Palīdzība bērnam pēc kukaiņa koduma

Palīdzība bērnam pēc kukaiņa koduma

13. Mar 2011, 13:18 Māmiņu klubs Māmiņu klubs

Kaut arī Tu esi ievērojusi visus piesardzības pasākumus, bērnam tomēr kukainis ir iekodis? Tad vissvarīgākais, kā jebkurā situācijā, ir saglabāt mieru. Pirmajā mirklī bailes ir lielākas, nekā nodarītais kaitējums. Bērnam visvairāk nepieciešams mierinājums.


•    Ja iekodusi ir bite, tad dzelonis noteikti vēl atrodas ādā. To uzreiz vajadzētu izvilkt, bet ne ar pirkstiem! Pretējā gadījumā tiek saspiests indes maisiņš, kurš atrodas pie dzeloņa un zem ādas nokļūs vēl vairāk indes. Labāk ir ar pincetes palīdzību vai ar garu, asu nagu izkasīt dzeloni ārā.

•    Labu sajūtu sagādā auksta komprese: auksti apliekamie, piemēram, etiķūdens vai arī ledus gabaliņi mazina piepampumu un sāpes.

•    Uz koduma vietas uzsmērēta tīra lavandas eļļa arī mazina niezi.

•    Palīdz arī svaiga sīpola šķēlīte, ko patur kādu laiku uz savainotās ādas. Īpaši bišu un lapseņu kodumu gadījumā sīpols neļauj koduma vietai piepampt.

•    Īpaši ātri vecākiem jāreaģē, ja bērnam kukainis ir iekodis kaklā vai mutē, vai arī, ja mazais biti vai lapseni ir norijis. Pat tiem bērniem, kuriem nav alerģija pret insektiem, šāds kodums var būt dzīvībai bīstams, jo piepampst gļotādas un var izraisīt smakšanu. Uzreiz jāizsauc Ātrā palīdzība un līdz tās atbraukšanai sakosto vietu jāatdzesē. Vislabāk tas izdodas, sūkājot ledus gabaliņu. Papildus vari kaklu arī no ārpuses atdzesēt ar aukstiem dvieļiem, kas gan bieži jāmaina, jo ātri paliek karsti. Apguldi bērnu, paceļot ķermeņa augšdaļu. Noteikti neatstāj bērnu vienu pašu, kamēr nav atbraukusi Ātrā palīdzība. Ja apstājas elpošana, nepieciešams bērnu elpināt mākslīgi.

 

Ko darīt, ja iekodusi ērce?


Sākoties siltajam laikam, aktīvas paliek arī ērces. Tās mājo gan zālē, gan krūmos un kokos. Lai izsargātos no ērču pārnēsātajām slimībām – encefalīta un Laima slimības, bērns ir jāvakcinē. Laima slimību ārstē ar antibiotikām, jo pret to nav vakcīna.

 

Daudz atrodoties ārā, bērnu var pasargāt, pareizi ģērbjot – drēbēs ar garām piedurknēm, biksēs, kuru gali sabāzti zeķēs un slēgtās kurpēs. Vakarā rūpīgi pārmeklē, vai bērnam kaut kur uz miesas nav piesūkusies ērce. Svarīgi ir ērci pēc iespējas ātrāk pilnībā izvilkt. Nekādā gadījumā nelej uz ērces eļļu vai spirtu. Vislabāk ērci izvilkt ar īpašu pinceti, ko var iegādāties aptiekā. Ar šo pinceti satver ērci pēc iespējas tuvāk ādai un ar skrūvējošām kustībām velc ārā! Svarīgi, ka Tu nesaspied velkot ērci ārā, tās galvu, jo tādejādi organismā var nokļūt papildus kaitīgās vielas.

 

Pāris nedēļas pēc koduma rūpīgi jāvēro koduma vieta – ja parādās apsārtums, izsitumi vai ja brūcē ir palikusi ērces daļa, dodies ar bērnu pie ārsta!

 

Atceries! Nekādā gadījumā necenties izjaukt vai citādāk aiztikt lapseņu, kameņu u.c. pūžņus, īpaši, ja tuvumā atrodas bērni. Dodoties pie bitēm, ievēro drošības noteikumus un valkā īpašos aizsargtērpus.