Kāpēc mēs nekrājam bērnu nākotnei...

iegrave
iegrave 14. aprīlis 2013 19:42
1042

 

Mēs saviem bērniem pagaidām neko nekrājam. Mūsu bērniem nav pašiem savs konts bankā, viņiem nav arī īpašas krājkasītes tālajai nākotnei. Kāpēc? Jo man un maniem vecākiem par šo lietu ir bēdīga pieredze!

1970to gadu beigās mani vecāki domāja ļoti tālredzīgi un vēlējās mums sniegt labāko ne tikai emocionālajā ziņā, bet arī parūpēties par finansiālo pusi nākotnes izglītības iegūšanai. Tā nu divi jaunie vecāki gāja uz Krājkasi, kur notika viņu abu meitu apdrošināšana. Šī apdrošināšana paredzēja, ka vecāki reizi ceturksnī iemaksā noteiktu summu, kas pēc 18 gadu sasniegšanas jaunkundzēm tiek izmaksāta. Ātrāk pie naudas tikt nevar. Laiks gāja, meitas auga lielākas un tuvojās tas maģiskais gadu skaits. Tomēr tuvojās arī jaunas vēsmas politiskajā arēnā, valsts pārvalde mainījās, nauda mainījās un solīto 1000 rubļu vietā jaunkundzes ieguva 5 lati. Lieki piebilst, cik ļoti vīlušies bija vecāki, kuri ar 5Ls nevarēja savām meitām samaksāt pat ne mēnesi jelkādas izglītības.

Šis stāsts no manas dzīves neļauj man sākt veidot uzkrājumus bankā saviem bērniem. Neliegšu, kad gaidīju savus bērnus, vienmēr pati sev vaicāju un ar vīru pārrunājām, varbūt tomēr sākt krāt, lai bērniem palīdzētu nākotnē. Tomēr acīmredzot tā vēlme nebija tik spēcīga, lai aizietu uz banku un līdz sīkumiem pārrunātu šo lietu ar speciālistiem, kuri iespējams arī mūs spētu pārliecināt. Un kas zina, šodien mūsu bērniem jau katram būtu sava naudiņa - nākotnes ieceru starta kapitāls.

Kāpēc joprojām neko neesam darījuši šajā ziņā? Man nav garantijas, ka atkal nemainīsies naudiņa, ka atkal nenotiks kādas pārmaiņas valsts pārvaldē un ka atkal labi iecerētais atbalsts pārvēršas tukšumā. Turklāt, jau kādu laiku izskatās, ka nemaz nespētu neko dižu tai kontā ieskaitīt, jo sanāk dzīvot no algas līdz algai. Nē, nē, es nesūdzos. Mēs dzīvojam labi! Mums ir jumts virs galvas, silti, paēduši, bērni izglītojas un arī izklaidēties varam atļauties. Un tieši tas ir mūsu šīsdienas redzējums, kā varam ieguldīt naudiņu savos bērnos. Mēs ieguldām viņos tagad – mēs maksājam par viņu aktivitātēm pulciņos, par dažādām izzinošām ekskursijām, koncertiem, muzeju apmeklējumiem, mēs abonējam žurnālus, ko viņi labprāt lasa un no tiem gūst informāciju un mācās. Tieši šī brīža ieinteresētība tiek atbalstīta un tas ir mūsu ieguldījums bērna nākotnē.

Kas notiks, kad bērniem būs jāizvēlas nākotnes profesija un turpmākās izglītības iespējas? Manuprāt, uz to brīdi visas mācības būs jau par maksu. Atkarībā no sistēmas, kas uz to laiku būs, arī rīkosimies. Visticamāk, liksim bērniem saprast, ka viss tiek sasniegts tikai un vienīgi ar savu darbu un ka par velti nekas šai dzīvē nenotiek. Tātad strādāsim paši un strādās arī bērni.

Brīvdienu konkurss: krāt vai nekrāt bērna nākotnei?

20130412132927-17365.jpg

 20130412092632-76477.jpg

 

Autors neiebilst, ja viņa publicētais materiāls portālā Māmiņu Klubs, bez iepriekšējas saskaņošanas ,tiek ievietots citos informācijas avotos ar hipersaiti uz viņa oriģinālo materiālu.
Lai komentētu, nepieciešams autorizēties Reģistrējies
ulula 17. aprīlis 2013 07:48

Lai arī tā situācija bija ar mani ( krāja naudu un dabūja čiku), mēs savējiem krājam jau no dzimšanas. Iespējams lomu spēlē tas, ka vīrs strādā bankā, kur attiecīgi zina kā viss notiek un nav šaubu par to.

pasakaa 16. aprīlis 2013 13:07

Mja :) Es arī reiz 5-īti dabūju :D
Tāpēc arī lielākas summas neiekrāju. Maniem bērniem būs kur dzīvot, par to ir padomāts.
Dēlam uz 18-mit būs autovadītāja apliecība, -tas dzīvē labi noderēs un priecājos, ka tas notiks jau šogad, kamēr vēl EUR nav ieviests, lai ar to pašu mazumiņu nenotiek kādi brīnumi..., bet meitai līdz pilngadībai vēl tālu. :)

iegrave 16. aprīlis 2013 10:26 diaabina

Varbūt jau tagad vajag aiziet un painteresēties, kas mainīsies eiro ieviešanas gadījumā; vai ir kādas iespējas ko mainīt, ja prognozes nav spīdošas. Lai Jums tiešām izdodas!!!(L)

diaabina 16. aprīlis 2013 09:04

Mums bija tas pats čiks ar to uzkrājumu. Bet vīram tāda nebija :D Madarai dzimstot, sākām uzkrāt. Pagaidām skats priecīgs, ka bērnam jau saripojusi apaļāka summa, jācer vien, ka eiro ieviešanas sakarā tā nepārplīsīs...

iegrave 15. aprīlis 2013 11:43 banderoso

Zaļais zelts tiešām ir vērtība(Y) Šajā ziņā mums ir zemes gabals, ko varētu pārdot nepieciešamības gadījumā, tātad mums ir brūnais zelts:D

super 15. aprīlis 2013 11:40

Mani un vīra vecāki arī šādā veidā krāja naudiņu, kad paliktu 18 gadi, saņemtu to.... bet pieredze tā pati, beigās vien bija čuššs....
Bija doma, ka ieskaitīšu citā kontā naudiņu mazajam, lai nevis krātu studijām, vai uz 18 gadiem, bet tāpat sāks skolas gaitas, vajadzēs naudiņu, vai lielākiem pirkumiem. Kaut kā neesmu vēl to sākusi darīt!
Mēs ar vīru iekrājam konkrētām lietām, lieliem pirkumiem.

Secinājums: man nav īsti uzticibas bankām, nav skaidŗibas kā būs ar eiro, kas notiks pēc pāris gadiem.

banderoso 15. aprīlis 2013 10:30

Draugs smejas, ka mums ir ideāls uzkrājums - mežs. Kas būs cērtams tieši uz bērnam pilngadību. Tā kā šis zaļais zelts vienmēr būs vajadzīgs, tad jūtos mierīga, ka nākotnē būs šāds naudas avots :)

princesemince 15. aprīlis 2013 08:57

Mums pagaidām arī ir tā, ka ieguldām bērnā šobrīd. Protams, nezinām, kā būs tad, kad viņam būs 18 un studēt vēlēsies, bet man 15 gadi šķiet ļoti ilgs termiņš. Līdz ar to varbūt kaut kādu depozītu atvērsim, kad šis studēšanas mirklis būs tuvāk. Pietiekami daudz jau to izdevumu ir arī šobrīd, lai vēl latus 20, no kā būtu puslīdz jēdzīgs uzkrājums, ieguldītu bankā.
Pašai ir nepatīkama pieredze ar uzkrājumiem, jo, sākot saņemt vecāku pabalstu, daļu summas krāju atvērtajā depozītā. Ar šī brīža prātu saprotu, ka vajadzēja darīt savādāk, bet ne par to ir stāsts. Rezultātā es pēc 2 gadiem saņēmu mazāk naudas nekā biju šajā kontā iemaksājusi. Mana lielākā kļūda bija krāt eiro, zaudējumi bija uz konvertāciju vien. Otra mana nediena bija, ka krīzes laikā % bija nekādi + valsts paņēma kaut kādu daļu, nelielu, bet tieši tik arī man pietrūka, lai būtu "pa nullēm".

Sandija Māmiņu Klubs 15. aprīlis 2013 08:44

Man bija ļoti bēdīga pieredze manā dzīvē - tieši pirms skolas beigšanas manu vecāku uzņēmums bankrotēja, līdz ar to ģimenē bija milzīgs finansiāls krahs. Man nebija nekāda atbalsta lai iestātos augstskolā, kur es ļoti gribēju mācīties, pat izturēju konkursu, bet vajadzēja maksāt nelielu mācību maksu -toreiz tie bija 350 lati gadā. Diemžēl pilnīgi nekā man nevarēja palīdzēt ne tēvs ne māte, ne ar vienu latu!
Nebija arī bagātu radu vai draugu no kā aizņemties. Es ļoti pārdzīvoju. Tad manas draudzenes mamma (lai vieglas viņai smiltis!) man aizdeva naudiņu pirmajai iemaksai, ko pēc tam atdevu, kad dabūju studiju kredītu.
Ja toreiz būtu bijis tāds uzkrājums krājkontā, tas būtu ļoti daudz ko nozīmējis un aiztaupījis krietnu devu asaru un nervu.
Tā ir šausmīga sajūta, ka ļoti gribi studēt un nav naudas!

leega 15. aprīlis 2013 08:27

es ar esmu tanī bariņā, kas 1000 ruļu vietā saņēma 5 Ls :D laikam jau arī tas ietekmē un nekrājam... varbūt vajadzētu, bet, ja godīgi, nemaz īsti nesanāk :( diemžēl

iegrave 15. aprīlis 2013 07:29

Krāt vai nekrāt - tik tiešām katra cilvēka izvēle! Tik tiešām daudziem cilvēkiem ir nācies vilties banku sistēmās un tāpēc arī nav uzticības tām. ļoti gribētos dzirdēt labos stāstus, tie iespējams uzmundrinātu un iedrošinātu. Jo palīdzēt jau bērniem ļoti gribas, tāpat kā mani vecāki ir palīdzējuši man - ļoooti. Bet arī viņi vairs nepaļāvās uz banku, bet gan uz pašu veselo saprātu un drošu vietu savā mājvietā:)

eg3107 15. aprīlis 2013 00:15

Jādomā, ka uz priekšdienām, lai arī uz kādu valūtu mūsu naudiņa mainīsies (pirmais uz eiro), tā nebūs tik liela atšķirība, zaudējums, kā ar tiem rubļiem. Mana mamma uzkrāja man naudiņu dolāros, un protams, arī pa šiem gadiem dolāra kurss bija samazinājies, bet nu saņēmu tīri labu summiņu. Ar vīru parunājot, nospriedām, ka uzkrāsim.

bebriishi 14. aprīlis 2013 20:55

Zelta vārdi...:)

Un ja vēl domā mainīt latus uz eiro, tad jau ar nezini, kā būs

aflew 14. aprīlis 2013 20:47

Paldies par aizraujošo blogu! (Y)

alexy 14. aprīlis 2013 20:31 Vavinna

Es arī nezinu, kas ar manu bērnu notiks 16.5 gadu laikā, bet zinu vienu - uzkrājumu viņam veidošu. Summa nebūs astronomiska, bet tomēr - kaut kāds pamatiņš būs. Nezinu - studijām, mašīnai, mājokļa iemaksai, varbūt pasauli apceļos vai piepildīs kādu savu sapni. Katrā ziņā - ticu, ka manam bērnam šī naudiņa noderēs un es tikai priecāšos, ka būs šādi līdzekļi, jo nauda noder vienmēr. Tos dažus ls mēnesī, tā vietā, lai notērētu niekos, var atlicināt iemaksai kontā, nav tik liela summa, lai katru mēnesi pārdzīvotu. :)

annijalise 14. aprīlis 2013 20:30

arī es reiz saņēmu 5ls, 1000 rubļu vietā, nu nav ticības un viss.
mēs labiekārtojam savu mājokli, sakārtojam vidi kur bērniem augt, un tā es domāju arī ir laba investīcija bērnu nākotnei.

aab 14. aprīlis 2013 20:30

es arī tiku pie 5 vai 7ls :D

mamma27 14. aprīlis 2013 20:27

Mums bija gluži tas pats.Māsa un es saņēmām pāris latus ,lielo rubļu vietā. Tāpēc ,lai arī mēs jaunības dullumā Adrianam SEb bankā uztaisījām kontu. iemaksājām tur tikai 65ls ,tā arī viņi tur stāv. Jo sākās krīze un nebija to lieko 10ls ko iemaksāt kontā. Tagad pēc visām tām banku krīzēm neko nekrāju. Vienīgi maisiņā smukos latiņus , un iekrāju konkrētām lietām.

Vavinna 14. aprīlis 2013 20:11

Mani vecāki nekrāja man. Kad bija labi laiki vnk lika naudiņu depozitā uz neilgulaiku un priecājas par saņemto. Lai tiktu studijaš es biju mērķtiecīga unvienģā 12 klasē jau decembrī sāku kaŗtot iestājeksāmenus. Gāju papildus pamācīties un tiku budžētā.
Par saviembērniem, ja'es vēlētos krāt, bet gluži tāpat nav uzticība. Kam es krātu- studijām? Nezinu ko bērns darīs nākotnē un varbūt nemaz nepaliks LV?!? Kā to lai izzīlē. Mājoklim? Jā, par to domājam, bet mēs arī nekrājam.

da4ux 14. aprīlis 2013 20:04

Man arī tika izmaksāti 5 LVL.

alexy 14. aprīlis 2013 20:01

Arī mūsu ģimenē ir bijusi šāda pieredze, diemžēl.