Smēķēšana bērna klātbūtnē ir vardarbība

Smēķēšana bērna klātbūtnē ir vardarbība

13. Oct 2017, 15:14 Māmiņu klubs Māmiņu klubs

Kopš 2013. gada Bēru aizsardzības likumā ir noteikts, ka bērna pakļaušana tabakas dūmiem ir vardarbība, tomēr speciālistiem atkal un atkal nākas par to atgādināt. Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas rīkotajā kapmaņa "Netiešā vardarbība" ir veltīta bērnu traumatismam. Un par pasīvās smēķēšanas kaitīgo ietekmi raidījumā Rīta panorāma stāsta speciālisti. 

Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas pneimonoloģe Renāte Snipe smēķēšanas kaitīgumu bērnu klātbūtnē raksturo ar piemēru no savas prakses: "Bija kāds pacients, kuram bija 3-4 gadi. Kad viņš pie mums nonāca, viņam bija ārkārtīgi spēcīgi astmas uzliesmojumi. Bija jālieto daudz medikamentu, bieži nācās kavēt bērnudārzu slimošanas dēļ.Viņi dzīvo ģimenē kopā ar vecvecākiem. Vectētiņš daudz un bieži smēķēja virtuvē un dzīvojamā istabā. Kā mamma teica, mēs dzīvojam vīra vecāku dzīvoklī, esmu ar vīratēvu runājis, bet viņš nesaprot, ka dara pāri bērnam. Viņš uzskata, ka tas ir viņa dzīvoklis un viņš var rīkoties, kā vēlas."

Pēc gada vecāki pārvācās uz citu dzīvokli, prom no vectētiņa, tas deva rezultātus. "Faktiski ar to pašu brīdi, dažu mēnešu laikā bērns slimoja daudz mazāk, astmas gaita ievērojami stabilizējās. Ja kāds smēķē telpās, tad ar toksiskajām vielām piesūcas mēbeles, aizkari, paklāji un putekļi. Putekļi ir  vistuvāk grīdai. Maziņš bērniņš visus šos putekļus, kas ir piesūkušies ar toksiskajām vielām, uzņem ļoti lielā daudzumā," skaidro  pneimonoloģe.Tas pats attiecas uz automašīnām. Jebkuram bērnam pasīvā smēķēšana ir ārkārtīgi kaitīga – viņi biežāk slimo ar dažādām dziļo elpceļu slimībām un vidusauss iekaisumu.

Renāte Snipe skaidro, ka ir pierādīts, ka, ja māmiņa grūtniecības laikā smēķē vai tiek pakļauta pasīvajai smēķēšanai, tad bērni dzimst ar mazāku svaru, ir daudz augstāks risks, ka bērniņš dzims priekšlaicīgi un šo māmiņu bērniem ir daudz lielāks pēkšņās nāves risks. Tieši tas pats stāsts ir par zīdaiņiem, kur ģimenē kāds smēķē.

Pētījumi rāda, ka smēķētāja izelpā arī vairākas stundas pēc smēķēšanas sastopamas tās pašas 7000 toksisku vielu, ko satur cigarešu dūmi. Šādam cilvēkam nevajadzētu atrasties bērna tuvumā. Lai pasargātu bērnu no smēķēšanas kaitīgās ietekmes, vispareizāk būtu vecākiem atmest smēķēšanu. Ja tomēr nespējat to bērna dēļ paveikt, tad, pirmkārt, nesmēķējiet bērna klātbūtnē. Nav pieļaujama smēķēšana telpās, arī tad, ja bērns tajās konkrētā brīdī neatrodas. Tas attiecas ne tikai uz dzīvokļiem, mājām, birojiem, bet arī uz automašīnām. Jāapzinās, ka smēķētāja izelpa ir toksiska.No 2013. gada pieņemti grozījumi Bērnu tiesību aizsardzības likumā, kas nosaka, ka vardarbība pret bērnu ir ne tikai fiziska un emocionāla viņa ietekmēšana, bet arī bērna pakļaušana nelabvēlīgām ārējām ietekmēm, tajā skaitā tabakas dūmiem.

Kā ir Jūsu ģimenē? Vai nākas saskarties ar problēmu, ka ģimenē kāds smēķē bērna klātbūtnē? Varbūt esat saskārušās ar to, ka sabiedriskā vietā kāds klaji ignorē Jūsu un bērna klātbūtni un arī nereaģē uz aizrādījumiem, pakļaujot Jūsu bērnu tabakas dūmu ietekmei?