Kā nomierināt kreņķīgu bēbīti?

Kā nomierināt kreņķīgu bēbīti?

13. Sep 2014, 00:00 Māmiņu klubs Māmiņu klubs

Kad māmiņa un tētis beidzot ir satikušies ar savu ilgi gaidīto mazuli, līdzi priekam par mazo brīnumu nāk arī dažnedažādi pārbaudījumi un negulētas naktis. Zīdainītis par katru savu vajadzību paziņo vecākiem raudot, bet māmiņa un tētis ir nesaprašanā – kā lai saprot, ko īsti bēbītis vēlas.

Psiholoģe Diāna Zande iesaka naktī pielikt pie krūts, lai mājās būtu miers, bet pa dienu pie mazuļa var pieiet klāt, nodibināt kontaktu. Bērnam vajag sajust Tavu balsi, tuvumu un saprast, ka viņš ir drošībā. Apmīļo mazo, ja nelīdz, paņem rokās un panēsā. Pamēģinot dažādus variantus, mēģinām saprast, ko bēbītis varētu gribētu – vai tas ir neilgi pēc ēšanas, varbūt autiņbiksītes spiež, iespējams, ka puncītis sasāpējies. Ja mazais raud 2 h pēc ēšanas, tad skaidrs, ka pienākusi nākamā ēdienreize un citādi mazuli nenomierināsi.

  „Mēģinām noskaidrot raudu iemeslu un tikai beigās piedāvājam krūti, lai neaudzinātu stresa rīmas, kas problēmas risina ar ēdiena palīdzību,” iesaka psiholoģe Diāna Zande.

Parasti vesels bērniņš, kuram nekas nesāp, viņš nesāk kliegt pēkšņi un šausmīgi. Ir ievads un raudas attīstās. Un protams, ka ir grūti pateikt, kādēļ viņš raud. Tas tiek noskaidrots pamazām tiek noskaidrots kopīgā sadarbībā.

Daudzus mazuļus nomierina māmiņas un tēta balss, pie kurām viņš ir pieradis vēl mammītes puncī esot. Tāpēc ar bēbīti var mierīgi papļāpāt, turklāt, jo vairāk jūs ar viņu runāsiet, jo vairāk viņš sapratīs un ātrāk sāks reaģēt uz jūsu teikto.

Ir tāda interesanta sakritība, ka ja mamma gaidot bērnu ir daudz dziedājusi, piemēram, atpūšoties vai atslābinoties, tad arī pēc dzimšanas bērns atslābst dzirdot šo, jau puncī dzirdēto dziesmu.

Bieži gadās, ka jaunais tētis ir mierīgāks nekā māmiņa, tāpēc mazuļa nomierināšana brīžos, kad visas bēbīša pamatvajadzības ir apmierinātas, taču raudas nerimst, labāk padodas tieši viņam. Turklāt māmiņa tik jauki smaržo pēc piena, ka satrauktais mazulis nemaz nespēj pie mammītes nomierināties un iemigt, bet uzreiz sāk domāt par ēšanu.

Pirmajos mēnešos bērniņam nav tik svarīgi, kur viņš guļ, bet ir svarīga šī drošības sajūta, pirmajā mēnesī ir tā, ka lielākā daļa laika paiet ar bērnu uz rokām. Un tas ir normāli, jo tā veidojas gan emocionālā saikne, gan piena plūsma, kas ir svarīgi gan bērnam, gan māmiņai un turklāt šādi vari iepazīt savu bērnu. Bet mammas baidās, ka pieradīs tikai uz rokām. No vienas puses tā ir, bet te ir tāds paradokss, atzīst Diāna Zande: „Jo vairāk sākumā mēs viņam dosim šo drošības sajūtu, jo ātrāk viņš kļūs par patstāvīgu pētnieku, kas dosies prom no mammas un pieļaus, ka arī kāds cits viņu aprūpē. Ja viņam to nedos sākumā, viņš to meklēs visu mūžu ķerdamies kādam pie biksēm.”

Reizēm gadās, ka mazulītis lieliski nomierinās māmiņai pie krūts, taču, ielikts savā gultiņā, sāk knosīties vai pat mostas augšā. Šādās situācijās parasti palīdz māmiņas roku siltums.  Rokas vari uzlikt rokas uz mazuļa austiņām, jo ausīm tuvu ir miega centri un, pasildot austiņu, ir iespējams, ka mazulis labāk nomierinās. Bet svarīgs nosacījums kā pie ikvienas mierināšanas- pašam mierinātājam ir jābūt mierīgam. Ja mazuli mierinās satraukta mamma vai tētis, viņš to sajutīs un nekas no miera nesanāks.

Vēl viens mierināšanas pamatlikums ir – tikai mierīga māmiņa un mierīgs tētis var nomierināt mazuli! Mierināšanas viens no veidiem ir piekļaujot bērniņu sev klāt. Un mierīgi maigi ritmiski kustēties. Tas palīdz arī mammai nomierināties.

Kad dažādi mierināšanas veidi bez panākumiem izmēģināti, talkā varam ņemt arī māneklīti. Ir mazuļi, kuriem labāk patīk lateksa māneklīši, ir tādi, kuri vairāk iecienījuši silikona sosītes, un ir bērni, kuri māneklīšus neatzīst. Knupis, krūts un pudele ietver trīs dažādus zīšanas veidus un bērnam ir jāpierod.

Ja nevari mazuli nomierināt, svarīgi atšķirt savas sajūtas no bērna jūtām. „Mazulītim ir grūti, es, mamma, varu parūpēties nevis brēkt līdzi un saprast, kas notiek. Ja neizdodas ar šūpināšanu, ar krūti, pa māju staigājot, piesaistiet palīdzību, tētis, kas skatās TV, vai ome var iziet laukā. Jūs neesat vienīgās, kas var nomierināt bērniņu. Un nereti tēvi visveiksmīgāk iemidzina satrauktu mazuli, jo viņi ir mierīgāki,” stāsta Diāna Zande.

Laiks, ko jaundzimušais pavada uz māmiņas vai tēta rokām, ir ļoti svarīgs, lai bērniņš iegūtu tik nepieciešamo drošības sajūtu visai dzīvei.

Dodiet sev laiku iepazīt savu bēbīti, un jūs redzēsiet, ka jau pavisam drīz jūs atšķirsiet viņa dažādās raudas un atradīsiet arī vislabākos mierināšanas veidus.

Kristīne Damškalne, www.maminuklubs.lv 

 

 Jaundzimušos atbalsta

Huggies® Newborn autiņbiksītes ar mitruma indikatoru un īpašu kabatiņu!

 

20140713203522-75078.jpg

Eksperts

Diāna Zande

Kognitīvi biheiviorālā psihoterapeite, psiholoģe
Diāna Zande Vecāku skolā