Dehidratācija. Vai tā var skart ikvienu mazuli?

Māmiņu klubs
Māmiņu klubs 30. jūlijs 2017 00:02
4786

Tā kā vasarā ir cilvēki, tai skaitā bērni, vairāk svīst, ir iespējama dehidratācija. Kas ir dehidratācija un vai tā var skart ikvienu mazuli, lasi tālāk. Konsultē Māmiņu kluba eksperte pediatre Anna Birka.

Ja mazulim ir notikusi dehidratācija, tas nozīmē, ka ķermenim nav tik daudz šķidruma, cik tam ir nepieciešams. Turklāt ir lielāka iespējamība, ka dehidratācija notiks bērnam nekā pieaugušajam, ja bērns uzņem mazāk šķidruma nekā zaudē vemšanas, caurejas, drudža vai svīšanas rezultātā.

„Dehidratācija  var izpausties vairākās formās un var būt gan neliela, gan arī tāda, kas apdraud dzīvību,” brīdina pediatre.

Pazīmes, ka bērnam ir atūdeņošanās jeb dehidratācija

Jebkura no šīm pazīmēm var norādīt, ka Tavs mazulis ir atūdeņojies vai arī notiek atūdeņošanās process:

-                   mazulis vairāk kā 6 stundas nav slapinājis autiņbiksītēs;

-                   urīns ir tumšāks un ar izteiktāku smaržu kā ierasts;

-                   miegainība un apātija;

-                   sausa, izkaltusi mute un lūpas;

-                   raudot bērnam nav asaras.

Šīs pazīmes var norādīt, ka bērnam ir nopietna atūdeņošanās:

-                   iekritušas acis;

-                   rokas un kājas ir aukstas un mitras;

-                   pārmērīga miegainība;

-                   „iekritis” avotiņš uz mazuļa galvas

Ja mazulim ir parādījušās atūdeņošanās pazīmes, nav laika kavēties un nepieciešama tūlītēja rīcība, jo bērni var atūdeņoties visai ātri, tāpēc ja uzskati, ka atūdeņošanās pazīmes ir nopietnas, nekavējoties meklē medicīnisku palīdzību slimnīcā vai pie ārsta. Parasti ārstēšana notiek, saņemot šķidrumu intravenozi.

Ja situācija nav pārāk nopietna, zvani ārstam un pastāsti par notikušo. Iespējams, ka ārsts vēlēsies apskatīt bērnu, lai pārliecinātos, ka viss ir kārtībā un ieteiks dot bērnam īpašu šķidrumu, lai kompensētu zaudēto ūdens un sāļu daudzumu. Noteikti vajadzētu turpināt bērnu zīdīt ar krūti vai dot piena maisījumu, kamēr situācija ir normalizējusies un mazulis atkal jūtas labi.

Profilakses pasākumi aizsardzībai pret dehidratāciju

Cik viegli bērnam ir atūdeņoties, tikpat viegli ir veikt profilakses pasākumus, lai dehidratāciju nepieļautu.

-                   Pārliecinies, ka bērns dienas gaitā izdzer pietiekami daudz šķidruma, sevišķi, ja laukā ir karsts vai ja bērns ir slims. Turpini barot mazuli ar krūti vai piena maisījumu, ja mazulis ir vecāks par 4 mēnešiem, vari piedāvāt arī ūdeni.

-                   Ja bērns dzer sulu, nepalielini sulas daudzumu dienā, bet atšķaidi to ar ūdeni.

-                   Nedod bērnam gāzētus dzērienus, jo tie tikai rosina apetīti un ir kaitīgi zobiem.

Situācijas, kad bērna organisms var atūdeņoties

Ja bērns nokļūst kādā no šīm situācijām, ir īpaši liela iespējamība, ka bērns atūdeņosies:

  • Drudzis. Piedāvā bērnam dzert ik pēc brīža, kad bērnam ir drudzis. Ja bērnam ir grūtības norīt šķidrumu, piemēram, kakla sāpju dēļ, sazinies ar ārstu par alternatīvām.
  • Pārkaršana. Pārāk daudz aktivitāšu karstā dienā vai atrašanās piesmakušā, karstā telpā var novest pie svīšanas un šķidruma zaudēšanas. Piedāvā mazulim vairāk šķidruma karstās vasaras dienās.
  • Caureja. Ja bērnam ir zarnu infekcija, bērns zaudē šķidrumu ar caureju vai vemšanu. Nedod bērnam augļu sulu,kas var tikai pasliktināt situāciju, tā vietā biežāk barojot mazuli ar krūti vai piena maisījumu, vai ūdeni, ja mazulis ir vecāks par 4 mēnešiem. Iespējams, ārsts ieteiks lietot kādu elektrolītu šķidrumu, lai kompensētu elektrolītu un šķidruma zudumus.
  • Vemšana. Vīrusi un zarnu infekcijas var novest pie vemšanas. Ja bērnam ir grūtības uzņemt zaudēto šķidrumu, ir pavisam  viegli iespējams atūdeņoties. Mēģini dot mazulim šķidrumu mazākos daudzumos, bet biežāk. Elektrolītu šķidrumi arī ir ieteicami, lai kompensētu elektrolītu un šķidruma zudumus.
  • Bērns atsakās dzert. Ja bērnam ir jutīgs kakls, piemēram, ko izraisījis kāds mutes vīruss vai saaukstēšanās, bērns var atteikties dzert. Pajautā ārstam, kādus medikamentus lietot, lai atvieglotu diskomfortu un piedāvā krūts pieniņu vai ūdeni biežāk, bet mazākos daudzumos.

Vai arī Tavs mazulis ir piedzīvojis atūdeņošanos? Kā rīkojies šādā situācijā?

Autors neiebilst, ja viņa publicētais materiāls portālā Māmiņu Klubs, bez iepriekšējas saskaņošanas ,tiek ievietots citos informācijas avotos ar hipersaiti uz viņa oriģinālo materiālu.
Lai komentētu, nepieciešams autorizēties Reģistrējies