Māmiņas pieskārieni palīdz mazulim vēl neiepazītajā pasaulē justies drošāk

Māmiņas pieskārieni palīdz mazulim vēl neiepazītajā pasaulē justies drošāk

09. Nov 2023, 00:00 Māmiņu klubs Māmiņu klubs

Ja vien jaundzimušais spētu runāt, viņš, visticamāk, jebkurā dienas laikā lūgtu tev pēc glāstiem un maigajiem apskāvieniem, jo tie viņam ir tik ļoti svarīgi, lai justos droši šajā svešajā pasaulē. Šī iemesla dēļ arī bērniņš protestē, ja dzird tevi attālināmies no viņa.

Lai apmierinātu mazulīša vajadzību pēc pieskārieniem un glāstiem, centies arī katru autiņbiksīšu nomaiņu, vannošanos pārvērst par skaistu, nesteidzīgu rituālu, nebaidoties savu bērniņu ņemt rokās. 

Psihologi mēdz piesaukt grūtniecības ceturto trimestri, kas ir mazulīša pirmie trīs mēneši šajā pasaulē pēc piedzimšanas. Šajā laikā jaundzimušajam ir ļoti svarīgs fiziskais kontakts ar māmiņu.

Pieskārieni bērniņam ikdienas rituālu laikā

Dienas laikā ik pēc dažām stundām tu nomaini mazulītim autiņbiksītes. Ja vien autiņbiksīšu nomaiņa nenotiek svešā vidē, kur to svarīgi izdarīt pēc iespējas ātrāk, pārvērt autiņbiksīšu nomaiņu par nesteidzīgu ikdienas rituālu sastāvdaļu. Tā vietā, lai to darītu tik steidzīgi, ka bērniņš pat nespēj uztvert, kas ar viņu šajā brīdī notiek, padari to par patīkamu procesu.

Katru reizi, kad maini mazulim autiņbiksītes vai arī viņu pārģērb, veic šo rituālu mazulim zināmā vietā, kuru atpazīstot viņš jau zinās, kas sagaida. Nesteidzīgi noģērb bērniņu, velti viņam glāstus un sarunājies, pastāstot, ko tagad darīsi.

Ja bērniņš ir nesen paēdis, tavām kustībām jābūt vieglām, maigām, savukārt, ja pēc maltītes pagājusi jau stunda, vari arī viegli pulksteņrādītāja kustības virzienā paglāstīt mazulīša vēderu, mazinot koliku veidošanos. 

Veltot mazulim glāstus, vari šo brīdi izmantot, lai arī izvērtētu bērniņa ādas stāvokli, pārbaudīt, vai nav laiks apgriezt nadziņus.

Pieskārieni barošanas laikā

Ar maigiem pieskārieniem barošanas laikā tu palīdzēsi bērniņam atslābināties, apliecinot, ka viņa pasaulē viss ir drošībā un māmiņa viņu mīl. Māmiņas pieskārieni un glāsti palīdz arī attīstīties bērniņa muskuļiem, mazina ķermeņa tonusu, uzlabo asinsriti un sirds darbību.

Pieskārieni vannošanās laikā

Ja jaunajā pasaulē jaundzimušais var justies nedroši, tad, nokļuvis ūdenī, viņš atkal jūtas drošībā, jo tieši šādā vidē pavadījis savus iepriekšējos deviņus dzīves mēnešus. Vannā bērniņš var vieglāk kontrolēt savas kustības, labāk pārvalda rociņas un kājiņas, tāpēc ļauj mazulim izbaudīt šos priecīgos brīžus, regulāri veicot vannošanās rituālus.

Vannošanās rituāls nebeidzas ar vannu, jo tas turpinās arī ar saģērbšanos pēc vannošanās. Lai šajā brīdī mazulis justos komfortabli, higiēnas procedūras vari pārvērst par daļu no spēles, kurā viņš zinās, ka tad, ja māmiņa paņēmusi rokā, piemēram ķermeņa eļļas vai krēma pudelīti, sekos patīkami pieskārieni, māmiņas bučas un smaidošā seja. Veicot bērniņa masāžu, nosauc bērniņa ķermeņa daļas, kuras šobrīd masē, vai varbūt saceri dziesmiņu, kas būs jūsu rituāla neatņemama sastāvdaļa.