Kad apmeklēt fizioterapeitu?

Kad apmeklēt fizioterapeitu?

15. Jun 2018, 00:00 Māmiņu klubs Māmiņu klubs

Konsultē “Veselības centrs 4”fizioterapeite Lolita Keberga 

Bērnu fizioterapeitu ieteicams apmeklēt vecākiem vēl pirms mazuļa nākšanas pasaulē. Gaidot bērniņu, fizioterapeits var ieteikt, kā bērnu pareizi aprūpēt, nēsāt, barot, ģērbt, pārvietot un mazgāt. Vēl pirms mazuļa piedzimšanas svarīgi iekārtot atbilstošu un drošu vidi. Lai attīstība noritētu veiksmīgi, svarīgi izvēlēties atbilstošas, viņa vecumam piemērotas rotaļlietas. Pēc bērna piedzimšanas ieteicams vēlreiz apmeklēt fizioterapeitu kopā ar mazuli, kad teoriju jau varēs realizēt praktiski. 

Ja tomēr šķiet, ka bērna attīstība nenorit pēc „plāna”, vērts konsultēties ar speciālistu. Nākot pie fizioterapeita, vecākiem jābūt gataviem atbildēt uz jautājumiem, piemēram, kā bērns ikdienā tiek pārģērbts, turēts, barots, jo dažreiz speciālas nodarbības vajadzīgas nevis bērnam, bet vecākiem, kas palīdz bērniem augt un attīstīties.

Dažreiz bērnu vajag tikai novērot, dažreiz nepieciešams rehabilitācijas kurss. Fizioterapija nepieciešama tādos gadījumos, ja bērnam pazemināts tonuss, tad to var labot ar masāžu, vingrošanu un speciāli attīstošu vidi. Gadījumos, ja muskulatūras tonuss ir paaugstināts, var palīdzēt speciāla pozicionēšana un handlings, kas ir īpaši aktuāli pāragri dzimušiem bērniem.

Ar steigu jāmeklē fizioterapeita palīdzība, kad bērnam iestājas pauze motorajā attīstībā, piemēram, ja bērns uzsāk rāpot, bet pēc brīža vairs nerāpo. Tad noteikti jānoskaidro iemesls un jācenšas novērst problēmu. Fizioterapija nepieciešama, ja bērnam ir tādas iedzimtas patoloģijas kā šķībais kakls, gūžas displāzija, greizas pēdas, ka arī pleca nervu (plexus brahialis) pinuma bojājums, dzemdību traumas (salauzts atslēgas kauls utt.).

Ja 3-5 gadu veciem bērniem ir grūtības tādās aktivitātēs, kā lēkāšana, skriešana, kāpšana pa trepītēm, riteņbraukšana viņi ātri piekūst, bieži paklūp un krīt, būtu nepieciešama fizioterapeita konsultācija. Pēc funkcionālās izmeklēšanas fizioterapeits izstrādās speciālu vingrojumu kompleksu, kas palīdzēs bērnam būt aktīvam, uzlabos līdzsvara sajūtu un koordināciju, kā arī novērsīs uzmanības traucējumu sindromu.

Laikus uzsākta terapija palīdzēs novērst balsta – kustību aparāta traucējumus. Ja būs greizas pēdas, bērns nevarēs pareizi piecelties, stāvēt un staigāt, bet ja būs šķībs kakls, bērnam var rasties sejas un kakla asimetrija, ka arī sāpes. Visas šīs patoloģijas var veiksmīgi ārstēt ķirurģiski (smagos gadījumos) un konservatīvi, pielietojot pozicionēšanu, speciālas ortozes, vingrošanu, masāžu un bērnu kinezioloģisko teipošanu.

Ja bērnam konstatēta skolioze, var palīdzēt K. Šrotas skoliozes terapija. Šī metode palīdz iegūt priekšstatu par savu stāju un nepieciešamās zināšanas, kas visa mūža garumā palīdz kontrolēt savu stāju. Ārstējot skoliozi pēc K. Šrotas metodes, bērns mācās, kā samazināt mugurkaula deformācijas; trenējas stiprināt stājas muskulatūru; mācās korektīvu elpošanu, lai izplestu iekritušos ķermeņa areālus un atjaunotu ribu kustību šinīs vietās; mācās, kādas pozas var novest pie skoliozes pasliktināšanās un kādas pozas izliekumus var samazināt; mācās vingrojumus, kas novērš asimetrisku mugurkaula noslogojumu.

Fizioterapija palīdz visos gadījumos – arī augšējo elpošanas ceļu slimību gadījumos. Kad akūtais periods ir beidzies, fizioterapeits izmanto šādas metodes: drenāžas pozas, masāžu, dažādus stiepšanas, elpošanas un drenāžas vingrojumus, vingrojumus uz gumijas bumbas, skaņu vingrošanu, kad caur skaņu trenē izelpas fāzi un tādējādi attīrās plaušas. Šīs fizoterapijas metodes efektīvi palīdz bērniem cīnīties ar ieilgušo klepu un stiprina imunitāti.

Bērniem ar neiroloģiskām slimībām (cerebrāla trieka, spina bifida utt) un ģenētiskām slimībām (Dauna sindroms, Djušena miopatija un citi sindromi) ir īpaši nepieciešama fizioterapeita palīdzība, lai bērnu integrētu sociālajā vidē, un palīdzētu mazināt kustību traucējumus. Lai uzlabotu līdzsvaru un koordināciju, var izmantot ļoti atraktīvo un iedarbīgo metodi - slinga jeb elastīgo saišu terapiju, kurai pielieto īpašu aprīkojumu.

Neiroloģisku traucējumu gadījumā var palīdzēt kinezioloģiska teipošana (speciālas elastīgas līmlentas, kuras līmē apmācīti fizioterapeiti). Tā palīdz mazināt tonusu un sāpes, koriģēt stāju, stabilizēt locītavas utt.

Traumu gadījumā, pēc operācijas, ģipša vai langetes noņemšanas, iepriekš konsultējoties ar ķirurgu, vēlams pēc iespējas ātrāk uzsākt rehabilitāciju pie fizioterapeita. Tas nepieciešams, lai bērnam atjaunotu iepriekšējo kustības apjomu traumētās locītavās vai ekstremitātēs un nepieļaut kontraktūras veidošanas, jo kontraktūras veido izteikto kustību ierobežojumu un var radīt sāpes.

“Veselības centrs 4” filiāle “Bērnu veselības centrs” Rīgā, Duntes ielā 15A

Zvaniet, uzziniet vairāk un pierakstieties konsultācijām pa tālruņiem: 67517530, 29188623!

www.bernucentrs.lv