Rīgas dome: Valsts atbalsts bērniem privātajos bērnudārzos rindas padarīs tikai garākas

Rīgas dome: Valsts atbalsts bērniem privātajos bērnudārzos rindas padarīs tikai garākas

02. Apr 2013, 09:41 Māmiņu klubs Māmiņu klubs

Iesaistoties privāto bērnudārzu līdzfinansēšanā un nosakot 130 latu pabalstu bērniem, kas nav tikusi pašvaldības bērnudārzā un izglītojas privātajās pirmsskolas izglītības iestādēs, valsts savu deklarēto mērķi - likvidēt rindas - nesasniegs, uzskata Rīgas domes Izglītības, kultūras un sporta departamenta speciālisti.

"Gluži pretēji - Rīgas pilsētas pašvaldībā šo noteikumu pieņemšanas gadījumā rinda būtiski pieaugs. No visiem bērniem, kas šobrīd saņem līdzfinansējumu, tikai daļa izmantoja iespēju pieteikties rindā no jauna. Pieņemot šo noteikumu projektu, arī šie bērni, kuri pašvaldības pirmsskolu rindā nestāv, formāli tiks reģistrēti rindā, lai būtu iespēja saņemt valsts atbalstu, un mērķis likvidēt rindas uz pašvaldības pirmsskolām netiks sasniegts," Rīgas domes izglītības speciālistu nostāju skaidroja departamenta preses pārstāve Indra Vilde.

Rīgas domes Izglītības, kultūras un sporta departaments norāda, ka noteikumu projekta paskaidrojuma rakstā netiek skaidrots, kādus aprēķinus veicot Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija noteikusi, ka valsts un pašvaldības kopējais līdzfinansējuma apjoms nedrīkst pārsniegt 130 latu. Noteikumu projektā noteiktais kopējais valsts un pašvaldības līdzfinansējuma apjoms vienam izglītojamajam nav pamatots ar konkrētiem aprēķiniem, tāpēc šāda līdzfinansējuma griestu noteikšana nav saprotama.

Noteikumu paskaidrojuma rakstā norādīts, ka, pēc 43 Rīgas privāto pirmsskolu sniegtajiem datiem, vidējā privātās pirmsskolas noteiktā mācību maksa 2012.gadā bija 170 latu, taču noteiktie līdzfinansējuma griesti nekādā veidā neliedz privātajai pirmsskolas izglītības iestādei noteikt sava sniegtā pakalpojuma izmaksas.

Vilde norāda, ka Rīgas pilsētas pašvaldība, nosakot līdzfinansējumu 93 latu apmērā, šai summai par pamatu ir ņēmusi viena izglītojamā vidējās izmaksas pašvaldības pirmsskolas izglītības iestādēs.

Šobrīd noteikumu projektā ir nosaukta kopējā summa, proti 130 latu, kas tiek plānota kā līdzfinansējums, bet nekur netiek atrunāts, cik lielu summu no tās segs pašvaldības, cik - valsts. Tāpat nav stingri definēts, ka valsts jebkurā gadījumā maksās 100 latu, jo tiek lietots jēdziens, ka valsts finansējums varētu būt "līdz 100 latiem", uzsver speciālisti.

Rīgas pašvaldība atzinīgi vērtē valsts centienus sniegt atbalstu pašvaldību pirmsskolas izglītības iestāžu rindu likvidēšanai, tomēr vienlaikus vērš uzmanību uz to, ka Ministru kabineta noteikumi paredz īstermiņa risinājumu uz četriem mēnešiem - no 2013.gada septembra līdz 2013.gada decembrim - un tas nerisinās problēmu. "Turklāt nekur nav atrunāts, kas notiks pēc šiem četriem mēnešiem, un vai arī turpmāk finansējums šim mērķim tiks paredzēts valsts budžetā," piebilda Vilde.

Kā ziņots, Izglītības un zinātnes ministrija (IZM) ir iesniegusi Saeimā grozījumus Izglītības likumā, lai tiktu izstrādāta kārtība pabalstu piešķiršanai par bērniem, kuri nav tikuši bērnudārzā. Izmaiņas paredz - "ja pašvaldība bērnam, kurš sasniedzis pusotra gada vecumu un kura dzīvesvieta deklarēta pašvaldības administratīvajā teritorijā, nenodrošina vietu bērna dzīvesvietai tuvākajā pašvaldības pirmsskolas izglītības iestādē, tā sedz pirmsskolas izglītības programmas (no pusotra gada vecuma līdz obligātai bērna sagatavošanas pamatizglītības ieguves uzsākšanai) izmaksas tās administratīvajā teritorijā esošam privātam pakalpojuma sniedzējam, kas īsteno pirmsskolas izglītības programmu Ministru kabineta noteiktajā kārtībā".

Pēc likuma stāšanās spēkā ministrija sagatavos attiecīgos Ministru kabineta noteikumus.

Kā ziņots, šogad no septembra kopējais valsts un pašvaldības atbalsts bērniem, kuri nav tikuši bērnudārzā un izglītojas privātajā pirmsskolas iestādē, nevarēs mēnesī pārsniegt 130 latu, bet valsts atbalsts būs līdz 100 latiem mēnesī, to paredz Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas izstrādātie noteikumi par kārtību, kādā tiek aprēķināts un sadalīts valsts atbalsts bērniem no pusotra gada vecuma līdz obligātai bērna sagatavošanas pamatizglītības ieguves sākšanai, ja bērns saņem šo pakalpojumu privātā izglītības iestādē.

Uz pabalstu līdz 100 latiem mēnesī varēs pretendēt tie bērni, kas pirmsskolas izglītību apgūst Izglītības iestāžu reģistrā reģistrētās privātās izglītības iestādēs, kuras īsteno licencētas vispārējās vai speciālās pirmsskolas izglītības programmas, un vienlaicīgi ir reģistrēti rindā uz vietu pašvaldības pirmsskolas izglītības iestādē.

Noteikumos paredzēts, ka valsts atbalsta apmērs vienam izglītojamam ir līdz 100 latiem mēnesī. Taču vienlaicīgi ir noteikts, ka valsts atbalsta apmērs vienam bērnam nedrīkst pārsniegt finansējumu, kādu privātajai pirmsskolas izglītības iestādei līdzfinansē pašvaldība. Līdz ar to kopējais valsts atbalsta un pašvaldības līdzfinansējuma apjoms vienam bērnam nepārsniegs 130 latu mēnesī.

LETA

meiva meiva 02. Apr 2013, 10:38 amorisita

Nebēdā par savu 300 vietu 😀 Es puiku rindā uz bērnu dārzu pieteicu uzreiz pēc dzimšanas, man ir 951 vieta. Man dārziņš "spīd" tik uz bērna 30 dzimšanas dienu, tā ka 3 klase vēl neizklausās tik slikti. 😀 Tas protams joks, ja nebūtu tik skumji.
Interesanti, kuri ir tie privātie dārziņi kur vidējā cena ir 170Ls? Es neko zemāk par 230 neesmu atradusi.
Trakākais ir tas, ka bērns jānodrošina ar bezmaksas dārziņu, bet .... Pat tad ja es atrastu līdzekļus un piemaksātu trūkstošo starpību par privāto dārziņu es uzskatu ka tā ir mana bērna apzagšana, jo arī tie 100Ls ir liela nauda, ko es varētu ieguldīt bērna attīstībā kur citur, vai vienkārši viņu uzturētu, jo bērnam taču arī jāēd, jāģērbjas ...
Reizēm rodas sajūta, ka rindas ir privāto dārziņu lobēšana.

aab aab 02. Apr 2013, 10:24

neizlasīju visu rakstu, bet šajā ziņā man ir šādas domas.
nav īpaši godīgi pret tiem, kas stāv tikai pašvaldības dārziņa rindā un nevar, ar visiem tiem 130ls, atļauties bērnu sūtīt privātajā dārziņā. sākumā jau ir ok, bet tagad padomāsim, bērns iet privātajā un stāv rindā uz pašvaldības dārziņu. bērnam pienāk tas vecums, kad ir obligāti jāiet dārziņā, tas notiek neatkarīgi no rindas. sanķ, ka bērns tiek izņemts no privātā dārziņa un ielikts pašvaldības. es pat nerunāšu par stresu bērnam. sanāk, ka bērnam, kuram vecāki nevar atļauties privāto dārziņu, paliek tā kā muļķa lomā, jo arī tas bērns stāv rindā. kāpēc gan vecāki, ja reiz izlēmuši par labu privātam dārziņam, tur arī nevestu bērnu līdz pat skolas laikam? rindas būs vēl nežēlīgas! jau ir! tad parastais mirstīgais varēs pat necerēt tikt pašvaldības dārziņā. būtu jābūt kaut kādiem stingriem noteikumiem - piem., ja bērns vēl 4-5 g.v iet privātajā iestādē, tad tur arī jāpabeidz dārziņa gaitas.
protams, ka tūlīt kāds teiks, ka ar ko mans bērns ir sliktāks par citu. ne ar ko. vecākiem būtu arī pašiem jādomā par to, ka, ja var atļauties privāto dārziņu, tad varbūt var atbrīvot savu vietu kādam pašvaldības dārziņā. ne visi var atļauties privāto dārziņu.