6 iemesli, kāpēc nesteigties ar bēbīša piebarošanu vismaz līdz 4 mēnešu vecumam

6 iemesli, kāpēc nesteigties ar bēbīša piebarošanu vismaz līdz 4 mēnešu vecumam

19. Dec 2014, 00:00 Māmiņu klubs Māmiņu klubs

Pirmais piebarojums - viena no tēmām, kas izraisa ļoti daudz jautājumu. Kad sākt piedāvāt? Kā būtu pareizāk darīt? Un vispār - ko piedāvāt kā pirmo ēdienu? Lūk,esam apkopojuši sešus iemeslus,kāpēc nevajadzētu steigties ar bēbīša piebarošanu! 

Nenobriedusi gremošanas sistēma

Tava mazuļa gremošanas sistēma ir pārāk nenobriedusi cietajai pārtikai līdz 4 mēnešu vecumam. Kaut arī viņš var zīst ļoti labi, viņam nav daudz siekalu, kas palīdzētu sagremot pārtiku. Līdz bērniņa 3-4 mēnešu vecumam viņa gremošanas sistēmā trūkst dažu gremošanas enzīmu, piemēram, enzīma, ko sauc amilāzi, kas vajadzīgi, lai sašķeltu graudaugus (cietes vai kompleksos ogļhidrātus).

Viņa ķermenis nespēj sašķelt dažus taukus līdz mazulis ir 6 mēnešus vecs. Daži pārtikas produkti netiks pārstrādāti un galu galā tādā pašā sastāvā tiks arī izvadīti no organisma. Savukārt produktu lietošana, kuriem ir augsts proteīna līmenis, piemēram, olas, gaļa vai govs piens, var radīt problēmas Tava mazuļa nenobriedušajām nierēm. 

Mēle stumj laukā pārtiku

Tavs mazulis attīstībā nav gatavs ēst pieaugušo barību. Viņa rīkles muskuļi nav pietiekami attīstīti, lai norītu cieto barību vismaz līdz 4 mēnešu vecumam. Arī mēle līdz 4 mēnešu vecumam nav gatava pārvietot ēdienu uz rīkli un bērns var pārtiku grūst laukā. Šis reflekss nepazūd līdz mazulis ir aptuveni 16-18 nedēļu vecs. Arī pirmajā reizē, kad Tu dod piebarojuma ar karoti, var šķist, ka bērns spļaudās un viņš aizver muti visnepiemērotākajā brīdī. Tomēr atceries, ka viņš šādi rīkojas nevis tāpēc, ka viņš nevēlas pārtiku, bet gan tādēļ, ka viņš tam vēl nav gatavs. Apmēram 5 mēnešu vecumā viņa organisms būs nobriedis un, kad viņš redzēs, ka karote tuvojas mutei, viņš to atvērs un ēdīs.

Neprot pateikt „STOP”!

Tavam mazulim ir jāmāk pateikt, ka viņš ir apmierināts. Viņš to izrāda, beidzot zīst krūti vai ēst pudelīti vai vienkārši aizmiegot. Līdz 4 vai 5 mēnešu vecumam līdz viņš iemācās pagriezt galvu viņš citādā veidā nespēj pateikt: „Mammīt, esmu paēdis!” Tieši tāpēc daudzi piebarojuma uzsākšanu pārāk agrā vecumā uzskata par piespiedu ēdināšanu. Šāda prakse var izjaukt bērna ēšanas paradumus, viņš nemācēs pateikt „STOP ēdienam!”, kā arī tas var novest pie liekā svara problēmām tālākā dzīvē. Tāpat kā pieaugušajam, arī bērnam ir jāēd tad, kad viņš ir izsalcis.

Citas veselības problēmas

Pārāk ātra piebarojuma uzsākšana var radīt citas problēmas tālākajā dzīvē, piemēram, aptaukošanās, elpošanas ceļu problēmas kā bronhiālā astma un dažādas pārtikas alerģijas.

Cietā barība nenodrošina, ka mazulis gulēs visu nakti

Cietā barība nepadarīs Tavu mazuli par ilggulētāju visu nakti. Pētījumi parāda, ka visi bērniņi ap 3 mēnešu vecumu guļ vairāk vai mazāk visu nakti, vienalga, vai viņi ēd piebarojumu vai nē. Pat ja cietā barība palīdzēs Tavam mazulim gulēt ilgāk, nav tas nav pietiekami labs arguments, lai agrāk uzsāktu piebarošanu. Kādu nakti arī Tavs mazulis iemācīsies nogulēt visu nakti!

Samazināsies piena daudzums Tavās krūtīs

Ja Tu baro mazuli ar krūti, tad pārāk agra piebarojuma uzsākšana, samazinās Tava piena daudzumu krūtīs.

20141201161514-70041.jpg