Kur Latvijā meklēt nodarbības bērnam par dabu?

Māmiņu klubs
Māmiņu klubs 9. augusts 2017 00:00
511

Latvijas daba spēj aizraut, ja vien spējam tajā saskatīt interesanto un unikālo. Tāpēc ir ļoti noderīgi, ja bērnam varam palīdzēt viņa izziņas procesā un piedalīties tajā, pastāstot par dzīvnieku un augu pasauli.

Tomēr, ja šajā jautājumā nejūtamies tik spēcīgi vai arī vēlamies gūt plašāku ieskatu un saņemt atbildes uz dažādiem jautājumiem, ir vērts kopā ar bērnu apmeklēt kādu no nodarbībām, kurās profesionāļi dalās ar aizraujošiem stāstiem par dabu mums visapkārt.

Kur šādas nodarbības meklēt? Lūk, Māmiņu Klubs apkopojis informāciju par dažām no tām.

Dabas aizsardzības pārvaldes organizētie pasākumi  un Dabas izglītības centrs “Meža māja”

Centra lielākā mērķauditorija pavasara un rudens sezonā ir skolēnu grupas, kas apmeklē dabas izziņas nodarbības, savukārt ģimenēm ar bērniem pieejami centra organizētie publiskie izziņas pasākumi, kas aptuveni reizi mēnesī norisinās gan “Meža mājā”, gan citur Ķemera Nacionālā parka teritorijā. Tādas ir, piemēram, Putnu dienas, Sikspārņu nakts. Publiskie pasākumi parasti norisinās bez iepriekšējas pieteikšanās.

Dabas izglītības centrs “Meža māja” internetā

Kā norāda Dabas aizsardzības pārvaldes pārstāvji, tās organizētie pasākumi faktiski ir piemēroti apmeklējumam ģimenēm ar bērniem, jo to saturs veidots tā, lai ikviens ģimenes loceklis varētu atrast savam vecumam piemērotas aktivitātes. Tiesa, pirms tam būtu ieteicams iepazīties ar pasākuma programmu vai arī sazināties ar atbildīgo par pasākuma organizēšanu.

Informāciju par Dabas aizsardzības pārvaldes rīkotajām aktivitātēm var atrast speciāli izveidotajā Pasākumu kalendārā gan mājas lapā, gan Facebook. Visi pasākumi, izņemot Līgatnes dabas takās organizētos, kuru apmeklējumam jāiegādājas ieejas biļete, ir bezmaksas.

Lūk, daži pasākumi, kurus Dabas aizsardzības pārvalde aicina apmeklēt vēl šogad:

05.08.2017  Rāznas Nacionālā parka pirmā Ceļotāju diena
26.08.2017  Ziemeļvidzemes biosfēras rezervāta Ceļotāju dienas
27.08.2017  Ziemeļvidzemes biosfēras rezervāta Ceļotāju dienas
02.09.2017  Sēņu diena
09.09.2017  Vides instalācijas objekta “Uguns” atklāšana
19.09.2017  Sēņu diena “Nāc ar lielo sēni uz Lielo Liepukalnu “
29.09.2017  Kuplastes vāveres diena
30.09.2017  Eiropas Putnu vērošanas dienas
01.10.2017  Eiropas Putnu vērošanas dienas
28.10.2017  Lecīgo zaķu diena
25.11.2017  Karaliskā aļņa diena
25.11.2017  Daba aizmieg. Ko nu?
16.12.2017  Satiec Zvērus tumsā!

Pasākumu sarakstā var būt izmaiņas, tāpēc pārvalde aicina aktuālajam sarakstam sekot līdzi kalendārā.

Dabas aizsardzības pārvalde kopā ar Pasaules dabas fondu šogad aizsākusi projektu “Dabas brīvdienas”. Tās ir dabas vērtību apsaimniekošanas talkas dažādās Latvijas vietas un, iespējams, lielisks variants, kā ģimenei kopā ar bērniem būt tuvāk dabai un palīdzēt tai saglabāt savu unikalitāti.

20170725070344-36945.jpg

Latvijas Dabas muzejs

Nodarbības bērniem par dabu aicina apmeklēt arī Latvijas Dabas muzejs. Ģimenēm ar bērniem vecumā no 5 līdz 12 gadiem ekspozīcijā – izziņas istabā “Par Zemi, Sauli un mums” sestdienās tiek piedāvātas īpašas nodarbības. To laikā iespējams izzināt dažādus procesus uz Zemes, piemēram, klimatu un laikapstākļus, gadalaiku veidošanos, dzīvās būtnes un to pielāgošanos dzīvei dažādās vietās. Tāpat arī nodarbības laikā tiek izmantoti muzeja palīglīdzekļi: kartes, telūrijs, modeļi, spēles, muzeja priekšmeti. 

Kā norāda Latvijas Dabas muzeja sabiedrisko attiecību speciāliste Polīna Šķiņķe, nodarbības laikā tiek apmeklētas vairākas muzeja telpas un bērni muzejpedagoga vadība veic vairākus uzdevumus – aizpilda darba lapu, atrisina krustvārdu mīklu, savieto pareizi dažādus attēlus, noskatās videofilmas fragmentus u.tt.

Latvijas Dabas muzeja nodarbības atsāksies š.g. septembrī. Vairāk informācijas par tām meklē šeit.

20170726064513-59844.jpg

Muzejā pieejamas arī nodarbības skolēnu grupām par dažādām dabaszinātņu tēmām: zooloģiju, ģeoloģiju, ģeogrāfiju, paleontoloģiju, botāniku un antropoloģiju. Piemēram, nodarbība "Latvijas zvēru pēdas un grauzumi", "Lido gājputni", "Ieskatīsimies zemes dzīlēs!", "Ceļojums pa kontinentiem", "Ko ēda sentanē?", "Raibā sēņu pasaule" u.c.

Rīgas Zooloģiskais dārzs

Mācību nodarbības, kas aptver mācību standartu un dabaszinātņu, bioloģijas un ģeogrāfijas programmas jautājumus, skolēnu grupām piedāvā arī Rīgas Zooloģiskais dārzs.

Nodarbībās tiek iekļauta ekskursija, tiešā saskare ar dzīvniekiem, darba lapu aizpildīšana un speciālistu stāstījums par attiecīgo jautājumu. Nodarbības aicināti apmeklēt bērni jau no 1.klases un, kā norāda Rīgas ZOO pārstāvji, mācīšanās zoodārzā ir lielisks veids, kā zinību apguvi padarīt interesantāku.

Taču Rīgas Zooloģiskajā dārzā iegūt plašāku informāciju par dzīvnieku pasauli var ne tikai skolēnu grupas, bet arī ģimenes ar bērniem, jo regulāri tiek rīkoti dažādi tematiski pasākumi.

Vēl šogad varat pagūt apmeklēt Rīgas Zooloģisko dārzu un uzzināt daudz jauna:

  • līdz 31.augustam Rīgas ZOO notiek dzīvnieku barošanas demonstrācijas, kuru laikā noteiktā vietā un noteiktā laikā tiek barots noteikts dzīvnieks. Lai barošana būtu izzinošāka apmeklētājiem, zooloģiskā dārza darbinieki tās laikā arī sanākušajiem pastāsta par dzīvniekiem.
  • No 18. līdz 20.augustam Rīgas svētku laikā zooloģiskajā dārzā ieejas biļete būs par 1 EUR lētāka. Apmeklētājiem tiks piedāvāta izzinoši pētnieciska taka par bruņurupučiem. Saņemot pie kases ceļa lapu, pēc tās vadoties varēs apciemot dažādus zoodārzā mītošos bruņurupučus un uzzināt par tiem interesantus faktus.
  • Oktobra sākumā zooloģiskajā dārzā norisināsies tradicionālās Dzīvnieku dienas. Šo dienu ietvaros būs arī darbošanās, savukārt visi apmeklētāji, kuru vārdā vai uzvārdā noslēpts kāds dzīvnieka nosaukums, varēs saņemt atlaidi ieejas biļetēm.

Vēl līdz gada beigām Rīgas Zooloģiskajam dārzam padomā ir dažādas akcijas, kuru ietvaros varēs saņemt atlaidi zoodārza apmeklējumam. Tāpēc atliek vien sekot līdzi informācijai un izmantot iespēju!

Dabas koncertzāle

Nākamgad noteikti seko līdzi Dabas koncertzāles piedāvājumam! Organizatori šajos pasākumos iekļauj ne tikai koncertu, bet aicina arī uz izziņas darbnīcām. Šogad dabas mīļotāji tikās Dvietes palienē un Burtnieku novada palieņu pļavās, taču katru gadu koncerta galvenā tēma un arī norises vietas mainās. Aktuālajai informācijai seko līdzi šeit.

Nodarbības citviet Latvijā

Dabas skolas tiek organizētas ne tikai Rīgā, bet arī citās Latvijas vietās, tāpēc aicinām apmeklēt tuvāko Tūrisma informācijas centru vai meklēt par tiem informāciju pašvaldībā.

Tā, piemēram, augusta beigās vēl vari ar savu ģimeni apmeklēt Kazdangas pils organizētās dabas nodarbības ģimenei.

28. un 29.augustā varēsiet smelties informāciju par Kazdangas parkā augošajām sēnēm, uzzināt, kādus produktus var pagatavot no sēnēm un būt klāt sēņu izstādes veidošanā. Nodarbības vada ornitologs Ritvars Rekmanis.

20170727065953-69972.jpg

Kazdangā ir ļoti plašs parks, kas sniedz ļoti daudzveidīgu informāciju, ir tikai jāprot to saskatīt un saklausīt. Šeit notiek dažādi pasākumi par vides un ainavu tēmu. Pērn nodarbības norisinājušās no aprīļa līdz pat novembrim.

Jānorāda, ka Kazdangas muzejs, sadarbībā ar ornitologu Ritvaru Rekmani 5. - 9.klašu skolēniem piedāvā arī muzejpedagoģisko nodarbību “Putnu daudzveidība”. Nodarbības mērķis ir iepazīstināt skolēnus ar Latvijas putnu daudzveidību un veidot iemaņas dabas vērošanā. Šajā nodarbībā tiek sniegts neliels ievads par dabas vērošanu un tai nepieciešamo inventāru. Pēc tam skolēni ornitologa pavadībā dosies dabā mācīties atpazīt putnus pēc izskata un dziesmas, veic atpazīto putnu reģistrāciju. Maksa par šādu nodarbību- 2,12 EUR no personas.

20170726065856-13202.jpg

Vai arī Tavā apkārtnē ģimenēm ar bērniem tiek piedāvātas dažādas nodarbības par dabu? Pastāsti par tām komentāros!

 

Rubrika par bērnu rotaļāšanos - Huggies® Rotaļu zeme"

20170629095820-48787.jpg

Lai komentētu, nepieciešams autorizēties Reģistrējies
lauvinja 9. augusts 2017 08:48

Vislabākās atsauksmes par nodarbībām un pasākumiem Meža mājā! Superīgi cilvēki, zinoši un ļoti, ļoti labi darbojas ar bērniem! Super!

Jāsaka, ka šī nav vienīgā vieta, kur Latvijā tiek īstenotas vides izglītībasprogrammas Dabas aizsardzības pārvaldes paspārnē, ir vēl citas: Rāznā, Līgatnē, Slītere, Ziemeļvidzeme, Kocēnos -
vairāk informācijas šeit:
https://www.daba.gov.lv/public/lat/vides_izglitiba/dabas_izglitibas_centri/

Starp citu, no šiem centriem speciālisti dodas arī uz skolām, ja tos uzaicina, kas ir bezmaksas pasākums, tāpat kā nodarbības šajos centros. Protams, iepriekš par visu jāvienojas.

Arī Latvijas valsts meži realizē vides izglītības programmas dažādām vecuma grupām (arī pirmskolai) https://www.lvm.lv/sabiedribai/skolam ;

Internetā apgūstamas zinības spēle mežotājs https://www.lvm.lv/sabiedribai/skolam/2014-01-28-11-45-41

Iesaku aizbraukt Jaunmoku pilī uz meža muzeju, īapši forši tas droši vien būtu grupā un ar gidu http://www.jaunmokupils.lv/muzejs/

Ja dabas pētniecība interesē vairāk, tad skolēniem Rīgā (gan jau arī citviet) tiek piedāvāti dažādi pulciņi http://www.iksd.riga.lv/upload_file/Izglitiba_pievienotie/0_2016/08_2016/Katalogs_2016_web_kliks.uz.satura.pdf