Jau martā Goda ģimenes apliecība!

Māmiņu klubs
Māmiņu klubs 4. februāris 2014 12:12
1401

Mēs visai bieži uzskatām, ka tas, cik daudz mūsu ģimenē ir bērnu, ir tikai mūsu pašu izvēle un ne uz vienu citu tas īsti neattiecas, tomēr izrādās, ka tā nebūt nav, jo mēs dzīvojam sabiedrībā un ar savām izvēlēm to veidojam un ietekmējam.

Konsultē ģimeņu socioloģe Viola Korpa.

Tiek daudz runāts par to, ka Latvijā būtu nepieciešams vairāk daudzbērnu ģimeņu, jo kopā tie ir aptuveni tikai 6 procenti no visu ģimeņu kopskaita. Visvairāk mums Latvijā ir tādas ģimenes, kurās aug viens bērns, proti, 47 procenti no visām ģimenēm.

"Visprecīzākā šobrīd pieejamā informācija no pieejamajiem avotiem ir caur valsts sociālās apdrošināšanas aģentūras datiem un, šādi secinot, mums ir apmēram 41'000 tādas daudzbērnu ģimenes, kurās ir bērni virs 18 gadu vecuma. Savukārt tādas daudzbērnu ģimenes, kas ir iekļautas klasiskajā Latvijā pieņemtajā definīcijā- ģimene ar bērniem līdz 18 gadiem gan aizbildnībā, gan audžu ģimenē. Tādu ģimeņu mums ir virs 15'000," atklāj socioloģe Viola Korpa.

Mēs par daudzbērnu ģimeni Latvijā dēvējam tādu ģimeni, kurā aug trīs un vairāk bērniņi.

Lai izprastu to, kā dzīvo daudzbērnu ģimenes mūsdienu Latvijā, tikai veikts pētījums gan par daudzbērnu ģimeņu sociālekonomisko stāvokli, gan par to, kāds atbalsts būtu nepieciešams šīm ģimenēm.

Kāds ir daudzbērnu ģimeņu stāvoklis Latvijā?

"Ja runājam par negatīvo daudzbērnu ģimeņu tēlu, tad pētījums viennozīmīgi uzrāda, ka nevaram apgalvot, ka visas daudzbērnu ģimenes būtu nelabvēlīgas vai būtu nabadzīgas," atklāj Viola Korpa."Pētījums parāda, ka ir pietiekami daudz – 60% ģimeņu ir vērtējamas drīzāk kā labvēlīgas."

Daudzbērnu ģimeņu materiālā situācija mūsu valstī nav viennozīmīga. Šo ģimeņu ienākumi svārtās no 200 līdz 3500 eiro mēnesī.

Pētījums parādīja vēl vienu svarīgu lietu- mēs nevaram apgalvot, ka ģimenes pārtiek no sociālajiem pabalstiem, būtiskākais ienākumu avots ir alga – 47% gadījumu strādā vismaz viens no vecākiem, virs 40%, ka vismaz 2 ir pelnītāji ģimenē.

Socioloģe, kura piedalījās pētījumā, atklāj, ka daudzas ģimenes par svarīgu ienākuma avotu nosauc arī uzturlīdzekļus, kas iepsējams ir saistāms ar to, ka ģimenes veidojas vairāku partnerattiecību rezultātā, līdz ar to, kas liecina, ka vecāki rūpējas par saviem bērniem arī tad, ja partnerattiecības ir izjukušas.

Atbalsta sistēma daudzbērnu ģimenēm

Līdz šim Latvijā mēs īsti nevarējām runāt par īpašu atbalsta sistēmu, kas būtu paredzēta daudzbērnu ģimenēm, izņemot dažus atsevišķus papildus bonusus, kas pienākas mammām un tētiem, kuri audzina trīs un vairāk bērniņus. Piemēram, trīs dienu papildus atvaļinājums likumā noteiktajam darba atvaļinājuma dienu skaitam, arī  atvieglojumi transportlīdzekļa ekspluatācijas nodokļa apmaksai.

Vēl daudzbērnu ģimenes var izmantot nekustamā īpašuma nodokļa atvieglojumus. Tāpat daudzbērnu mammām un tētiem ir tiesības uz vecuma pensiju pirms likumā noteiktā pensijas vecuma.

"Šajā gadījumā ir jābūt vismaz 5 bērniem un 35 gadiem darba stāža, kas ne vienmēr ir savstarpēji savienojams," piebilst ģimenes socioloģe. 

Tomēr 2014.gads Latvijā aizsāksies kā īpašs gads daudzbērnu ģimeņu atbalstā. Šogad daudzbērnu ģimenes varēs saņemt īpašu 3 + Ģimenes karti, kas piedāvās atlaides visā Latvijā iecienītākajiem ģimeņu produktiem un pakalpojumiem. Mēs taču lab zinām, jo vairāk bērnu, jo lielāki izdevumi ģimenei. Visai bieži daudzbērnu ģimenes reti var atļauties apmeklēt kultūras pasākumus, izmantot tūrisma galamērķus. Labākajā gadījumā ģimenes biļetes ir 2 pieaugušie + 2 bērni, bet ko darīt, ja teātri vai koncertu vēlēsies apmeklēt ģimene ar 4 bērniem? 

3 + Ģimenes karti būs iespējams saņemt jau šā gada martā. Lai tiktu pie šādas kartes mums jābūt 3 un vairāk bērnu vecākiem, kuri ir vecumā līdz 18 gadiem. 

Aizpildīt kartes pieteikuma veidlapas būs iespējams interneta mājas lapā godagimene.lv. Šāda karte pienākas abiem vecākiem, tāpēc gan mamma, gan tētis var aizpildīt savu pieteikuma veidlapu. Kad tas izdarīts, ģimenes dati tiks pārbaudīti un mēneša laikā pa pastu mēs saņemsim šo karti. Uzrādot 3+ Ģimenes karti būs iespējams iegādāties preces un pakalpojumus  no projektā iesaistītajiem uzņēmumiem un iestādēm, kas būs norādītas mājas lapā godagimene.lv, turklāt tā bieži tiks papildināta ar jauniem piedāvājumiem. 

Turklāt šī 3+ Ģimenes karte kalpos kā oficiāls daudzbērnu ģimenes identifikācijas dokuments, jo tajā būs norādīts kartes īpašnieka vārds un uzvārds, proti, māmiņas vai tēta un arī visu bērnu vārdi un uzvārdi, kā arī personas kodi.

Arī mums visai sabiedrībai jācenšas mainīt atieksmi pret daudzbērnu ģimenēm, lai mamma, tētis un bērni būtu vērtība mūsu valstī un mēs ar prieku laistu pasaulē savus mazuļus.

Māmiņu Klubs

Autors neiebilst, ja viņa publicētais materiāls portālā Māmiņu Klubs, bez iepriekšējas saskaņošanas ,tiek ievietots citos informācijas avotos ar hipersaiti uz viņa oriģinālo materiālu.
Lai komentētu, nepieciešams autorizēties Reģistrējies
vita_7 28. februāris 2014 12:39 MiniAnna

Mēs nekad neēsam bijuši Rīgā ne uz teātri,ne zoloģisko dārzu nemaz nerunājot pa operu.Jo tas maksā naudu un es nevaru atļauties sešiem bērniem nopirkt biļetes.
Pa vienam varu palaist tad,kad klase brauc ekskursija.

Sandija Māmiņu Klubs 4. februāris 2014 14:57 nosiguldas

Pilnībā piekrītu jums!

nosiguldas 4. februāris 2014 14:55 veesma

ko darīt mēs ar tevi nebūsim daudzbērnu māmiņas, kaut gan šāda karte pienāktos katrai mammai, kam ir 3+ bērniņi neatkarīgi no vecuma. Arī pensija būtu rēķināma savādāk, bet tas nav par mūsu valsti.

Sandija Māmiņu Klubs 4. februāris 2014 14:32 marakenigsvalde

Nav nekas pieņemts. Tas bija tikai deklaratīvi. Tad jau redzēs, kad patiešām tas būs.

MaraKenigsvalde 4. februāris 2014 14:22 Sandija Māmiņu Klubs

Sandija ,kas tur beigās ar dzīvokļu pirmo iemaksu paliek ?Ir pienemts ?

Sandija Māmiņu Klubs 4. februāris 2014 14:08 iegrave

Jā, par šo daudz diskutējām - lieta tāda, ka pēc būtības, protams, ka pienāktos visiem, kam ir bērni līdz 24 gadu vecumam, bet problēma ir tāda, ka šobrīd mūsu valstī ir spēkā oficiālais definējums par bērniem līdz 18 gadu vecumam. Kamēr oficiāli valstī šī definīcija netiks mainīta uz 24 gadu vecumu, arī kartes projektā to nedrīkst diemžēl realizēt. Bet tikko mainīsies valstī definīcija, un mēs ceram, ka tas notiks jau šogad, mainīsies arī kartes izsniegšanas kritēriji.

iegrave 4. februāris 2014 13:59

Laikam esmu ko palaidusi garām - par vecumu, līdz kuram ir jābūt bērniem. Kad biju Rīga Radio studijā meš runājām par bērniem līdz 24gadu vecumam. Ņemot vērā mūsdienu situāciju, kad realiāte ir tāda, ka studenti studē, pie darba nevar tikt, tā ka vienalga dzīvojas pa māju, 24 gadi būtu vienkārši ideāla un saprātīga robeža. 18 gadi mūsdienu izglītības sistēmā bērniem paliek jau 11.klasē...

MaraKenigsvalde 4. februāris 2014 13:06

"Ja runājam par negatīvo daudzbērnu ģimeņu tēlu, tad pētījums viennozīmīgi uzrāda, ka nevaram apgalvot, ka visas daudzbērnu ģimenes būtu nelabvēlīgas vai būtu nabadzīgas," atklāj Viola Korpa."Pētījums parāda, ka ir pietiekami daudz – 60% ģimeņu ir vērtējamas drīzāk kā labvēlīgas." ----Šo teikumu vajadzētu publiskot ,lai visi kas burkšķ par to ,ka ģimenē ir vairāk par 2 bērniem zin,ka tā nav nelabvēlīga !!!

MiniAnna 4. februāris 2014 12:45 veesma

Uh liela dāma jau.

veesma 4. februāris 2014 12:38

Žēl, ka ar 24.aprīli vairs nebūsim daudzbērnu ģimene, jo vecākajai meitai paliks 18, lai gan mācās vēl tikai 11.klasē un reāli vēl ģimenē būs visu nākamo mācību gadu, kamēr beigs vidusskolu. labi vēl ka brīvpusdienas bērniem piešķir neskatoties uz vecumu, bet kamēr mācās vidusskolā sanāk līdz 19 gadiem.

MiniAnna 4. februāris 2014 12:28

Cik patīkami,ka vairāk un vairāk par šo tiek domāts.