Vecāku ABC: Bērniņa attīstība 1. gadā

21. Mar 00:00 Māmiņu klubs Māmiņu klubs

Pirmajā dzīves gadā bērniņš piedzīvo visstraujāko attīstību. Kas jāzina par mazuļa attīstību šajā laikā?

Ģimenes ārste, Māmiņu Kluba Vecāku skolas lektore Jekaterina Āboliņa norāda: “Strikti netiek vērtēts, ka tad, ja bērns noteiktā vecumā vēl kaut ko neprot, viss ir slikti. Mēs dodam kādu laiku, jo reizēm ir situācijas, kad bērns vizītes laikā vēl kaut ko nedara, taču jau pēc dienas vai nedēļas viņš to ir iemācījies.” Viņa uzsver, ka katrs bērns attīstās savā tempā.

Vienlaikus ģimenes ārste skaidro, ka lielāka vērība bērna attīstības tempam tiek pievērsta gadījumos, kad ir bijuši sarežģījumi dzemdībās, piemēram, mazulis guvis dzemdību traumu, bijušas galvas traumas, asins izplūdumi galvā, smagas dzemdības ar reanimāciju, stacionēšanu slimnīcā vai arī bērniņš guvis infekcijas. “Tad rūpīgāk sekojam līdzi, jo jebkādas pataloģijas vai infekcijas var potenciāli ietekmēt bērna attīstību,” saka ģimenes ārste Jekaterina Āboliņa.

Visiem zināmi bērnu attīstības posmi, taču vai jāuztraucas, ja mazais kādu no šiem posmiem izlaiž? “No fizioloģiskā viedokļa ir labāk, ja viņš vispirms rāpo un tikai tad ceļas kājās, tomēr bieži vien arī šie bērni atgriežas pie rāpošanas,” stāsta ģimenes ārste. Viņa norāda, ka tāpat tiek pievērsta vērība arī mazuļa garīgajai sfērai: kad bērns pirmajos mēnešos sāk smaidīt, vai mazulis sāk izrādīt citas emocijas, veido acu kontaktu ar mammu un spēj atpazīt savus cilvēkus un atbilstoši reaģēt. Tāpat arī speciālisti seko līdzi mazuļa runas attīstībai.

“Vecākiem būtu vairāk jārunā ar saviem bērniem,” mudina ģimenes ārste Jekaterina Āboliņa.