Veicini bērna attīstību ar dziesmām

Veicini bērna attīstību ar dziesmām

02. Jul 2018, 00:00 Māmiņu klubs Māmiņu klubs

Bērniem mūzika patīk, īpaši jau dziedāšana. Taču dziesmas viņus ne tikai izklaidē, bet arī palīdz attīstībā spert aizvien jaunus un jaunus soļus.

Katrs bērns ir muzikāls

Principā muzikāls ir katrs bērns - vai viņš to zina vai nē, vai viņu īpaši uz to mudina, vai nē. Jau sešu mēnešu vecumā Tavs mazais var kustēties līdzi mūzikas ritmā. Tiklīdz viņš māk stāvēt, vari sagaidīt pirmos mēģinājums „dejot. Ja mazulim sekmēsi šo dabisko tieksmi pēc mūzikas, tad divu līdz trīs gadu vecumā bērns varēs nodziedāt priekšā dziedātas dziesmas, bez tam melodija tiks apgūta ātrāk, nekā vārdi. Līdz ar to sākas laiks, kad mazulis trallina un lalina pats sev priekšā. Vecumā starp trīs un četriem gadiem bērns jau spēj mierīgi nosēdēt un tikai klausīties, lai iemācītos kādu jaunu dziesmu. Galu galā ap četru, piecu gadu vecumu bērni mācās aizvien ātrāk un pamatīgāk, bez tam var jau savas mīļākās dziesmas nodziedāt no galvas.

Mazi bērni izdzīvo savu sajūsmu par mūziku pavisam brīvi un nepiespiesti. Viņi kustās tā, kā grib un dzied tik skaļi, cik spēj, jo vēl nav iemācījušies, kas skan „šķībi” vai izskatās „dīvaini”. Parūpējies, lai Tavs mazulis varētu pēc iespējas ilgāt šādi izdelverēties, tas stiprinās viņa pašapziņu un Tev pavisam ātri parādīs, kādi ir viņa patiesie talanti.

Kopīga dziedāšana

Dziedāšana ir vienkārša. Balss vienmēr ir līdzi un, lielos vilcienos ņemot, jau no dzimšanas spējīgs „dziedāt” ir katrs zīdainis. Tikai veicinot šo dziedāšanu iedzimtā spēja attīstās tālāk vai arī sarūk. Tieši tādēļ Tev jāsāk dziedāt pēc iespējas ātrāk. Vislabprātāk bērni dzied kopā ar saviem vecākiem. Kopā iemācīties kādas dziesmas tekstu un melodiju, tas ir patiesi aizraujoši, kā arī bērniem daudz ko dod. Bez tam, Tu esi daudz labāka par CD atskaņotāju, jo kādu pantiņu vai rindiņu vari atkārtot tik reižu, cik vien jūs abi gribat. Nebaidies dziedāt, ja uzskati, ka neesi muzikāla, kā arī centies to darīt, ja ikdienā dziedāt Tev ne īpaši patīk – vienkārši dari to mazā dēļ! Varbūt bērnam padziedāt laiku pa laikam var arī omīte vai opaps?

Dziesma kā palīgs attīstībā

Mūzika un īpaši jau dziedāšana attīsta ne tikai bērna muzikālos talantus, bet arī veicina bērna radošumu, viņa vēlmi mācīties un sociālās spējas. Dziedāšana padara Tavu mazuli laimīgu, palīdz vieglāk apgūt valodu un sniedz viņam drošību. Teksts, kas visu laiku atkārtojas, un dziesmas struktūra „pantiņš-piedziedājums-pantiņš” bērnā attīsta uzticēšanos un drošību, ka dzīvē visam ir noteikta kārtība. Dziedāšanu vajadzētu uztvert kā beznosacījumu pasākumu. No sākuma bērna dziedājumam nav jābūt tehniski pareizam vai jāskan ļoti harmoniski. Tavs uzdevums ir atbalstīt bērnu tajā, ko viņš dara. Ļauj mazajam klausīties dažādu stilu mūziku un neuzspied uzreiz vai nu tikai bērnu dziesmas, vai tikai klasiku, vai tikai roku. Kas zina, varbūt Tavam mazajam patiks „šlāgeri”, kurus Tu nevari ciest?

Dziedāšana uzlabo veselību

Agrīna bērnu dziesmu apguve un regulāra dziedāšana kopā ar mazuli attīsta viņa koncentrēšanās spējas, nostiprina atmiņu un veicina bērna spēju improvizēt.

Dziedot mazais kļūs arī emocionāli stabilāks un kopumā ņemot būs arī veselāks! Tipiskās bērnu dziesmas, kas ir zināmas jau no paaudzes uz paaudzi, ir raksturīgas mūsu kultūrai un palīdz bērnam justies piederīgam savai tautai un izveidot savu paštēlu.

Bērnu dziesmas, tai skaitā šūpuļdziesmas, sniedz kopības sajūtu un tad, kad Tavs bērns jau būs pieaudzis, atceroties bērnību, viņu pārņems siltas sajūtas.

To, ka bērnībā dziedātās dziesmas nav aizmirstamas, apliecina arī māmiņa Aiga: „Mana mamma ir beigusi mūzikas skolu un vienmēr ir bijis mūzikai ļoti tuvu stāvošs cilvēks, tādēļ bērnībā kopā daudz dziedājām. Es tikai aptuveni atceros dažas dziesmas, bet galvenā ir noskaņa, kas palikusi prātā. Zinu, ka dziedājām pirms gulētiešanas, guļot kopā vecāku lielajā gultā visu repertuāru, līdz istabā bija tumšs. Tā ir tik milzīga tuvības un kopības izjūta! Diemžēl, pašai man „lācis uzkāpis uz ausīm”, tādēļ nevaru noturēt meldiņu pat „Velc, pelīte...”, tomēr šad un tad ar meitu padziedam, kaut gan viņai savos nepilnos divos gados balss „skanīgāka” par manu.„

Dziesmas aug kopā ar bērnu

Jūs varat dziedāt kopā vai arī kanonā, proti, to pašu dziesmu, tikai katrs uzsākot dažādos laikos. Muzikālie eksperimenti bērniem sagādā daudz prieka un mudina eksperimentēt vēl. Pirmās dziesmas tiek apgūtas pēc dzirdes, bet, sākot jau iet skolā, būtu jāapgūst notis. Tas sniedz iespēju labāk iemācīties arī nepazīstamas un sarežģītākas dziesmas un veidos pamatu mūzikas stundām. Šajā vecumā bērni var sākt apgūt klasisko mūziku, jo galu galā – ar vecumu aug arī prasības! Svarīgi ir Tev visu laiku sekot līdzi, lai bērnam muzicēšana sagādātu prieku, tad arī turpmāk viņš mūzikas jomā gūs tikai jaunus panākumus!

Kādas dziesmas jūs dziedat kopā ar bērniem?