Zobu higiēnista ieteikumi, kā pārvarēt bailes no zobārsta

Māmiņu klubs
Māmiņu klubs 13. janvāris 2018 00:00
1044

Došanās pie zobārsta ir tik pat svarīga vizīte kā pie jebkura cita ārsta, kas seko līdzi bērna veselībai un attīstībai, tāpēc šo vizīti nevajadzētu atlikt uz laiku, kad mazajam ir sācis sāpēt kāds zobiņš. Pirmā vizīte pie zobārsta būtu vēlama tad, kad bērns sasniedzis divu gadu vecumu, taču ne vēlāk kā divu ar pus gadu vecumā, jo tad tā būs tikai apskate, turklāt īsa un patīkama, tāpēc bērnam visticamāk veidosies labs iespaids par to, kas notiek zobārsta kabinetā. 

Konsultē Dr. Alēna Butkēviča, Dr. Alēnas Butkēvičas zobārstniecības prakses stomatoloģe.

Nebaidi bērnus priekšlaicīgi

Daudzi vecāki zina, kā tas ir – aiziet ar bērnu pie zobārsta, taču viss velti, jo mazais nemaz nedomā atvērt muti, lai ārsts varētu apskatīt mazos, balto zobiņus.

Lai attaisītu bērns muti vaļā ar prieku, ir atarīgs tikai no vecākiem, jo bērnam tā pirmā pieredze – tā var būt fantastiska un ne tik ļoti fantastiska pieredze, faktiski, paši vecāki baidās, viņi lieto vārdus, kas ir kategoriski aizliedzams teikt: "Tu nebaidies un tev nekas nesāpēs." Tikko šie vārdi pateikti, jūs esat aizvēruši bērnam muti.

Radot savā bērnā satraukumu vēl pirms nonākšanas stomatologa kabinetā, mēs izdarām lāča pakalpojumu ārstam, kuram būs ļoti grūti iedrošināt mūsu bērnu un atklāt, ka vizīte pie zobārsta patiesībā var būt patīkama.

Pirmā reize- vēl ar piena zobiem mutē

Reizēm māmiņām un tētiem šķiet, ka došanās ar bērniņu pie zobārsta, kamēr mazajam mutītē ir tikai piena zobiņi, ir lieka laika tērēšana, jo tie tāpat izkritīs. Taču patiesībā tā gluži nav, jo viss, kas ir dabīgi veidojies mūsu organismā, mums ir vajadzīgs. Piena zobi ir paredzēti ēšanai, tāpēc tiem noteikti ir jābūt veseliem, tāpat piena zobi domāti bērna žokļa attīstībai, piena zobi ir paredzēti arī tam, lai kaula zobi varētu izaugt pareizās vietās, īstajā laikā un pēc iespējas taisnāki.

"Ja piena zobi nav ārstēti un infekcija nonāk pastāvīgajos zobos, kas domāti līdzi 80 gadu vecumam, līdz ar to pašā saknē zobs jau ir slims," atklāj dr.Alēna Butkēviča.

Sprauga starp zobiem mēdz sarukt pakāpeniski 

Reizēm vecāki straucas par to, ka starp bērna piena zobiņiem ir spraudziņas, taču uztraukumam nav pamata, tam ir savs skaidrojums. 

Kad bērns sasniedzis 6 gadu vecumu, ir iespēja noteikt, cik pareizi veidojas sakodiens un šis ir arī vecums, kad jau iespējams domāt par sakodiena koriģēšanu ortodonta kabinetā, ja tas ir nepieciešams.

Seko bērna sakodienam 

Ja sakodiens nav pareizs, zobi nespēj veikt savu funkciju, ar laiku zobiņi viens otru sāk spiest ārā no savas vietas, parādās šķirbas starp zobiem, izvirzīti zobi un vēl dažādas problēmas.

Tīrīt, tīrīt un vēlreiz tīrīt zobiņus

Caurumus zobā rada baktērija kā zobgrauzis, kas veidojas kā sakrājusies plēvīte, kas veidojas no nenotīrītas pārtikas. Salds pārtrādes laikā pārvēršas par skābi un skābe palīdz šķīdināt emalju, līdz ar to pastiprinot kariesu. Ja visu laiku mutē ir baktērijas, tās var saēst zobu, tāpēc galvenais pamatprincips ir tīrīt zobus. 

Viss sākas ar profilaksi

Lai iemācītos pareizi kopt zobiņus, vēlams doties pie zobu higiēnista, kurš gan vecākiem, gan bērnam parādīs, kā katru rītu un vakaru tīrīt zobiņus, jo tas, kāpēc mēs galvenokārt ejam pie zobārsta un zobu higiēnista, lai mūsu zobiņi būtu veseli, lai nepieļautu slimību veidošanos, zobiņu labošana jau ir sekas tam, ka neesam gana cītīgi tīrījuši zobus.

Pareizas zobu tīrīšanas anatomija 

Svarīgi paturēt prātā, ka tīrot zobiņus, kustības sākas no smaganām, tāpat jāatceras notīrīt zobu virsmas. Vēlams, lai māmiņa vai tētis palīdz bērnam tīrīt zobiņus līdz mazais sasniedzis 7 gadu vecumu, taču arī pēc tam ir jālūko, cik labi tas bērnam padodas.

Kad esam apguvuši zobiņu kopšanas mācību un arī stomatologs ir pārbaudījis vai visi mazie zobiņi ir veseli, vēlams atcerēties, ka pie zobārsta un zobu higiēnista ir jādodas regulāri.

Regulāras vizītes pie speciālista

No sākta gala līdz mūža galam pie zobu higiēnista vajadzētu doties reizi  6 mēnešos. Kāpēc? Jo jau pēc 6 mēnešiem ir apnicis tīrīt bērnam zobs, tā ir motivācija, zobārsts pārbauda, vai tīrīts pareizi, var pielabot rociņu, kā pareizi iztīrīt smaganas, smaganu kakliņus, zobiņus. Tāpat katrus 6 mēnešus ieraudzīs vismazāko caurumiņu un tā būs vismazākā plombīte, bez anestēzijas, bez sāpēm, pēc gada var būt par vēlu.

 

Noteikti paturēsim prātā, ka mūsu bērnu zobiņu veselība ir mūsu atbildība, mēs esam tie, kas var radīt bērnos drošības sajūtu, vedot viņus pie zobārsta, mēs esam tie, kuriem jāiemāca bērniem par zobiņiem rūpēties, ja mēs – māmiņas un tēti neko nedarīsim, mēs nevaram gaidīt, ka mūsu bērnu zobiņi būs veseli, tāpēc rūpēsimies par bērnu veselību, jo no tā atkarīga viņu dzīves kvalitāte.

Māmiņu Klubs

Autors neiebilst, ja viņa publicētais materiāls portālā Māmiņu Klubs, bez iepriekšējas saskaņošanas ,tiek ievietots citos informācijas avotos ar hipersaiti uz viņa oriģinālo materiālu.
Lai komentētu, nepieciešams autorizēties Reģistrējies