Kā cīnīties ar sliktu dūšu grūtniecības laikā?

Kā cīnīties ar sliktu dūšu grūtniecības laikā?

19. Feb 2016, 00:02 Māmiņu klubs Māmiņu klubs

Mazuļa gaidības ir ļoti skaists laiks, taču nereti šo laiku mēdz aptumšot „rīta” nelabums, tas mēdz piemeklēt mūs arī pa dienu un vakaros, varbūt ir kāda recepte kā ar šo nelabumu cīnīties.

Medicīniski „rīta” nelabumu sauc par grūtniecības toksikozi. Tā visbiežāk ir sastopama grūtniecības pirmajos mēnešos un izzūd līdz ar grūtniecības 12 nedēļu.

Kā stāsta ginekoloģe Eva Barkāne, ne visām 100% grūtniecēm ir rīta nelabums, tomēr 80% šī parādība ir. Biežākās pazīme ir slikta dūša vai vemšana ļoti vieglā pakāpē 1-2 reizes dienā, biežāka siekalošanās.

Uz tā dēvēto „rīta” nelabumu ir iespējams palūkoties no dažādiem skatu punktiem. Viens varētu būt vēsturiskais skaidrojums. Senā pagātnē, kad medicīna vēl nebija attīstījusies tādā līmenī kā šodien, cilvēki ticēja, ka pati daba pasargā topošo māmiņu, raisot viņā sliktas dūšas sajūtu.

„Agrāk pirms 100- 200 gadiem pārtika nebija tik laba kā šodien, tāpēc slikta dūša radās no ēdiena smakas, piemēram, vecas gaļas vai olām,” stāsta Eva Barkāne.

„Rīta” nelabumu ir iespējams skaidrot arī sajūtu un emociju līmenī. Agrāk cilvēki uzskatīja, ka māmiņai sliktā dūša ir tāpēc, ka viņa psihoemocionāli nav tam gatava.... ir termins – izvemt bērniņu.... ja saskaras ar grūtniecību negaidot, nav gatava, jaucas domas pa galvu – ko man darīt? Paturēt mazuli? Ir tāds jēdziens medicīnā – psihosomātika – jebkura slimība rodas galvā.

Un tomēr mediķi sliecas topošās māmiņas nelāgo pašsajūtu skaidrot medicīniski.

Grūtniecība pēc savas būtības ir iekaisums, jo mammas organismā tiek ievadīti puse svešu audu un māmiņas organisms sūta galētājšūnas, kas it kā pretojas un tāpēc māmiņas organismā veidojas iekaisuma, uzbrukuma reakcija.

Katrai no mums, gaidot mazulīti, noteikti rodas savi paņēmieni kā cīnīties ar nelāgo pašsajūtu, taču ir vispārpieņemti ieteikumi, kuros būtu vērts ieklausīties, varbūt noder:

-         ēst biežāk nekā 3 reizes dienā, bet ēst mazām porcijām;

-         mēģini pasmaržot citrusaugļus;

-         svaigi spiesta citronu sula, kurai pievienots ledus;

-         nedaudz atlaidies gultā;

-         dzer ingvera tabletes;

-         sūkājamās konfektes;

Iespējams reizē ar sliktu dūšu Tev var būt arī reibonis, kas saistīts ar to, ka māmiņa nav īsti paēdusi, tāpēc krītas cukura līmenis, samazinās asinsspiediens, vajadzētu mēģināt paēst, iedzert kafiju. Droši var dzert arī 2 tasītes kafiju, bet noteikti ar pienu.

Sliktas dūšas periodā ieteicams neatteikties no grūtnieču vitamīniem, jo tie mazina rīta nelabumu. Šādā gadījumā vitamīnus vajadzētu iedzert pirms gulētiešanas, bet ne tukšā dūšā.

Ja neviens no ieteikumiem nelīdz, nekreņķējieties, pacietieties, jo reti gadās tā, ka nelabums pavada māmiņu visu grūtniecības laiku, tad, kad mazulis būs piedzimis, vis būs vislabākajā kārtībā.

Māmiņu Klubs

20150112133410-14018.jpg

 

Jaunajām Huggies® Elite Soft ir īpaši mīksts slānis SoftAbsorb, kas uzsūc šķidro vēdera izeju un mitrumu sekunžu laikā, palīdzot mazuļa ādu saglabāt sausu.

Autiņbiksītes izgatavotas no materiāliem ar mikroporām, kas ļauj ādai elpot. Bet jaunie, mīkstie, mazie spilventiņi rada maigu barjeru starp mazuļa ādu un vēdera izeju! Huggies® Elite Soft autiņbiksītēs iestrādāta arī īpaša iekškabatiņa, kas palīdz novērst noplūdes