Mazulis intensīvās terapijas nodaļā

Mazulis intensīvās terapijas nodaļā

30. Apr 2017, 00:00 Māmiņu klubs Māmiņu klubs

Dzemdības ir ļoti dabisks, taču arī neparedzams process, tās var noritēt viegli un harmoniski, taču var gadīties, ka mazulītim pēc nākšanas pasaulē būs jādodas uz intensīvās terapijas nodaļu, lai izdzīvotu pirmo šīs pasaules lielo pārbaudījumu.

20130314124410-64997.jpg

Par situācijām intensīvās terapijas nodaļā stāsta Ilze Kreicberga- galvenais neonatalogs, Rīgas Dzemdību nams.

Ārste Ilze Kreicberga apgalvo, ka apmēram desmit procentiem jaundzimušo varētu būt nepieciešama palīdzība tūlīt pēc dzimšanas, turklāt pusi no šiem gadījumiem pirms tam nav iespējams paredzēt, pat ja grūtniecība noritējusi perfekti, palīdzība var būt nepieciešama. Ja palīdzība sniegta tūlīt pēc dzimšanas, vēlams pirmajās stundās, tad vēlāk nevajadzētu būt nekādām problēmām un lielā mērā šī savlaicīgā palīdzība nosaka bērniņa turpmākās dzīves kvalitāti.

Dzemdības ir ļoti atbildīgs notikums sievietes dzīvē. Kāds amerikāņu pediatrs ir teicis, ka bērniņa dzemdēšana, viņaprāt, ir visriskantākais uzdevums, ko sieviete savas dzīves laikā uzņemas. Viņš neapgalvo, ka vienmēr viss būs slikti, bet nevajag arī staigāt ar rozā brillēm.

Lai savlaicīgi noteiktu, kad un kuram bērniņam vajadzīga ārstēšanās intensīvās terapijas nodaļā, tiek veikta visu darbinieku apmācība, ietverot ginekologus, vecmātes u.c. medicīnisko personālu. Situācijās, kad dzemdības bijušas veiksmīgas, bet sarežģījumi sākas vēlāk, personālam jāzina, kā rīkoties, tas ir minūšu, pat sekunžu jautājums. Ārsti ne vienmēr var būt klāt.

Māmiņas, kuras izvēlas dzemdēt Rīgas Dzemdību namā, var būt drošas, ka intensīvās terapijas nodaļa ir aprīkota līdzvērtīgi augsti attīstīto valstu slimnīcām, un vajadzības gadījumā mazulis saņems labāko aprūpi. Turklāt, mazuļa vecāki intensīvās terapijas nodaļā var uzturēties 24h, tomēr mazulim vecāki vēlāk būs ļoti vajadzīgi, tāpēc nevar aizmist par atpūtu.

Taču var gadīties, ka jau bērniņa iznēsāšanas laiks ir pilns lielu pārbaudījumu, tad katra diena ir cīņa par bērniņa dzīvību.

Problēmas ar ko saskaras māmiņas ir dažādas, piemēram, antivielas asinīs. Ko tas nozīmē?

Ārste Ilze Kreicberga skaidro, rēzus nesaderība nozīmē, ka rēzus pozitīvam cilvēkam ir uz eritrocītiem antigēni. Ja sievietei, kurai ir, piemēram, pozitīvs rēzus, bet bērniņam negatīvs, tad var iestāties asins nesaderība. Māmiņas pozitīvā rēzusa asinis var uzsākt kauju ar gaidāmā bērniņa asinīm. Šāda nesaderība māmiņai nav bīstama, bet tā var ietekmēt bērniņa attīstību, var izsaukt priekšlaicīgas dzemdības, var gadīties, ka auglis iet bojā.

Ārste atzīst, ka vistrakākā situācija ir tad, ja asinis mazulim ir jāpārlej mātes puncī, no šādas situācijas parasti mēģina izvairīties. Dzemdību namā jebkādas darbības ar asinīm veic tikai, ja nav cita varianta, kā glābt situāciju, jo savā būtībā tā ir orgānu transplantācija.

Ja bērniņa veselības stāvoklis atļauj, viņš saņem visu to veselības aprūpi, kas viņam pienākas, arī potes. Tiklīdz mazulim kļūst labāk, viņš nonāk pie māmiņas dzemdību nodaļā, kurā nācis pasaulē.

Māmiņas, kuras pārdzīvojušās problēmas un bērniņš bijis intensīvās terapijas nodaļā, saka, ka tam vienkārši ir jātiek pāri, muļķīgi teikt- tikai nomierinieties, tas nav iespējams! Vienīgi jāatceras, ka tikko bērniņam kļūs labāk- jūs, mammas, būsiet viņam ļoti vajadzīgas.

Ilze Kreicberga tām māmiņām, kuras saskaras ar rēzusu nesaderību, iesaka nenolaist rokas- konsultējieties ar vairākiem ārstiem, meklējiet risinājumus, visam ir jābūt labi un tam ir jātic!

Māmiņu klubs