Kā pareizi mazgāt rokas un būt veselam?

Māmiņu klubs
Māmiņu klubs 17. oktobris 2017 00:05
1209

Katru gadu mediķi atgādina – bieži vien vairāku slimību cēlonis ir netīras rokas un uz tiem esošie mikrobi. Rudenī, iestājoties vēsākam laikam un imunitātei kļūstot vājākai, regulāri mazgāt rokas ir īpaši svarīgi. Tas jādara pēc sabiedrisku vietu apmeklējuma un sabiedriskā transporta izmantošanas, dārziņos un skolā, pirms un pēc ēšanas, pēc labierīcību apmeklēšanas, mājdzīvnieku mīļošanas. Mikroorganismu „iecienītākās” vietas uz cilvēka ķermeņa ir galvas matainā daļa un rokas. Uz rokām to visvairāk ir aiz nagiem, plaukstu sānu daļās un rievās. Tāpēc regulāra roku mazgāšana ir vienkāršākais, lētākais un efektīvākais veids, kā izvairīties no saslimšanas ar gripu un daudzām citām slimībām. Ir izpētīts, ka regulāra roku mazgāšana ar ziepēm un ūdeni samazina infekcijas slimību īpatsvaru bērniem vecumā līdz 5 gadiem vismaz par 50%.

„Uz mūsu rokām atrodami daudz un dažādi slimību ierosinātāji. Sabiedriskās vietās norit intensīva cilvēku aprite. Nemazgājot rokas, būtiski pieaug iespēja saslimt ar gripu, caureju un pat hepatītu. Kā lieliem, tā maziem jāmācās saprast, ka roku mazgāšana nav tikai kaitinošs atgādinājums, bet ir iespēja visvienkāršākajā veidā pasargāt sevi”, stāsta Dr. Dace Rasmane, Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas Infekciju kontroles dienesta vadītāja.

20171016140019-77293.jpg 

Ieteicamais roku mazgāšanas ilgums – vismaz 20 sekundes, ievērojot šos mazgāšanas noteikumus:

  • Roku noskalošana zem tekoša ūdens NAV roku mazgāšana! Rokas ir jāmazgā ar ziepēm.
  • Kārtīgi ieziepējiet rokas, aptverot visas to virsmas – gan plaukstas, gan apakšdelmus. Īpašu uzmanību pievērsiet pirkstu starpām un nagiem. Astoņi roku mazgāšanas soļi vizuālā un bērniem viegli saprotamā veidā ir pieejami www.mazgarokas.lv – plakātu iespējams arī izdrukāt un izvietot mājās virs izlietnes.
  • Kārtīgi noskalojiet rokas tīrā, tekošā ūdenī aptuveni 10 sekundes. Pirms slaucīt rokas, pārliecinieties, vai uz tām nav ziepju palieku 

Lai bērniem iemācītu regulāru roku mazgāšanu, var izmantot roku higiēnas zelta likumu: jo veiksmīgāk viņi apgūs roku mazgāšanas pamatus, jo mazāk dienu gadā viņiem būs jācīnās ar sliktu pašsajūtu un jāšņaukājas. Noteikti ir vērts uzsvērt, ka, nemazgājot rokas, nākas bieži slimot. Savukārt slimi bērni nevar apmeklēt bērnudārzu vai skolu, iet pagalmā rotaļāties ar draugiem, apmeklēt interešu pulciņus – futbolu, dejošanu, dziedāšanu, gleznošanu. Attiecīgi – jo biežāk rokas tiks mazgātas pareizi, jo vairāk laika viņi varēs pavadīt kopā ar draugiem.

Lai arī roku mazgāšana šķiet pašsaprotama ikdienas sastāvdaļa, daudzi bērni nav iemācīti vai nevēlas regulāri mazgāt rokas. Tādēļ, lai mainītu sabiedrības paradumus un aktualizētu roku higiēnu, Drogas korporatīvās sociālās atbildības projekta ietvaros jau ceturto gadu organizē dažādas aktivitātes šīs tēmas izcelšanai.

 20171016140031-98349.jpg

Par godu Vispasaules Roku mazgāšanas dienai, kuru atzīmē 15. oktobrī, veikalu tīkls Drogas Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas (BKUS) pirmā stāva vestibilā 12. oktobrī atklāja īpaši apgleznotu sienu ar Drogas korporatīvās sociālās atbildības projekta tēliem Ziepju Burbulīti un Neganto Mikrobu. Sienas izmērs ir 18 m2, un tā katru dienu apmeklētājiem atgādinās par roku mazgāšanas svarīgumu.

Abu tēlu autore ir četru bērnu māmiņa Zinta Krakopa – tie radīti jau projekta sākumā 2014. gadā, un nu tēli sākuši dzīvot arī BKUS telpās. Ar radošu un atsaucīgu mākslinieku palīdzību zīmējums tapis grafiti tehnikā – ar krāsas baloniņiem – vienas nakts laikā. BKUS gadā vidēji apmeklē ap 200 000 cilvēku, un turpmāk košais zīmējums uzskatāmi parādīs visus 8 roku mazgāšanas soļus.

20171016142854-18764.jpg

Šogad BKUS telpās atklāts ne tikai sienas zīmējums – tāpat poliklīnikas telpās uzlīmēta 2 metrus gara spēle „Klasītes”, kas ļaus jautrāk un aktīvāk pavadīt laiku, gaidot pieņemšanu pie ārsta, BKUS rotaļu istabās bērniem būs pieejamas krāsojamās lapas un plakāti ar roku mazgāšanas soļiem, visu oktobri TV ekrānos tiks rādīts mācību video par roku mazgāšanu, ar pediatru palīdzību vecākiem un bērniem tiks izsniegtas 3 000 ziepītes un informācija par roku mazgāšanu.

20171016142826-88588.jpg 

Vēl 2 000 ziepes ar projektā iesaistīto Drogas brīvprātīgo darbinieku palīdzību tiks nogādātas uz reģionālajām slimnīcām Jēkabpilī, Dobelē, Cēsīs, Daugavpilī, Smiltenē, Jelgavā, Aizkrauklē un Liepājā. Līdz ar ziepēm bērni saņems krāsojamās lapas, savukārt vecāki – noderīgu informāciju par roku mazgāšanu. Ziepes, kuras pārbaudītas arī Veselības inspekcijā, nodrošina zīmols Fa.

20171016142916-89452.jpg20171016142923-33822.jpg20171016142933-57774.jpg

Drogas korporatīvās sociālās atbildības (KSA) projekts „Vispasaules Roku mazgāšanas diena” sākts 2014.gadā ar mērķi aktualizēt roku higiēnas nepieciešamību un jau pirmsskolas vecumā mācīt pareizas un regulāras roku mazgāšanas nozīmīgumu. Šim nolūkam radīti speciāli tēli Ziepju Burbulīte un Negantais Mikrobs, kuri atraktīvā un viegli uztveramā veidā ar priekšnesumu māca, kāpēc, kad un kā ir jāmazgā rokas. Tāpat izstrādāti arī citi izglītojoši materiāli – plakāts ar 8 roku mazgāšanas soļiem, informatīvas uzlīmes uz ziepēm, dažādi krāsojamie zīmējumi un mācību video. Visi materiāli latviešu un krievu valodā pieejami speciāli projektam radītā mājas lapā www.mazgarokas.lv.

Jau četrus gadus Drogas darbinieki brīvprātīgi dodas uz bērnu dārziem un slimnīcām visā Latvijā, lai aktualizētu roku mazgāšanas svarīgumu. 2016. gada rudenī roku mazgāšanas soļi tika mācīti vienai bērnu dārza grupiņai 8 nedēļas pēc kārtas, lai tādējādi nostiprinātu bērnu zināšanas un viņi varētu kļūt par šīs svarīgās iemaņas vēstnešiem saviem draugiem un ģimenes locekļiem.

Apciemojot bērnus, katru reizi tika kopīgi veikti saistoši metodiķu izstrādāti roku mazgāšanas uzdevumi – bērni mācījās roku mazgāšanas dziesmas vārdus, taisīja ziepes un apsveikuma kartītes, veica vienkāršus eksperimentus, simulējot mikrobu bēgšanu no ziepēm utt. Katru reizi tika atkārtoti arī roku mazgāšanas soļi, līdz ar to projekta finālā bērni paši varēja iejusties Ziepju Burbulītes un Negantā Mikroba tēlos, lai sniegtu priekšnesumu bērniem citās grupiņās.

Projekts un tā materiāli tapuši ciešā sadarbībā ar Veselības inspekciju un Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas pārstāvjiem.

Vairāk par projektu mājas lapā www.mazgarokas.lv

Lai komentētu, nepieciešams autorizēties Reģistrējies