Remonts grūtniecības laikā

Remonts grūtniecības laikā

22. Sep 2015, 00:00 Māmiņu klubs Māmiņu klubs

Uzzinot, ka ģimenē ir pieteicies mazulis, daudzi topošie vecāki sāk meklēt citu mājvietu vai arī aktīvi rūpēties par esošās iekārtošanu tā, lai zīdainis tajā justos ērti un mājīgi. Taču visi remontdarbi saistās ar zināmām smakām, putekļiem un citām neērtībām. Vai tas nozīmē, ka grūtniecei remonta laikā būtu jāmūk prom no mājām?

Jo tuvāk noliktais dzemdību datums, jo vairāk vecāki gatavojas mazuli sagaidīt. Istaba, vai nu tā būtu atsevišķa bērnistaba vai tā, kurā mazulis uzturēsies, tiek krāsota vai izlīmēta ar jaunām tapetēm, iespējams, tiek nopirkts jauns tepiķis, iegādātas jaunas mēbeles. Visam jāizskatās gaišam, jaunam un priecīgam. Protams, šāda vēlēšanās ir tikai dabiska, bet vai remontdarbi neatstās iespaidu uz mazuļa veselību?

Atstās gan! Remontdarbi, kas saistās ar krāsu, līmmateriālu, tepiķu un jaunu mēbeļu izgarojumiem, palielina ķimikāliju koncentrāciju iekštelpās. Rezultātā, kā atklājuši zinātnieki no Leipcigas, jaundzimušajiem, kuru vecāki grūtniecības laikā veica remontu, imūnsistēmā ir novērojamas funkcionālas izmaiņas.

Šīs izmaiņas īpaši skar T-limfocītus. Tās ir šūnas, kas ražo īpašu vielu, kura regulē imūnsistēmas darbību pēc saskares ar ierosinātājiem vai alergēniem. Šo bērnu nabassaitē tika konstatēts samazināts Th1 palīgšūnu daudzums. Šīs šūnas rūpējas, lai ķermenī iekļuvušie ierosinātāji, tādi kā vīrusi, tiktu pēc iespējas ātrāk un labāk apkaroti. Bez tam, šīs šūnas novērš pārmērīgu alerģisku reakciju veidošanos pēc ķermeņa kontakta ar alergēnu, piemēram, ziedputekšņiem.

Tātad, ja remontdarbi notiek grūtniecības laikā vai neilgi pēc tam, pirmajos dzīves mēnešos mazulis var ciest no pārmērīga elpceļu kairinājuma un pat saslimt ar elpošanas ceļu slimībām.

Kad remontēt?

Pat tad, ja remontam tiek izmantotas krāsas bez šķīdinātāja, ūdenī šķīstošas vai bioloģiski drošas, krāsu izgarojumi tomēr rodas, bez tam to nekaitīgumu un ietekmi uz augli neviens nav pierādījis. Piemēram, krāsojot istabas sienas visā dzīvoklī, krāsas izgarošana notiek ilgākā laika periodā. Tādēļ īpaši pirmajās grūtniecības 12 nedēļās būtu jābūt īpaši piesardzīgiem.

Sievietēm stāvoklī vispār nevajadzētu ķerties pie krāsām, otām un tapetēm. Jautāsiet, kad tad un kā izremontēt dzīvokli?

Speciālisti iesaka – ne ātrāk, kā gadu pēc bērna dzimšanas! 

Ja nu gadījumā remonts ir obligāti jāveic, remontdarbi jāatliek uz grūtniecības pēdējo trimestri, bet to veikšana tomēr jāuztic citiem cilvēkiem (mīļotajam vīrietim, profesionāļiem, draugiem utt.). Izremontētās istabas labi jāizvēdina, lai kaitīgās vielas no tām ātrāk izvadītos un izremontētajās istabās NEKĀDĀ GADĪJUMĀ nedrīkstētu gulēt! Topošā māmiņa var nodarboties ar plānošanu, krāsu un tapešu izvēli, bet praktiskā darbošanās tagad nav domāta viņai!

Vai zīdainītim tikko izremontēta istaba nav kaitīga?

Jā, arī zīdainim dažādu materiālu izgarojumi ir kaitīgi! Jaunās tapetes, tikko krāsotie griesti, jaunās mēbeles un tepiķis arī ir ražoti no materiāliem, kuriem ir savi izgarojumi, kas nebūt nav nekaitīgi, kā varētu šķist. Šie izgarojumi var vājināt bērna imūnsistēmu, ieelpojot šīs substances palielinās risks saslimt ar tādām slimībām, kā siena drudzis, neirodermīts, astma un elpošanas ceļu saslimšanas.

No kādām vielām vēl jāizvairās grūtniecības laikā?

Ir gluži vienalga, vai esi grūtniece vai zīdainīša mamma, izvairies ieelpot un pasargā bērnu no tādu vielu izgarojumu ieelpošanas kā līme, degviela, ķīmiski tīrīšanas līdzekļi (arī terpentīns), ātri žūstošās krāsas (arī nagu laka), lakas, šķīdinātāji un sadzīves ķimikālijas, tādas kā, piemēram, cepeškrāsns tīrītājs. Principā šīs vielas nav indīgas, tomēr to ieelpošana var radīt nepatīkamas sūdzības.

Nepārspīlē arī ar mājokļa uzkopšanu!

Arī tīrīšanas līdzekļi grūtniecēm un mazuļiem nav vienmēr pavisam nekaitīgi. Tīrīšanas līdzekļi, līdzīgi kā krāsas, var piesārņot gaisu ar izgarojumiem, kas ir veselībai kaitīgi. Piemēram, tualetes tīrāmie līdzekļi vai notekcauruļu tīrītāji, kā arī dezinfekcijas līdzekļi ar formaldehīdu topošajām māmiņām ir absolūts tabu!

Ginekologi iesaka – topošajām māmiņām vajadzētu daudz vairāk priecāties par vasarīgo laiku un doties pastaigās, no kā bērniņam būs daudz lielāks labums, nekā no tīriem logiem!

***

Ja arī Tu esi veikusi remontu savās mājās grūtniecības laikā, iesūti ziņu šeit un dalies savā pieredzē!

Dzemdību sagatavošanas kursi

Vecāku skolas uzdevums ir iemācīt, kā atrisināt elementāras dzīves situācijas- kā sagatavoties nozīmīgajam notikumam- dzemdībām, kā apģērbt bērniņu, ko darīt, ja viņš raud jau 3. stundu, kā likt pie krūts pēc pieprasījuma vai režīma.

20130129113732-63076.jpg