Kas veicina un kas kavē bērniņa attīstību

Kas veicina un kas kavē bērniņa attīstību

26. Mar 2017, 00:00 Māmiņu klubs Māmiņu klubs

Māmiņas ik dienas jautā par to, kā veicināt bērniņa attīstību un katru reizi atbildam- uzticēties savām sajūtām!

Kas veicina bērna attīstību?

Veicina viss, ko māmiņa dara! Liela nozīme ir vecāku informētībai par bērna attīstības posmiem. Bērnu attīstīs arī saskarsme ar citiem, pakāpeniski saskarsmes personu loku paplašinot. Arī jauniem iespaidiem un situācijām ir attīstoša nozīme, tikai jāvēro, vai bērns jaunās situācijas uztver pozitīvi un nav pārlieku jūtīgs attiecībā pret tām! Bērnam ļoti būtiska ir arī drošība un stabilitāte ģimenē.

Jebkuras nodarbības, ko vecāki veic ar bērnu mājās, stimulē viņa attīstību - lasīšana priekšā, dziedāšana, runāšana, un konsekvents dienas režīms. Tāpat pastaigas un veselīgs uzturs ir ļoti svarīgs, lai bērns pilnvērtīgi attīstītos.

Kas bremzē bērna attīstību?

Pirmajos divos - trīs bērna dzīves gados vēlams, lai māte vai tēvs pavada pietiekoši daudz laika kopā ar bērnu. Diemžēl vecāku ilgstoša prombūtne darbos bērnu negatīvi ietekmē.

Attīstību bremzējošs faktors ir arī pārlieku liela bērna aprūpe, kad māte visu izdara bērna vietā vai slāpē bērna iniciatīvu darboties.

Mātes psihoemocionālais stāvoklis vistiešākā veidā ietekmē bērna pašsajūtu - ja māmiņa ir bēdīga, nervoza, satraukta vai cieš no pēcdzemdību depresijas, bērns to visu sajūt un uztver kā savējās sajūtas! Protams, arī nesaskaņas ģimenē iespaido bērna attīstību un var pat bremzēt to.

Arī pārāk agrīnas bērnu dārza gaitas diemžēl atstāj drīzāk negatīvu iespaidu. Savukārt, ja vecāki nekur bērnu neved, arī tas var kalpot kā attīstību bremzējošs fakts.

Stingri sodi, autoritatīva vecāku uzvedība un nenodarbošanās ar bērnu, grāmatiņu nelasīšana priekšā vai pasaku nestāstīšana, izolācija no apkārtējās vides, nerunāšana ar bērnu, vai tikai fizioloģiska pieeja (paēdis, apģērbts) - faktori, kas neveicina bērna intelektuālo attīstību.

Kādas nodarbes var veicināt runas un citu spēju attīstību?

Runu un valodu, tātad arī domāšanu, var veicināt ar vienkāršām darbībām, ko ikviens vecāks var veikt mājas apstākļos darbojoties ar savu mazuli:

- lalināšana, bubināšana un smaidīšana trenē sejas un mutes muskulatūru;

- pasaku, grāmatu lasīšana palīdz veidot vārdu krājumu un jēdzienu izpratni;

- logopēds var ieteikt veikt arī sejas muskulatūras masāžu vai spļaušanu, svilpošanu, klakšķināšanu, kas bērnam attīstīs runu;

- viss, ko bērns dara ar saviem pirkstiem, ietekmē smadzeņu darbību un attīsta maņas, jo runas centri atrodas smadzenēs!

- māmiņām īpaši jāstimulē bērna labā rociņa. To var darīt tā - atvērtai plaukstiņai no katra pirkstgala līdz plaukstam vidum novelk ar vates pikucīti. Arī zīmēšana, gleznošana un darbošanās ar pirkstiņkrāsām, pogām, krellēm, zīlēm, kastaņiem pūpoliem stimulēs pirkstiņu, tātad, arī smadzeņu darbību;

- veselīgas un attīstošas būs pastaigas ar basām kājām pa smiltīm, čiekuriem, rotaļas ar bumbu vai spēlēšanās ar dažādas formas un lieluma priekšmetiem.

Šīs ir elementāras un viegli izpildāmas darbības mājās, kas tikpat labi, kā bēbīšu skoliņas, var dot bērna attīstībai nepieciešamos impulsus!

Māmiņu Klubs

Kā Tu veicini sava mazuļa attīstību?