SABĪNES BLOGS: Vecmātes padomi par to, ko jāpagūst izdarīt līdz dzemdībām

SABĪNES BLOGS: Vecmātes padomi par to, ko jāpagūst izdarīt līdz dzemdībām

27. Sep 2013, 12:29 Māmiņu klubs Māmiņu klubs

Sveikas, dārgās māmiņas! Īpašs sveiciens burvīgajām grūtniecēm, jo tūliņ padalīšos ar jums savos iespaidos par trešo dzemdību sagatavošanas kursu lekciju, ko vadīja Rīgas dzemdību nama vecmāte Baiba Zelka.

Ļoti patīkami, ka tādas praktiskās lekcijas vada speciālists, kas strādā pašā populārākajā dzemdību iestādē. Jekburas bailes, ko veido nezināmais, mēs saklausām tieši šausmu stāstiņos, kas nāk no dzemdību nama, un nezinot reālo situāciju, sākam baidīties. Patiesībā dzemdību nams mums ir ļoti labs un tajā strādā Latvijas vadošie speciālisti, kas veic ļoti svarīgu un atbildīgu darbu - sagaida pasaulē jaunus cilvēciņus, un tas ir jauki.

Bet, ja atgriežamies pie tēmas, šī lekcija tika veltīta praktiskam sagatavošanās procesam dzemdībām. Mēs sākām ar iepazīšanos un katra māmiņa pastāstīja, kurā grūtniecības nedēļā viņa ir. Mūsu grupā ir māmiņas, kam ir jau liels grūtniecības laiks, un es biju pati "jaunākā" ar savām 30 grūtniecības nedēļām, lielākais grūtniecības laiks bija topošajai māmiņai, kam bija jau 37.nedēļa.

Normālas dzemdības var sākties no 37.grūtniecības nedēļas līdz 42.nedēļai, un katrs mazulis pats izvēlas, kad nākt pasaulē, jo ārstu noteiktie datumi ir vien aptuveni. Tātad, manā gadījumā, meitiņu varu gaidīt ierodamies no 11.novembra līdz pat 16.decembrim.

Tālāk sekoja sīkas, precīzas instrukcijas par to, kas jāpagūst izdarīt līdz 37.grūtniecības nedēļai, tātad, manā gadījumā - līdz 11.novembrim.

  • Jāvienojas ar pediatru – Šis punkts mums ir gandrīz izpildīts. Kad pēdējoreiz vedu vecāko bērnu pie ārsta, pajautāju, vai viņa novēros arī mūsu meitiņu. Ārste piekrita, bet neko manā mātes pasē neierakstīja. Teica, ka vienkārši jāpiezvana no dzemdību iestādes, kad meitiņa piedzims. Bet ir vēl viena lieta, kas mani uztrauc, ārste ir citā rajonā un uz mājām pie mums nebrauks. Kad mēs Maksīti pierakstījām pie šīs dakteres, mēs dzīvojām netālu, tur dzīvo mana mamma, esam tur deklarēti un tur nodzīvojām līdz dēla gada vecumam, pēc tam pārcēlāmies uz vienu īrējamu dzīvokli ar līgumu uz gadu, un pagarinājām to pat 3 reizes. Tagad mēs pārvācāmies uz citu dzīvokli un atkal mums ir līgums uz gadu ar tiesībām pagarināt, pierakstīt mazulīti pie cita ārsta arī negribas. Tomēr ir ērti, ka bērniem abiem ir viens ārsts. Tā, ka uz pirmo mājas vizīti būs vai nu jādodas pie mammas ciemos vai arī jāved mazulīti ar mašīnu pie dakteres.
  • Fluorogramma vīram, ja viņš grasās piedalīties dzemdībās – Jau vairākas nedēļas atgādinu vīram, ka tas ir jāizdara, bet nekādi neatrodas laika, lai izrautos pie ģimenes ārstes. Pie ģimenes ārsta var dabūt nosūtījumu un tad bezmaksas var doties uz fluorogrāfiju, bet, ja nāk tāpat bez nosūtījuma, jāmaksā - 6Ls. Piezvanīšu šodien vīram, atkal atgādināšu, lai aiziet uz poliklīninu, viņam vienkārši šķiet, ka līdz dzemdībām ir vēl ļoti daudz laika, bet patiesībā ir vien mazliet vairāk kā 9 nedēļas.

20130926104319-52207.jpg

Kāpēc vajadzīga fluorogramma? Tāpēc, ka Latvija ir trešajā vietā, ja runājam par saslimšanu ar tuberkolozi. Mums ir nepatīkams klimats un pakļaut riskam jaundzimušos, māmiņas un grūtnieces, kas atrodas stacionārā, nedrīkst nekādā gadījumā.

  • Dzemdību soma – trauksmes somu iesaka sākt komplektēt jau no 32.grūtniecības nedēļas, tātad, pēc 2 nedēļām arī es ķeršos klāt, kārtosim šo somu kopā ar jums.
  • Sterptokokku analīze 35- 37.grūtniecības nedēļā – Tagad šādas analīzes ir obligātas, jo, ja kas tāds dzīvo topošās māmiņas organismā, dzemdību laikā pastāv iespēja inficēt mazuli, un tas var izdarīt negatīvu ietekmi uz viņa elpošanas sistēmu jau pirmajās dzīves minūtēs. Baiba sīki un smalki pastāstīja par to, kāpēc ir svarīgi savlaicīgi atklāt šo visu, un ko dara dzemdībās, lai pasargātu māmiņu un mazuli.
  • Asins analīzes – Ja mamma vēl līdz šim nezina savu asins grupu, tas jāuzzin obligāti grūtniecības laikā, jo, ja rēzuss ir negatīvs, ir dažas nianses, par kurām es neinteresējos, bet tās ir jāzina. Mums ar vīru ir pozitīvs rēzuss un asins grupas arī nav nekādas retās.

Tāpat runājām arī par hemoglobīna līmeņa krišanos. Izrādās, kā pēc 25.grūtniecības nedēļas tas ir absolūti dabīgi un nekas nav jāārstē, ja vien rādītāji nav patiešām kritiski. Ja māmiņa jūtas labi, tad viss ir normas robežās.

Vēl mani ieinteresēja jautājums par grūtnieču vitamīniem vai tos vajag lietot un kā tie ietekmē gaidāmā bērniņa svaru, jo pēdējā laikā bieži dzirdēts, ka sintētiskie vitamīni ietekmē tieši faktu, ka dzimst bērniņi ar lielu svaru. Patiesībā, šajā faktā ir tikai daļa patiesības, jo jā, tas viss ietekmē gan māmiņas, gan bērniņa svaru, un vajag tikai divas vielas - folskābi un zivju eļļu.

Un es dzēru vitamīnus gan pirmajā, gan otrajā grūtniecībā. Tagad vitamīni ir beigušies, un jaunus es nepirkšu, jo zivju eļļa mājās ir, to tad arī dzeršu.

20130926104445-48208.jpg

  • Bērniņa stāvoklis – Kā jau jūs zināt, tad tas ir tas, kas mani baida. Es joprojām laiku pa laikam vingroju, lai bērniņš sagrieztos pareizi. Kaut gan jūtu, ka nu jau viņa kustas un sper daudz augstāk, tik un tā viss notiek vienā sānā. Baiba apstiprināja, ka bērniņš pat līdz 37.nedēļai var neapgriezties. Nu, un, ja sēž uz dupša, tad var arī tāpat dzemdēt un nekā traka tajā nav. Sliktāk ir, ja mazulis guļ tā, ka nevar pats iekļūt dzemdību ceļos. Bet es tik un tā esmu nospraudusi mērķi - meitiņai jāapgriežas, un ticu, ka mums viss izdosies.
  • Toņi 38.-40.nedēļā – vēl viena procedūra, kas ilgst pusstundu, lai apskatītos, kā tad jūtas bērniņš mammas puncītī.
  • Pārstaigāta grūtniecība – tāpat runājām par pārstaigātu grūtniecību un to, kā pasargāt savus nervus no radinieku jautājumiem un telefona zvaniem par to, kāpēc esam vēl mājās.

Baiba neiesaka topošajām māmiņām skraidīt pa kāpnēm vai dzert šampanieti, lai stimulētu dzemdības, jo tas viss var izraisīt to, ka noiet ūdeņi, bet kontrakcijas nesākas, un tad tik un tā jāveic dzemdību stimulācija dzemdību namā.

Pats labākais un dabīgākais stimulators ir mīļotais vīrietis.

Divas stundas garā lekcija paskrēja nemanot. Baiba atbildēja uz visiem daudzajiem jautājumiem, veltot katrai māmiņai maksimālu uzmanību.

Nākošā lekcija arī tiks veltīta dzemdībām, un tur man būs jau vairāk jautājumu. Gaidu ar nepacietību.

Sabīne un Punča iemītniece

Dzemdību sagatavošanas kursi

Vecāku skolas uzdevums ir iemācīt, kā atrisināt elementāras dzīves situācijas- kā sagatavoties nozīmīgajam notikumam- dzemdībām, kā apģērbt bērniņu, ko darīt, ja viņš raud jau 3. stundu, kā likt pie krūts pēc pieprasījuma vai režīma.

20130129113732-63076.jpg
 

Pavisam kopā Māmiņu Kluba vecāku skolā ir iespēja piedalīties 4 lekcijās – par veselīgu grūtniecību, dzemdībām, atsāpināšanu, elpošanu, dzemdību vietas izvēli, krūts zīdīšanu un jaundzimušā aprūpi.

SAGATAVOŠANĀS DZEMDĪBĀM I UN II DAĻA

Šajās lekcijās topošie vecāki uzzina atbildes uz jautājumiem

  • kas ir dzemdību plāns
  • Kad un kā izvēlēties dzemdību vietu
  • Vai ir nepieciešams slēgt līgumu ar vecmāti
  • Kādas pozas izvēlēties, lai dzemdību process būtu mazāk sāpīgs
  • Vai atsāpināšanas izvēlēšanās nevar radīt negatīvas sekas uz mazuli
  • Kāda ir partnera loma dzemdībās

Kā atzīst vecmātes, ir bijuši gadījumi, kad jaunie vecāki pasaka paldies, jo bez ārstu palīdzības viņu to nevarētu izdarīt. Svarīgi, lai pēc kursiem un pēc dzemdībām vecāki varētu pateikt – mēs to izdarījām.

KRŪTS ĒDINĀŠANAS LEKCIJA

Viens no svarīgākajiem notikumiem jaunajām māmiņām ir mazuļa barošana. Lai būtu pilnīga skaidrība un apziņa, ka māmiņa spēs mazuli barot ar krūti, krūts ēdināšanās speciālisti spēj daudz pastāstīt par krūts zīdīšanu un spēj minēt daudz un dažādus piemērus.

Tāpat 2 stundu ilgā lekcijā speciāliste pastāstīs par:

  • krūts zīdīšanas tehnikām,
  • mātes piena veidošanos,
  • psiholoģisko pamatojumu, lai zīdīšana noritētu veiksmīgi.
  • Turklāt pasniedzēja pastāstīs arī par zīdīšanas palīglīdzekļiem.

JAUNDZIMUŠĀ APRŪPES LEKCIJA

Savukārt kā rūpēties par mazulīti – kā viņu apkopt, cik bieži vannot, kā zināt vai viņam nekas nekaiš, ir iespēja uzzināt  jaundzimušā aprūpes lekcijās.

Lekcijas laikā uzzināsi:

  • visu par mazuļa ikdienas higiēnu
  • kā apkopt nabiņu
  • kā iztīrīt actiņas, ādas krokas, apkopt degunu
  • kā pareizi mainīt autiņbiksītes
  • cik bieži un kā vannot u.c.

Topošajām māmiņām un tētiem ir svarīgi zināt, kas ar viņiem notiks, kā mainīsies viņu dzīve pēc mazuļa ierašanās.

Dzemdību sagatavošanas kursu apmeklēšana palīdzēs sagatavoties dzemdībām, apgūt spēju atbalstīt vienam otru, gūt pārliecību gan dzemdībās, gan mazuļa pirmajās dzīves dienās un mēnešos.
Dzemdību sagatavošanas kursus Māmiņu Klubā vada Latvijā zināmi un atzīti speciālisti.

Visiem kursu apmeklētājiem dāvaniņas no: Huggies, Māmiņu kluba, Bubchen, Cilmes šūnu bankas

Kur notiek?

Māmiņu Kluba mājīgajās telpās Vīlandes ielā 1-3, 2. stāvā, ieeja no Elizabetes ielas

Cik maksā?

Ls 10 vienai, Ls 15 pārim (par lekciju)

Kas vēl būtu jāzina?

E-pastā saņemsiet apstiprinājuma vēstuli, kurai divu darba dienu laikā sekos vēstule ar lekciju grafiku!

Sadaļā piezīmes atzīmējiet, lūdzu: lekcijas apmeklēsiet viena vai kopā ar vīru!

Uzmanību!

Ir iespējama lekciju vai speciālistu maiņa. Par jebkurām izmaiņām Māmiņu Klubs informēs, nosūtot īsziņu.

Piezīme:

Uz lekcijām variet paņemt maiņas apavus.