Bērniem vajag ļaut garlaikoties

RunāTētis
RunāTētis 7. septembris 2017 14:33
2751

Valteram nebija pat 6 mēneši, kad radi labu gribot viņam uzdāvināja pirmās rotaļlietas, kurām mirgoja lampiņas, auroja mūzika. Iedomājieties, ja jūs kā vecāki gaidat mirkli, kad tām mantām beidzot izbeigsies baterijas, jo mūzika padara gandrīz vai kurlu, tad ko tas troksnis (to nekādi nevar nosaukt par skaistu mūziku) nodarba bērna dzirdei un psihei.

Protams, ja nebūtu pieprasījuma, nebūtu arī piedāvājuma un neviens tādas mantas nerežotu. Domāju, ka lielākoties tādas mantas tiek ražotas un pirktas tāpēc, lai vecāki uz laiku varētu dabūt mieru, bērns būtu nodarbināts, sēžot un brīnoties uz trokšņaino mantu. Nesaprotu, kāpēc šādas rotaļlietas sauc par attīstošām, jo vienīgais, ko tās attīsta, ir spēju uzsist pa podziņu un dabūt no tās ārā briesmīgi spalgu un griezīgu skaņu.

Mūsu mājās tādas mantas ir izskaustas jau pašā saknē. Uzskatu, ka bērnam ir jāļauj arī nedaudz pagarlaikoties, jo tikai tā viņš spēs attīstīt savu radošo domāšanu, iemācīties patiešām rotaļāties. Jo gatavās muzikālās rotaļlietas, manuprāt, būtu grūti nosaukt par attīstošām. Tās neraisa bērnā iztēli, vēlmi pašam radīt.

Domāju, ka tieši tāpēc, ka mūsu mājās šādas mantas tikpat ātri, cik uzdāvinātas, tikpat ātri arī tika izņemtas no aprites, Valters ir izaudzis par radošu piecgadnieku. Viņu interesē viss, kas notiek apkārt. Viņš ar interesi pēta dabas norises, viņam parasts akmenis var kļūt par automašīnu, bet ceļa malā atrasts kociņš par karavīru. Valters var stundām rotaļāties ar visparastākajiem čiekuriem, spēlējot kariņus, bet parasta virtuves papīra dvieļu ruļļa serdene viņam kalpo par tālskati, iztēlojoties, ka viņš ir kuģa kapteinis.

Pieļauju domu, ka daudzi man oponēs, sakot, ka mēs esam ļoti nepateicīga ģimene, jo neprotam novērtēt dāvanas un neļaujam ar tām bērniem spēlēties. Mēs ļaujam, tikai mēs pieturamies pie sava - mirgojošas un skaļas mantas, kurās ir iebūvētas jau gatavas melodijas, neraisa bērnā izaugsmi. Tās nemotivē pašiem domāt, radīt, pilnveidot savu izdomu.

Nesen lasīju vienu rakstu, kurā teikts, ka nevajag bērnam dot sintezatoru ar jau iebūvētām gatavām melodijām. Tā vietā jāpiedāvā parastas rotaļu klavierītes, kuras var klimperēt un pats radīt dziesmas.

Tagad, kad Santa vēl ir pavisam maza, esam pieteikuši radiem, lai labāk dāvina koka klučus, bumbas un citas rotaļlietas, kuras patiešām var uzskatīt par attīstošām. Pagaidām Santas rotaļu kastē nav nevienas mirguļojošas un kiedzošas mantas. Domāju, ka arī nebūs.

Ja vēlaties, lai bērns būtu radošs, ļaujiet viņam GARLAIKOTIES nevis piedāvājat jau gatavas rotaļlietas, kur izdoma un iztēle nav vajadzīga!

Rubrika par bērnu rotaļāšanos - Huggies® Rotaļu zeme"

20170629095820-48787.jpg

Lai komentētu, nepieciešams autorizēties Reģistrējies
PavasaraSaule 10. septembris 2017 22:49

Kādas jūsu ģimenē ir attiecības ar ekrāniem (TV, planšetes un telefoni)?