tā rezultātā ģimenes un paši jaunieši naudu aizņemas bankā vai no radiniekiem, bet citi vienkārši ir spiesti mainīt savus izglītošanās plānus. Pat tad, ja tiek saņemta stipendija, ir jāsedz arī dzīvošanas izmaksas, kas nav maz, īpaši, ja jaunais cilvēks pamet vecāku mājas un dodas studēt uz citu pilsētu.

Atbalsts studijām vai negaidītās situācijās

Labu startu savai atvasei patstāvīgajā dzīvē nodrošināt nebūt nav sarežģīti. Noslēdzot uzkrājošās apdrošināšanas līgumu un veicot regulāras iemaksas, veidojas uzkrājums, kas tiek izmaksāts līguma termiņa beigās kā vienreizējs maksājums vai studiju pabalsts noteiktā laika periodā, piemēram, reizi mēnesī. Kā liecina ERGO dati, pašlaik vidējā summa, ko vecāki novirza šādiem uzkrājumiem, ir 30 – 50 eiro mēnesī.

Būtiski, ka apdrošināšanas līguma darbības laikā spēkā ir arī bērna finansiālā aizsardzība ģimenes apgādnieka zaudējuma gadījumā. Piemēram, ja līguma darbības laikā kāds no vecākiem iet bojā, otram vecākam nav jāveic iemaksas un apdrošinātājs izmaksā apdrošināšanas atlīdzību.

Cik tas maksā?

Daudzi maldīgi domā, ka tas ir dārgi, tomēr uzkrājuma veidošanai pietiek arī ar nelielu ikmēneša iemaksu, ja to sāk veidot pēc iespējas ātrāk. Turklāt maksātājam ir iespēja saņemt no valsts iedzīvotāju ienākuma nodokļa atmaksu 23% apmērā no veiktajām iemaksām par dzīvības apdrošināšanu ar līdzekļu uzkrāšanu.

Piemēram, lai sakrātu mācībām augstskolā četriem studiju gadiem, kur mācību maksa gadā ir 2000 eiro, iemaksa ERGO uzkrājošās apdrošināšanas polises ietvaros var būt no 30 līdz 65 eiro mēnesī – atkarībā no tā, cik savlaicīgi tiek uzsākta krāšana. Turklāt aptuveni ceturto daļu uzkrātās summas jeb 23% būs iespēja atgūt valsts iedzīvotāju ienākuma nodokļa atmaksas veidā.

Mērķis – mācību maksa gadā ir 2000 eiro, mācību laiks 4 gadi, kopējā uzkrājamā summa 8000 EUR.

 

Vidējā iemaksa mēnesī

 

IIN atmaksa

Uzkrājums termiņa beigās*

Uzkrājums tiek veidots 10 gadus

65 EUR

14,95 EUR mēnesī jeb 1794 EUR visā periodā

8036.39 EUR

Uzkrājums tiek veidots 18 gadus

30 EUR

6.90 EUR mēnesī jeb 1490,40 EUR visā periodā

8046.74 EUR

* uzkrājums termiņa beigās aprēķināts ar vidējo prognozēto ienesīgumu 4% gadā.

Uzkrājuma laicīga veidošana ļauj pasargāt sevi no lieliem izdevumiem nākotnē un nodrošināt savām atvasēm iespēju saņem kvalitatīvu izglītību.

Vairāk uzzināt par uzkrājošo apdrošināšanu sava bērna nākotnei, dodieties uz www.ergo.lv

Lai komentētu, nepieciešams autorizēties Reģistrējies
baibms 18. maijs 2017 22:20

Par nodokļu atmaksu (to pašu sludina arī bankas), kas nav nedz banku, nedz apdrošinātāju nopelns un zinot to cik naski nodokļu politika mainās LV , manā skatījumā ilgtermiņā nevar rēķināties.
Otrs, ja sieviete ir BKA viņai par uzkrājumiem neko neatmaksā (it īpaši ja mazuļi dzimst viens pēc otra, kas var būt aptuveni 3 gadi- atmaksājamā summa var būt visai liela), tādēļ es personīgi esmu vienkārši atvērusi kontu, kur naudiņu pārskaitīt un neaiztikt to. Ja nu vienīgi notiek kāds "apvērsums" ar valūtu vai tml., tad naudai tieku klāt uzreiz bez jebkādiem pieteikumiem vismaz 3 (ir arī pat 30) dienu iepriekšējas pieteikšanas, lai nebūtu milzu soda % jāmaksā.