Kāpēc rodas kolikas?

Māmiņu klubs
Māmiņu klubs 15. maijs 2013 00:03
10990

Pirmajos trijos dzīves mēnešos vairāk kā 70% bērniem tiek novērotas kolikas. Vairumā gadījumu kolikas nav pataloģija jeb saslimšana, bet gan mazuļa kuņģa zarnu trakta pierašana pie jaunajiem apstākļiem. Deviņu mēnešu laikā mazuļa kuņģīša zarnu trakts taču "nav strādājis", bet pirmās 2 - 3 nedēļas tas ir atradies mammas hormonu labvēlīgajā ietekmē.Par koliku rašanos stāsta pediatre Gerda Lielause.

Parasti pirmajās divās dzīves nedēļās mazulis saņem tikai un vienīgi māmiņas pienu. Tā daudzums ir neliels, tāpēc pārstrādāšanās notiek visai viegli. Ap trešo dzīves nedēļu nepieciešamā piena daudzums pieaug, un daudzām māmiņām, saistībā ar nepareizu mazuļa pielikšanu pie krūts vai nepietiekošu laiku pie krūts, piens "nostājas", un mazulis saņem vairāk "priekšējo pienu", kas ir piesātināts ar ogļhidrātiem, un daudziem mazuļiem tieši ogļhidrāti ir tie, kas palīdz savairoties gāzītēm puncī. 

Visiem vecākiem ir pazīstama šāda aina: uz ēdināšanas fona, vai visdrīzāk pēc tās mazulis pēkšņi pievelk kājiņas pie vēdera un kļūst nemierīgs. Pēc tam viņš pēkšņi kļūst sarkans un sāk kliegt, un šī situācija var ieilgt.. Tās arī ir "kuņģīša kolikas". 

Termins kolikas cēlies no grieķu vārda "kolikos", kas nozīmē "sāpes resnajā zarnā". Kolikas ir lēkmjveidīgas sāpes vēderā, kas mijas ar bērna nemiera, trauksmes sajūtu. Iemesli ir dažādi: gan kuņģa zarnu trakta sistēmas, gan nervu sistēmas nenobriedušais stāvoklis, gan nosliece uz paaugstinātu gāzu veidošanos, kā rezultātā pastiprinās spiediens uz kuņģa sieniņām un rodas muskuļu spazmas.

Eksistē noteiktas likumsakarības jeb tā saucamie "trijnieka noteikumi":

  • kolikas sākas ap trešo dzīves nedēļu;
  • tās ilgst apmēram 3 stundas dienā;
  • tās novērojamas zīdaiņiem apmēram līdz 3 mēnešu vecumam.

Ko vecāki var darīt, lai palīdzētu mazulim? Pirmkārt, vecākiem pašiem jānomierinās. Psiholoģiskās spriedzes noņemšana un pārliecinātības auras radīšana palīdzēs mazināt sāpes. Mazulim jājūt, ka jūs ne no kā nebaidāties un noteikti viņam palīdzēsiet. 

Lai bērna ārstam būtu vieglāk izprast radušos situāciju, jums jāatbild uz sekojošiem jautājumiem:

  • kad ir kolikas: pirms vai pēc ēšanas (tas jums ļaus pareizi izvēlēties bērnam ērtu pozu un precīzi zināt, kurā laikā vislabāk dot mazulim zāles, kas palīdz tikt galā ar sāpju lēkmēm);
  • koliku ilgums laika ziņā un to pieaugums diennakts laikā;
  • vistrakākais koliku laiks - rīts, vakars, nakts. Vai vienmēr tās ir aptuveni tajā pat laikā? Kāda ir reakcija uz laikapstākļu maiņu?;
  • ēdināšanas veids - krūts ēdināšana, vai mākslīgais piena maisījums (un konkrēts nosaukums).

Ja mazulis tiek ēdināts ar krūti, viss ir vienkāršāk: pārliecinieties par to, ka mazulis pie krūts tik pielikts pareizi un ļaujiet viņam zīst tik ilgi, cik viņš pats vēlas un kad viņš pats vēlas. Tas var palīdzēt atrisināt visas problēmas. 

Ja mamma pati nedzer govs pienu un reti to dzērusi grūtniecības laikā un pēc tā iedzeršanas viņai ir smaguma sajūta vēderā, cieta vēdera izeja, vislabāk krūts ēdināšanas laikā govs pienu aizstāt ar skābpiena produktiem. 

Ja krūts piena nav pietiekami daudz, un mazuli nākas barot ar piena maisījumu, ja jūsu mazulis ir priekšlaikus dzimis vai arī, ja dzemdībās bijuši sarežģījumi - šie iemesli, diemžēl, var būt arī biežu koliku cēloņi. Bieža laika maiņa var simptomus pastiprināt. 

Pediatrijā koliku ārstēšanai un sāpju sindromu mazināšanai ar krūti ēdinātiem bērniem izmanto šādus paņēmienus:

  • Sāpju atvieglošanai koliku laikā tiek lietoti (skatoties pēc situācijas un iepriekšējā paņēmiena efektivitātes): siltumu, stāvokļa maiņu, kā arī mehāniskos līdzekļus - gāzu izvadīšanas caurulīti vai klizmu. 
  • Profilaktiskos nolūkos tiek lietoti preparāti, kuru pamatā ir dabīgas vielas, ar maigu spazmalītisko ietekmi vai probiotikas
  • Arī māmiņa pati var dzert fenheļa tēju, kas palielinātu mazuļa kuņģa sulas sekrēcijas palielināšanos un spēcinātu kuņģa peristaltiku, ēdiens bērna kuņģī ātrāk izšķīstu un uzsūtkos. Tātad, gāzu krāšanās process arī nenotiktu.

Galvenais ir atcerēties, ka viss, kas notiek koliku laikā, ar laiku pāries, bet, ja mazulim palīdzēsiet, kopīgi atrodot viņam piemērotāko līdzekli, šis grūtais periods var būt krietni vieglāk pārdzīvojams. Un tā vietā paradīsies vēl kāda brīva vietiņa priekiem, ko sniedz ikviens ar bērnu kopā pavadītais mirklis!

Autors neiebilst, ja viņa publicētais materiāls portālā Māmiņu Klubs, bez iepriekšējas saskaņošanas ,tiek ievietots citos informācijas avotos ar hipersaiti uz viņa oriģinālo materiālu.
Lai komentētu, nepieciešams autorizēties Reģistrējies
neaizmirstulte 24. maijs 2013 14:58 Bruņurupuce

kā īsti ir jātur mazulis barošanas laikā? padalies pieredzē , lūdzu!

neaizmirstulte 24. maijs 2013 14:56 Dina-Di

kur taadu pudeliiti var nopirkt un kaa izskataas!?

Dina-Di 15. maijs 2013 10:59

ES lietoju Tommee Tippee antikoliku pudeles( ar zaļo krustiņu) , mums palidzēja.

Bruņurupuce 15. maijs 2013 09:13

Mums kolikas parasti bija vakarā.
Vislabāk palīdzēja sēdēšana ar mazuli uz bumbas un šūpošanās, cieši piespiežot mazuli sev klāt.
Bet es esmu pārliecināta, ka manai meitai kolikas izraisīju es! Kad meitai bija kāds pusotrs mēnesis, pie mums atbrauca ciemos viena mana draudzene un sarāja mani, ka es nepareizi turu mazuli, kad baroju. (Meitiņa tika barota ar piena maisījumu no pudelītes) Draudzene parādīja, kā būtu pareizi jātur mazulis, un kopš tās dienas mums nav bijusi neviena kolika. Liels paldies viņai par to!

ligindra2 15. maijs 2013 08:23

Ko gan varu teikt!! Vacijaa, vismaz man iedotajaa bukletaa par vedersaapeem ir daudz inteeresanta, cita un nojauninaata informaacija, tai skaitaa arii par kolikaam!
Interesanti ir tas, ka vacu zinatnieki ir sakusi uzskatit, ka kolikas patiesiba nav vedersapes, kas rodas no zarnu trakta nepanesamibas pret jauno barosanas veidu un edienu ka tadu. bet gan vides maina, sajutu un ediena maina, un tas viss kopumaa ziidainiiti radot kolikas. Bez tam vacu speciaalisti uzskata, ka beizi vien kolikas tiek jauktas ar parastaav vedera pussanas probleemaam, tacu kolikas un vedera pusanas neesot viens un tas pats! Un, briizos,kad berninam ir gruti, vecakiem primarais ir nevis jasniedzoties pec medikamentiem, bet jameklejot idaina ikdienas dzives apstaklu mainas vai uzlabosanas! cik nu tur ir taisnibas, nemacesu pati pateikt, jo man sadu problemu patiesiba nebija, paris reizes ar vedera pusanos izjutu, bet ikdineaa viss bija kartibaa. Vienu gan secinu, ka briizos, kad devu speciaalas zales, bera reakcija bija vel asaaka un spalgaaka izkliedzot, ka preperaats vinai nepalidz! taa nu finaalaa, iesaaktaa zaalu pudeliite palika pustuksota!

IESKATIES, ŠĪS BALVAS VAR BŪT TAVAS!

26.JŪLIJĀ laimē QLAB studijas abonementu

26.JŪLIJĀ laimē QLAB studijas abonementu

25.JŪLIJĀ laimē Catrice kosmētiku

25.JŪLIJĀ laimē Catrice kosmētiku

27.JŪLIJĀ laimā dāvanu simtgades mazulim

27.JŪLIJĀ laimā dāvanu simtgades mazulim

23.JŪLIJĀ laimē NUK mācību pudelīti

23.JŪLIJĀ laimē NUK mācību pudelīti

31.JŪLIJĀ laimē vannas rotaļlietu

31.JŪLIJĀ laimē vannas rotaļlietu

31.JŪLIJĀ laimē barošanas krēsliņu

31.JŪLIJĀ laimē barošanas krēsliņu

Māmiņu Kluba raidījums STV Pirmā

Skaties svētdienu rītos STV Pirmā plkst.9.30!
24.06.2018.STV: vasaras mode, soišlika recepte, pirtīžas, sekss pēc dzemdībām

24.06.2018.STV: vasaras mode, soišlika recepte, pirtīžas, sekss pēc dzemdībām

DESMIT aizkustinoši ONLINE dzemdību video

ONLINE dzemdību video: IEDVESMOJIES skaistākām dzemdībām

ONLINE dzemdību video: IEDVESMOJIES skaistākām dzemdībām

Aktuālākais un interesantākais Māmiņu Klubā

PAR īstām grāmatām ikviena skolēna rokās

PAR īstām grāmatām ikviena skolēna rokās

Kad ūdens priekus izbojā dēles

Kad ūdens priekus izbojā dēles

Šēnbrunnas Zooloģiskais dārzs Vīnē

Šēnbrunnas Zooloģiskais dārzs Vīnē

Gaidību dienasgrāmata: ārsts kā draugs

Gaidību dienasgrāmata: ārsts kā draugs

Divgadniece - lielais dabas pētnieks

Divgadniece - lielais dabas pētnieks

Pieci eksperta padomi, dodoties ceļojumā ar bērniem

Pieci eksperta padomi, dodoties ceļojumā ar ...

Grūtniecības kalendārs

Ievadi pēdējo menstruāciju pirmo dienu, lai uzzinātu, kurā grūtniecības nedēļā esi.
Lai saglabātu grūtniecības kalendāru, Tev ir jāielogojas!
Reģistrējies